Čínská Huawei žádá o prověrku u NBÚ

Dostane bezpečnostní prověrku dříve Huawei, nebo Mynář?

Čínská telekomunikační firma Huawei, podezřívaná nejen v USA z výzvědných praktik, požádala Národní bezpečnostní úřad (NBÚ) o prověrku. Chce dokázat, že její výrobky nejsou pro uživatele bezpečnostním rizikem. Podle webového portálu LUPA proces u NBÚ už nějakou dobu běží a úřad si neustále žádá nové dokumenty a informace.

Bývalý šéf NBÚ a současný ředitel Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) Dušan Navrátil už dříve pro Lupu vyjádřil vůči Huawei rezervovaný postoj: „Já osobně bych raději používal technická zařízení ze zemí, se kterými jsme spojenci v rámci NATO nebo EU.“

Podle informací portálu Lupa si společnost Huawei podala žádost právě proto, aby mohla odrážet nařčení, že přístroje mohou pro uživatele představovat riziko. Huawei v Praze na prověrky připravuje údajně už své zaměstnance, procesy i technologie. Nicméně na webu NBÚ žádné informace o Huawei k dohledání nejsou. Lupa pak zmiňuje “oblasti možného dalšího podnikání”, v kterých by takové osvědčení jistě pomohlo:

Čínská společnost by se také ráda zapojila do projektů kolem chytrých měst, internetu a dalších aktivit, se kterými se jí daří na jiných trzích. Zde také potřebuje přinejmenším neodmítavý postoj státní správy.

Na vnitro ne, na Hrad klidně a ve velkém

Svá zařízení se už firma snažila dostat i na některá česká ministerstva. Vybavení Huawei se mělo testovat na vnitru:

Do tohoto resortu měl čínský telekomunikační gigant dodat svoji elektroniku; ta se měla zkoušet v jednom z vybraných krajů ČR, v případě úspěchu potom na celém území. Analytici Úřadu pro zahraniční styky a informace, české rozvědné služby, vyhodnotili tento plánovaný krok jako bezpečnostní riziko, načež vnitro spolupráci s Huawei odmítlo.

Od roku 2014 chytré mobily Huawei nicméně používají například zaměstnanci Pražského hradu. Celkem jich Hrad zakoupil skoro 390, tedy o čtyřicet více, než je všech tamních zaměstnanců. Lidové noviny ale píší i o dalších nejasnostech, které spolupráci firmy a Hradu obklopují. Hrad například poskytoval firmě Huawei protislužby – reklamní kampaň, volné vstupenky na hradní akce či prohlídky reprezentačních prostor. Ne vždy se u toho postupovalo tržně:

Například v listopadu zaplatila čínská firma za dvoudenní pronájem jízdárny a terasy 181 500 korun. Podle dokumentů zveřejněných v registru smluv ale soukromí zájemci běžně platí řádově více. Například poradenská společnost Partners bude mít jízdárnu k dispozici na tři dny za 834 900 korun.

Huawei – Nápad roku

Ušetřené peníze společnost možná investuje do jiných projektů, třeba do českých škol. Například na ČVUT vybavila učebnu pro telekomunikace, spolupracuje také s VŠB v Ostravě, VUT Brně nebo Vysokou školou technickou a ekonomickou v Českých Budějovicích. Z mobilních operátorů si ke spolupráci tato čínská firma vybrala “toho nejmladšího” – Vodafone. Ten prodává jejich modemy i chytré telefony. Spolu organizují ale třeba i soutěž Nápad roku.

Mezi hlavní partnery největší startupové soutěže v České republice a na Slovensku Vodafone Nápad roku přibude technologická společnost Huawei. Ta nejenže otevře novou kategorii Huawei Startup roku, ale zároveň výhercům nabídne cestu do Číny, a to hned třikrát.

Před Huawei varují americké tajné služby i BIS

O tom, že zařízení této firmy nejsou “zcela bezpečná”, mluví odborníci z celého světa. Před mobily Huawei letos varovalo v Senátu USA šest šéfů amerických bezpečnostních a zpravodajských služeb – FBI, CIA nebo NSA. A to v době, když se firma snažila dostat na americký trh v partnerství se společností AT&T. Americká firma však z obchodu odstoupila. Ve veřejných zdrojích se důvody ostražitosti vůči čínskému technologickému gigantu popisují spíše v obecné rovině:

Prostřednictvím Huawei může Čína získat přístup k datům tak, že implantuje mikroskopická zařízení do svých routerů a obvodů, čímž by se čínská armáda dostala do komunikačních sítí ve Spojených státech. Jeden bývalý operativec z amerických tajných služeb mi sdělil, že tato zařízení byla poprvé v USA detekována roku 2004. “Vyděsili jsme se, protože jsme věděli, že tyto routery zavolají domů do Číny,” řekl zdroj.

