Jaroslav Tvrdík v rozhovoru pro DVTV

Jaroslav Tvrdík v interview pro DVTV nejen o své pozici českého poradce zatím největšího čínského investora u nás, společnosti CEFC, o čistotě ekonomických zájmů a velkých plánech čínských firem na investice v Česku.

Prezident Smíšené česko-čínské komory vzájemné spolupráce Jaroslav Tvrdík poskytl rozhovor DVTV. Tvrdík popsal svoji činnost v Komoře jako pomoc čínským firmám při investicích ve střední a východní Evropě a českým firmám při investování v Číně. V první etapě pronikání společnosti CEFC do Evropy přes Českou republiku pomáhal firmě vybudovat český tým, uskutečnit základní logistiku (jako například získání pracovních povolení, výběr sídla). Na pozici jednoho se sedmi členů představenstva společnosti CEFC Europe Tvrdík nyní, kdy je firma standardně ukotvena coby zahraniční investor, funguje jako její „kvalifikovaný český poradce“. K této činnosti se dostal přes svého přítele ze sociální demokracie Jana Birkeho, a v Číně se zhlédl lidsky i pracovně. Svou znalost Číny (navzdory přiznané neznalosti jejího jazyka) dokládá četností návštěv Číny a délkou těchto pobytů. Na základě tohoto kritéria zpochybňuje kompetence své kritičky, profesorky Lomové. Ta dle jeho slov zastupuje v ČR taiwanskou nadaci, „která patři rodině pana Čankajška“, který Čínu nenáviděl, a tak je zaujatá v neprospěch Číny, kterou na rozdíl od Tvrdíka nezná. (Podobným způsobem se Tvrdík vypořádává se zprávou amerického think tanku Projekt 2049 a jejím autorem E. Stokesem, který podle něho v jedné ze svých bezpečnostních studií o Jie Ťien-mingově příslušnosti k čínské vojenské rozvědce pouze spekuloval. Jako „reprezentant americké zbrojní firmy na Taiwanu“ nemá tento autor dle Tvrdíka dostatečnou míru objektivity, protože zastupuje určité kruhy na Taiwanu, které jsou Číně nepřátelsky naladěny.

Důvody, proč si CEFC vybrala ČR, jsou podle Tvrdíka tři: 1) její krása, 2) možnosti investic a zdravý finanční sektor a 3) nadstandardní vztah ČR k Číně (jehož kontinuitu Tvrdík zdůrazňuje: tento trend existuje již minimálně od dubna 2012, kdy se ČR za premiéra Nečase přihlásila k iniciativě 16plus1 – jednou z jejích aktivit je např. China Investment Forum, stejně tak ČR patří k projektu Nové hedvábné stezky). Navíc se při návštěvě prezidenta Si Ťin-pchinga chystá vyhlášení projektu strategického partnerství mezi ČR a Čínou (podobný typ spolupráce má ze zemí střední a východní Evropy pouze Polsko). Prioritou spolupráce je finančnictví a letectví. Investice CEFC budou podle Tvrdíka prospěšné pro ČR, například pro export piva (Lobkowitz). Vlivovou infiltraci čínských zpravodajských služeb krytou ekonomickými aktivitami, tak jak na to upozorňují zprávy BIS, Tvrdík popírá, ani se nedomnívá, že by Čína uplatňovala skrze investice CEFC u nás své jiné než ekonomické zájmy. I přes nutnost „být v kontaktu s čínskou státní správou“ jsou investice „stoprocentně privátní“ společnosti CEFC u nás výsledkem rozhodování jejích majitelů, ÚV KS Číny nemá na to žádný vliv.

O pozici Jie Ťien-minga v České republice a jeho funkci poradce prezidenta Zemana přirovnává Jaroslav Tvrdík k roli honorárního vyslance. Pan Jie je takto nápomocen i českým firmám při investicích v Číně (CEFC pod jeho vedením do Česka například pozvala předsedu představenstva China Eastern – a výsledkem bude přímé letecké spojení Prahy s Šanghají). Do budoucna dle Tvrdíka CEFC plánuje další mohutné investice u nás, a ze své zdejší centrály hodlá řídit investiční aktivity již probíhající po celé Evropě. Vedle vlastních investic přivádí CEFC do Česka své partnery. Z ohlašované řady projektů jmenoval Tvrdík založení společného investičního fondu (s čínskou skupinou Hand-fang Group), prostřednictvím nějž „předpokládají nebo dokončují akvizici 100 % české strojírenské společnosti ŽĎAS“. České strojírenství je údajně oblastí, kam by další investice měly především směřovat.

 

Komentář k interview zde