Po dřívějších spekulacích vypluly na povrch nové náznaky, že smrt Kim Čong-nama, staršího bratra současného vládce KLDR, byla nejspíš skutečně spojena s pokusem o svržení Kim Čon-una v roce 2012. Definitivně byla potvrzena účast Čang Song-tcheka, strýce severokorejského diktátora, na tomto neúspěšném puči, kvůli níž byl také nakonec popraven. Čína sehrála v těchto dvou vraždách svou roli, dokonce větší, než se zprvu myslelo.
Když Čína překazí pročínský puč
Čang Song-tchek, považovaný za šedou eminenci stalinistické Koreje, vyrazil v roce 2012 za tehdy úřadujícím čínským prezidentem Chu Ťin-tchaem. Ten však údajně výslovně nepřislíbil čínskou podporu Čangovu plánu na změnu režimu v Pchjongjangu. Nejspíš proto, že zrovna řešil interní krizi v Číně. O komplotu se nicméně dozvěděl Čou Jung-kchang, bývalý šéf bezpečnostních resortů a blízký spolupracovník ex-prezidenta Ťiang Ce-mina, který to svým kolegům v KLDR vyzradil.
Čang Song-tchek byl následně obviněn z užívání drog, hazardu a kontrarevoluce, a jako zrádce „horší než pes“ v roce 2013 popraven. Dosud jsme mohli pouze hádat, že za tím stálo jeho napojení na Čínu.
Ve světle této zprávy se také jeví ještě pravděpodobnější, že za smrtí Kim Čong-nama, pročínského kritika svého bratra, bylo rovněž napojení na Čínu: Ať už byla vražda odplatou za jeho účast na plánovaném převratu z roku 2012, anebo se mladý severokorejský lídr pouze snažil zlikvidovat další možnou figuru, jíž by ho mohla Čína nahradit.
Nepříliš pevné spojenectví
Spojenectví ČLR a KLDR čelí od nástupu Si Ťin-pchinga krizi. Ta souvisí především s vnitřní situací v Číně, kdy nastupuje generace vůdců, která již nemá nostalgické vzpomínky na boj bok po boku se severokorejskými bratry proti americkým imperialistům. Nová čínská garnitura by zjevně raději viděla v sousedním státě na trůně pro-reformního panovníka. Kim jím tvrdošíjně odmítá být, což demonstruje pravidelným odpalováním raket.
ČLR tak v posledních letech více méně spolupracuje s OSN na sankcích proti svému spojenci, což je zásadní obrat oproti ještě nedávné obhajobě komunistického spojence. Si Ťin-pching se se svým protějškem ještě ani jednou nepotkal a údajně ho „nemá vůbec v lásce“, což je také velká změna oproti někdejším pravidelným návštěvám Kim Čong-ila v Pekingu.
Dá se očekávat, že Čína ve svém postoji vůči KLDR ještě přitvrdí po podzimním sjezdu Strany. Na sjezdu by mělo dojít k omlazení v Politbyru i dalších důležitých stranických institucích. To přivede do čela režimu více čínských politiků nové doby, méně propojených s korejskými bratry ve zbrani.