Hongkongští demokraté za mřížemi

Zatím nejtvrdší akce proti hongkongskému demokratickému hnutí: za mříže putují nejznámější aktivisté a politici.

Joshua Wong, Nathan Law a Alex Chow, tři prominentní osobnosti hongkongského demokratickeho hnutí, byli odsouzeni k několikaměsíčním trestům odnětí svobody nepodmíněně. Loňský trest veřejně prospěšných prací byl obžalobou shledán nevýchovným a na žádost prokuratury dále zpřísněn. Trestáni jsou za svou činnost během tzv. deštníkové revoluce / deštníkového hnutí na podzim roku 2014, kdy statisíce občanů demonstrovaly v ulicích Hongkongu proti vlivu Pekingu na své město.

Rozsudek padl jen několik dní poté, co bylo k podobným trestům odsouzeno i třináct dalších účastníků deštníkového hnutí.

Brzy naviděnou

Pozorovatelé uvádějí rozhodnutí soudu do souvislosti s utužováním politiky Pekingu proti Hongkongu a obávají se precedentu – perzekuce aktivistů na základě uměle vyprovokovaných incidentů při protestech. Oficiální místa v HK totiž argumentují, že nejde o kriminalizaci občanských protestů, ale protiprávního chování.

Joshua Wong reagoval tweetem odeslaným po vynesení rozsudku:

Mohou umlčet protesty, mohou nás odstranit z politiky a mohou nás zavřít pod zámek. Ale srdce a mysli hongkongských nikdy nezískají.

A o chvíli později:

Brzy naviděnou!

Demokraté do chládku, demokracie k ledu

Uvězněním tří nejvýraznějších aktivistů zabije Peking dvě mouchy jednou ranou – demonstruje svou moc nad “zvláštní samosprávnou oblastí”, a odsouzení navíc nebudou moci být voleni do úředních funkcí:

Původně byli odsouzeni k veřejným pracím a nepodmíněně. Místní vláda podporovaná Pekingem úspěšně protlačila tvrdší tresty; odvolací soud rozhodl o trestu odnětí svobody. Podle zákona jsou nyní nevolitelní do veřejných úřadů po dobu pěti let.

Trest vyměřený nižším soudem nepřipadal obžalobě dostatečně výchovný a bylo nařízeno přezkoumání. Oficiální místa prodemokratické aktivisty podle svých slov netrestají za občanské protesty, ale za ilegální činnost:

“V posledních letech je v hongkongské společnosti patrný nezdravý trend. Někteří lidé používají ideály … coby zástěrku pro své nezákonné aktivity,” napsal soudce Wally Yeung. “Tento případ je nejlepší ukázkou tohoto trendu.”

Joshua Wong (20), v době protestů teprve sedmnáctiletý, je jejich nejznámější tváří. Dostal šest měsíců. Nathan Law (24) je nejmladším politikem zvoleným v HK do zákonodárného orgánu, odsedí si osm měsíců; Alex Chow (26), bývalý předseda studentské federace, sedm měsíců. (Law svou funkci zákonodárce nemohl vykonávat poté, co si přizpůsobil text slavnostní vstupní přísahy narážkami na požadavek  samostatnosti Hongkongu.)

Hnutí v roce 2014 vzniklo z odporu proti rozhodnutí Stálého výboru Všečínského shromáždění lidových zástupců o změnách volebního systému v Hongkongu, které popřelo dříve slibované všeobecné volební právo a naopak zvýšilo vliv pevniny na výběr hongkongských vedoucích představitelů. Demonstrací se účastnily statisíce lidí a trvaly od září do prosince 2014, kdy je rozehnala policie.