Česká Bezpečnostní informační služba (BIS) zařadila Huawei už před pěti lety na seznam bezpečnostních rizik:

Potenciální nebezpečí pro ČR může představovat rostoucí podíl čínských společností Huawei a ZTE na českém telekomunikačním trhu. Obě společnosti jsou ve světě dlouhodobě podezřívány ze spolupráce s čínskými zpravodajskými službami a podílu na výzvědných aktivitách. V některých zemích byla společnost Huawei v minulosti vyloučena z účasti na vládních zakázkách či budování sítí pro přenos citlivých informací, neboť bezpečnostní rizika převažují ekonomické úspory, které tyto společnosti nabízí. Odborníci rovněž poukazují na to, že obě společnosti ignorují hlášení o chybách ve svých produktech a nepracují na jejich odstraňování. Rovněž upozorňují na možnost, že by v čínském hardware mohly existovat úmyslně vložené chyby (tzv. zadní vrátka), které umožní vzdálenou neautorizovanou manipulaci se zařízením. Zadní vrátka mohou v případě potřeby posloužit k vyřazení komunikační infrastruktury protivníka nebo získání citlivých informací.

Města chytřejší než demonstranti

I přes tato varování se Huawei podařilo dostat na řadu evropských trhů. Nově přichází s projektem Digitální hedvábné stezky, v rámci níž buduje Huawei Cloud, v Evropě pod záštitou operátorů jako jsou Deutsche Telekom, Orange a Telefónica.

Známější je ale svým “Řešením pro tzv. bezpečná města”, které spočívá ve využívání nejmodernějších technologií k rozpoznávání identity a sledování lidí, včetně účastníků pokojných demonstrací. Na svých stránkách o projektu firma píše:

Společnost Huawei přispívá do projektů tzv. „bezpečných městských řešení“ – což je marketingový termín pro inteligentní městské platformy, které integrují a analyzují tok dat ze sledování…

Takovou inteligentní městskou platformou firmy Huawei použila nedávno čínská vláda k “vyřešení” demonstrace řidičů nákladních vozidel:

8. června začali řidiči nákladních vozidel na různých místech Číny koordinovanou celostátní stávku. Čínská komunistická strana okamžitě zakázala jakékoliv zmínky o této demonstraci v tradičních médiích či na sociálních sítích.

Čínské úřady si spolupráci s Huawei na “udržování společenské stability” pochvalují, např. ve vyjádření pro hongkongský deník South China Morning Post:

Tato zdokonalená taktika určená k potlačení (stávek) se stala účinným nástrojem KS Číny. Dosáhla navíc významného posunu díky zařízení, jako jsou síťové kamery, algoritmy k rozpoznávání obličeje a rozsáhlé sledování na sociálních sítích. Tyto nástroje usnadňují identifikaci, sledování a potrestání lidí – útočníků, kteří ohrožují společenskou stabilitu v zemi.

Technologie tzv. Smart cities, včetně Safe cities, firma úspěšně exportuje i do světa. Za poslední tři roky se zdvojnásobil počet zemí, které systém sledování obyvatel využívají. Podle analýzy americké Jamestown Foundation jde především o autoritářské a kleptokratické režimy, jež takto posilují své pravomoci (tedy moc):

Je zajímavé a jistě ne bez souvislosti, že státy, které začaly využívat technologie Smart cities společnosti Huawei jsou autoritářské či nedemokratické režimy s úzkými vazbami na Čínu, jako Rusko, Pákistán, Venezuela, Laos nebo Angola.

Dodejme, že technologie “smart cities” jezdila do Číny studovat i bývalá pražská primátorka Krnáčová nebo vysocí policejní důstojníci.

Sledování lidí i vozů

Firma se podle serveru Lupa.cz snaží v Česku prosadit i v automobilovém průmyslu. Mohlo by jít o projekty za použití technologii Connected Vehicle Modular Platform (CVMP) postavené na platformě Huawei OceanConnect – skrze palubní desku auta je možné se připojit k funkcím jako navigace, rozpoznávání řeči či okamžitý přístup k technickým údajům vozu.

Společnost tu řeší možné projekty ve Škoda Auto, jejíž vozy lze ostatně často vidět v ulicích čínských měst. Přesné detaily (spolupráce) ale nekomentují.

Čínská Huawei tedy v Evropě nezahálí. Jak řekl šéf regionu západní Evropy Vincent Pang: “Změnili jsme strategii. Z přístupu z Evropy do Evropy přecházíme na strategii z Evropy do celého světa. Zkušenosti, které zde získáme, chceme s partnery vyvážet na globální trhy.”

K tomu by měla přispět i případná bezpečnostní prověrka od NBÚ. Jak by však mohl potvrdit kancléř Mynář, ta se získává obtížněji než neomezený přístup do prezidentské kanceláře.