Čínský telekomunikační gigant Huawei se v posledních měsících ocitl v mnoha zemích včetně ČR pod palbou kvůli podezřením z ohrožování národní bezpečnosti. Bloomberg Businessweek minulý týden přinesl exkluzivní reportáž popisující způsob, jakým Huawei přichází ke špičkovým technologiím. Reportáž zároveň ukazuje, že kvůli těmto praktikám jsou americké technologické firmy a start-upy, stejně jako subjekty představující potenciální hrozbu, bedlivě monitorovány FBI.
Kam se hrabe Gorilla Glass
Adam Khan, zakladatel start-upu Akhan zaměřujícího se na vývoj a výrobu polovodičů, se před několika lety rozhodl, že vstoupí na trh s atraktivním vynálezem: nerozbitným sklíčkem potaženým tenkou vrstvičkou uměle vyrobeného diamantu, jež bude konkurovat kultovnímu Gorilla Glass. To je již víc než deset let používáno jako displej na většině špičkových mobilních telefonů od největších světových výrobců, včetně Applu, Samsungu, LG nebo právě Huawei. Používá se i na tabletech, laptopech či hodinkách. Společnosti Corning přináší ročně zisk ve výši miliard dolarů. Zakladatel start-upu Akhan uvádí, že jeho Miraj Diamond Glass má ve všech směrech lepší vlastnosti, a proto se s ním rozhodl oslovit přední světové výrobce. Respektive, podle jeho slov si většinou tyto společnosti samy vybírají, o co mají zájem, a vývojáře nových technologií poté oslovují samy.
Sklíčko pokryté tenkou (tzv. nano-diamantovou) vrstvou může být mimo jiné využito i pro armádní účely díky své odolnosti vůči laserovým paprskům a dalším vysoce specifickým vlastnostem. Proto se na něj vztahují předpisy o mezinárodním obchodu se zbraněmi (ITAR), které mimo jiné zakazují vyvážení takových materiálů a technologií mimo USA.
Když tedy Adam Khan poslal vzorek svého displeje ze sídla Akhanu na předměstí Chicaga do testovací laboratoře Huawei Technologies v San Diegu v Kalifornii, jednalo se o standardní proceduru. Vše však nakonec vyústilo v malou „bondovku“. Když se vzorek nevrátil v řádném termínu, a nakonec dorazil zcela zdemolovaný, obrátil se Khan a jeho spolupracovník Shurboff na americkou FBI. Ta potomuž následné schůzky s představiteli Huawei monitorovala a nahrávala.
Vrátit nepoškozený!
Adam Khan se podílel na vývoji diamantového skla již od studentských let a s jeho zaváděním na trh začal v roce 2014. První vzorky rozeslal velkým výrobcům včetně Huawei v roce 2016. Huawei měl již v té době za sebou několik žalob kvůli průmyslové špionáži. Od roku 2012 měla firma zákaz účasti ve veřejných zakázkách z důvodu ohrožení národní bezpečnosti Spojených států. Přesto však s Huawei spolupracovala (a stále spolupracuje) řada amerických dodavatelů, např. Qualcomm, Micron Technology či Intel. Huawei si vzorek od Akhanu vyžádal v srpnu 2016 a obě firmy podepsaly smlouvu, podle které měl být vzorek zaslán do San Diega do února 2017 a Huawei jej měl nepoškozený vrátit do šedesáti dnů. Jakékoli poškození vzorku totiž může svědčit o tom, že se kdosi pokusil o zcizení technologie pečlivou analýzou materiálů a postupů.
Tříštění diamantového skla
Jednání s Huawei probíhala hladce a Khan doufal, že jeho firma bude schopná s jedním ze tří největších světových výrobců mobilních telefonů uzavřít exkluzivní dodavatelskou smlouvu. Druhý, vylepšený vzorek proto do San Diega poslal v březnu 2018. Tentokrát však Huawei vzorky ve stanovené lhůtě nevrátil – dorazily až v srpnu, rozbité na kousky. Zástupci start-upu okamžitě kontaktovali FBI, protože již předtím byli instruováni, aby hlásili jakékoli podezřelé jednání, které by naznačovalo průmyslovou nebo kybernetickou špionáž. Experti z FBI z poškozených vzorků rychle zjistili, že byly roztříštěny silným laserem, který by mohl docela dobře sloužit jako účinná zbraň.
