Interview: Pás a stezka

Rozhovory s Martinem Hálou v LN a Rádiu Plus ve středu 17.5.

Dokázal byste říct, jaký reálný dopad může mít návštěva českého prezidenta v ČLR?
Návštěva nás symbolicky posune směrem ke vznikajícímu bloku alternativního modelu „globalizace 2.0“ v čele s ČLR a s aktivní účastí Ruska. Tento model je založen na státním kapitalismu a politizaci ekonomiky, a jako takový není plně slučitelný se současnou architekturou mezinárodní hospodářském spolupráce, jak ji představuje např. EU.

Můžeme něco vyvozovat z toho, s kým se prezident setkal? A pokud ano, tak co?
Prezident se v Pekingu setkal s Putinem, v Nankingu s místními čínskými oligarchy těsně spjatými s PPF a HomeCreditem (společnost Suning) a v Šanghaji s CEFC. Všechna tato setkání zapadají do širšího rámce podpory státně oligarchického kapitalismu.

Na podzim bude probíhat 19. stranický sjezd, může změna vedení strany nějak ovlivnit směřování Čínské lidové republiky směrem ke střední Evropě?
Na 19. sjezdu nedojde ke změně, ale k potvrzení současného vedení v čele se Si Ťin-pchingem. Tomu bude odpovídat personální obměna v PolitByru vynucená věkovým limitem jeho současných členů. Jedinou otázkou zůstává, zda se Si Ťin-pchingovi podaří prosadit kroky směřující k prolomení nepsaného pravidla o limitu dvou funkčních mandátů pro generálního tajemníka Strany, případně i ústavního limitu dvou období pro prezidenta (předsedu) ČLR.

Podle Vašeho názoru, bude mít obměna vedení nějaký dopad na politiku Belt and Road?  A co je jejím cílem v Evropě?
Obměna Politbyra na 19. sjezdu dále prohloubí politku Pásu a stezky jako politickou prioritu dominantního vůdce Si Ťin-pchinga. Jejím hlavním cílem v Evropě je podkopat  euroatlantickou alianci a získat nejprve východní a posléze západní Evropu pro čínské pojetí globalizace jakožto politického, spíše než ekonomického procesu pod čínským vedením.

Jak velký význam má návštěva českého prezidenta pro Čínu a jak velký pro pana Kellnera, který je součástí delegace?
V Číně přispěje účast jediného prezidenta státu EU ke gloriole Si Ťin-pchinga před 19. sjezdem. Pro PPF a HomeCredit je součástí politického rituálu, který jim zajištuje politickou podporu v jejich výnosném podnikání v Číně.

K tématu též interview na Rádiu plus.

Publikace tohoto článku: Lidové noviny, 17.5.2017