Po tomto zjištění bylo hlavním úkolem FBI potvrdit, co se vlastně se vzorky dělo a proč. Zástupci Akhanu Khan a Shurboff zafungovali tedy jako dočasní agenti a obnovili jednání s Huawei. Představitelka Huawei ze sandiegské laboratoře pak oba muže pozvala na další jednání o spolupráci, které se mělo konat začátkem ledna letošního roku na veletrhu spotřební elektroniky v americkém Las Vegas. Vše bylo připraveno na konspirační akci a monitorováno FBI. Zástupkyně Huawei si však pravděpodobně byly vědomy toho, že jejich jednání může někdo sledovat, a pro schůzku zvolily rušnou restauraci. Muži tedy museli jednání nahrát sami, bez asistence skutečných agentů z FBI. Během rozhovoru se potvrdilo, že vzorek byl skutečně převezen k testování do Číny, čímž prokazatelně došlo nejen k porušení smlouvy se start-upem, ale hlavně k porušení amerických zákonů o kontrole vývozu citlivého materiálu.
Na velikosti nezáleží
Zástupci firmy Akhan se nakonec rozhodli celou věc zveřejnit ještě před uzavřením případu a vznesením obvinění, protože se obávali, že svým nestandardním chováním a opakovaným jednáním s firmou Huawei odradí další potenciální zájemce o technologii. Khan proto poskytl Businessweeku na kameru rozhovor, ve kterém celou peripetii podrobně popisuje. Otázka, zda americká obvinění proti Huawei jsou „založena na tvrdých důkazech o vině nebo jsou jen hnána zoufalou americkou snahou chytit čínské firmy při činu, ať už jakémkoli“ tedy prozatím (až do obvinění a předložení důkazů) zůstává otevřená. Pokud však americká prokuratura obvinění skutečně vznese a prokáže se, že „čínská nadnárodní společnost opravdu zaútočila na titěrnou chicagskou firmu bez zákazníků a zisků (zatím), bude to důkazem, jak daleko dokáže Huawei zajít, aby se dostal k americkým obchodním tajemstvím.“ Khan k tomu podotkl, že Čína „se v tomto ohledu skutečně nechová diskriminačně (…) vyhledávají technologie, které se jim hodí, a jdou po nich bez ohledu na velikost nebo status dané firmy.”
Nebát se a nakrást
Případ přímo nesouvisí se současným obviněním proti finanční ředitelce společnosti Huawei Meng Wan-čou, která byla na podzim zatčena v Kanadě a 28. ledna byla ona i celá firma obviněna z podvodů, komplotu a bránění spravedlnosti. Další ze zaměstnanců Huawei obviněn z krádeže části robota vyvíjeného firmou T-mobile US. Kauza Akhan je nicméně součástí širšího, především amerického „tažení“ proti Huawei a obecně průmyslové, technologické a kybernetické špionáži a krádeži technologi ze strany čínských společností.
Ředitel FBI Christopher Wray během tiskové konference k případu Huawei řekl:
Tato obvinění odhalují naprosté nerespektování zákonů naší země a standardních globálních obchodních praktik ze strany Huawei. Dnešní den by měl být varováním, že nebudeme tolerovat obchodní praktiky porušující naše zákony a bránící výkonu spravedlnosti, praktiky, které ohrožují blaho našeho národa i naše hospodářství.
Pokud dojde k obvinění i v případě průmyslové špionáže v Akhanu, mohlo by to podle Bloombergu přispět k definitivnímu odstavení firmy Huawei z procesu zavádění bezdrátových 5G technologií ve Spojených státech i v dalších spojeneckých zemích.