China Digital Times (CDT) přinášejí přehled nového dění v barvité kauze uprchlého čínského realitního magnáta a špióna Kuo Wen-kueje, který se rozhodl veřejně promluvit o korupci a skandálech ve stranických špičkách (jak jsme informovali na Sinopsis již dříve – a budeme nejspíše i do budoucna, protože celý příběh se dramaticky rozvíjí).
Ředitel a zakladatel CDT pan Siao Čchiang byl minulý týden v Praze a podělil se s námi o dojmy z celé kauzy. Podle jeho názoru prolomila tato aféra poprvé v živé paměti cenzurní systém známý jako Velký čínský firewall – Kuo Wen-kuejův příběh je natolik napínavý a poutavý, že i jinak vcelku blazeovaní čínští “síťo-občané” (uživatelé internetu, wang-min 网民) nemohou odolat a používají masově všechny dostupné prostředky, jen aby se dostali k blokovaným informacím o skandálech, jež otřásají Čínou. Velký firewall může fungovat jen díky netečnosti obyvatel – tato šťavnatá aféra ale nenechává nikoho chladným.
Špión podnikatel
Kuo Wen-kuej podle svých vlastních slov pracoval na čelných pozicích v čínských zpravodajských službách. Současně pohádkově zbohatl na obchodu s realitami – takový souběh kariérního postupu v čínském byznysu a bezpečnostních orgánech není v tamějším modelu státního kapitalismu nijak neobvyklý. Redaktor čínského vysílání Hlasu Ameriky Sasha Gong, který s ním strávil hodiny v přípravě na rozhlasového interview (o němž bude ještě řeč), shrnuje jeho postavení takto:
Pan Kuo mi vyprávěl, jak sám platil [pro čínské špiony v zahraničí] pronájem kanceláří, soukromé tryskáče, špionážní techniku a osobní i jiné výdaje. Na oplátku mu Kuo An (ministerstvo státní bezpečnosti) pomáhalo proti jeho obchodním protivníkům. Vysocí důstojníci Kuo An ho také instruovali, aby najímal privátní detektivy ke shromažďování informací o majetku příbuzných nejvyšších čínských představitelů v zahraničí. Pan Kuo mi řekl, že si myslí, že podobnou formu spolupráce s Kuo An má v Číně většina, ne-li všichni obchodní magnáti.
V současné kampani proti korupci – která představuje spíše obrovskou čistku, zaměřenou proti odpůrcům prezidenta Si – se Kuo ocitl na nesprávné straně frakčních bojů, jež se nevyhnuly ani bezpečnostním složkám. Kuoův blízký spojenec, bývalý náměstek ministra státní bezpečnosti (jakési přebujelé obdoby někdejší KGB či StB) Ma Ťien, byl zatčen loni v lednu pro korupci. Již předtím se stal zatím nejvýše postavenou obětí protikorupční kampaně samotný Čou Jung-kchang, který měl po léta na starosti bezpečnostní služby celé země jako stálý člen Politbyra, nervového centra vší moci v Číně.
Kuo Wen-kuej byl v ovšem v té době již sám v (relativním) bezpečí amerického exilu. Není zcela jasné, proč se odhodlal mluvit; s největší pravděpodobností zvolil riskantní hru s informacemi jako prostředek k nátlaku na čínské úřady, aby dovolily vycestovat i jeho rodině. Ta za ním minulý týden skutečně dorazila do Spojených států.
Ať kulky sviští vzduchem!
Jako dlouholetý agent zpravodajských služeb a příslušník čínské podnikatelské smetánky má Kuo citlivých informací určitě dost. Ale nejspíš jenom on sám a čínská vláda vědí či tuší, jaké informace to jsou. Kuo je zatím pouští po kouscích na globálních (v ČLR zakázaných) sociálních sítích a kanálech, např. Twitteru, Facebooku a Youtube. Nevyhýbá se jménům politických a obchodních prominentů a svá (často trochu mlhavá) obvinění z korupce prokládá peprnými historkami plnými intrik a skandálů jako vystřižených z laciných špionážních trháků. Jako rozený vypravěč nechává své posluchače v neustálém napětí, dychtivé po dalším pokračování.
V jednom ze svých nedávných videí slíbil, že brzy uspořádá „globální tiskovou konferenci“, na níž konečně předloží také důkazy. Mezitím má prý v úmyslu „nechat kulky chvilku svištět“, aby „nepřítel ukázal svůj strach“. Tento týden posunul původně slibované datum ze 4. června (výročí masakru na Tchien-an-men) na srpen (kdy bude čínské vedení na svém každoročním zasedání v přímořském letovisku Pej-taj-che) nebo na listopad těsně před důležitým 19. sjezdem. Některá z jeho obvinění se přitom týkají nejbližšího Si Ťin-pchingova spojence a hlavního strůjce protikorupční kampaně Wang Čchi-šana, který by měl kvůli svému věku na sjezdu odstoupit z Politbyra. Si Ťin-pching se pro něj zřejmě bude snažit vydobýt na sjezdu výjimku. Pokud by se ale objevila další závažná obvinění těsně před sjezdem, mohlo by mu to situaci značně zkomplikovat.
Mediální bitva na život a na smrt
Světová média zatím přistupují k aféře s jistou dávkou obezřetnosti, hlavně proto, že Kuo Wen-kuej dosud nepředložil pro svá tvrzení žádné důkazy. Jejich opatrnost však může být i důsledkem nevídaného tlaku čínských úřadů, který je současně nepřímým dokladem, že Kuo Wen-kuej skutečně má informace, které dokážou Peking vyděsit.
Zatím nejrozsáhlejším veřejným vystoupením Kuo Wen-kueje mělo být již zmíněné interview se Sashou Gongem v čínském vysílání Hlasu Ameriky. Rozhovor byl ale za dosud ne zcela jasných okolností po zhruba hodině náhle přerušen na podnět vedení stanice, zjevně pod tlakem z čínské strany. Sasha Gong popisuje sled událostí ve Wall Street Journal takto:
13. dubna, šest dní před plánovaným interview, začal Hlas Ameriky (VOA) pořad inzerovat svým posluchačům na všech platformách. 17. dubna vydala čínská vláda na pana Guo zatykač, aniž by uvedla detaily obvinění. Téhož dne si čínské ministerstvo zahraničních věcí předvolalo pekingského korespondenta VOA se stížností, že rozhovor představuje vměšování do vnitřních záležitostí Číny. Konkrétně by prý mohl narušit 19.sjezd, plánovaný na konec roku. Čínská strana hrozila “vážnou odezvou”, pokud se rozhovor uskuteční.
Čínský tisk v Hongkongu a cizině se naopak případu věnuje s velkým gustem. Hongkongský server Next Weekly navázaný na Apple Daily přinesl 8. května shrnutí dosavadního dění doplněné rozhovorem s Kuo Wen-kuejem a CDT zveřejnily jeho plný překlad od Joshe Rudolpha. Reportáž se zaměřuje hlavně na některé Kuo Wen-kuejovy výroky, publikované na sociálních sítích a v několika videích. Ve videu z 6. května (anglický překlad Anne Henochowicz publikovaly rovněž CDT) mimo jiné hovoří o důkazech, které jeho „tým shromáždil v Austrálii“ o „milenkách a levobočcích“ významných stranických funkcionářů, včetně jednoho člena Politbyra, uklizených z Číny do Austrálie. Stranické špičky obviňuje ze lži a podvodů a mimo jiné říká: „Co je komunismus? Utopismus. A co je utopismus? Utopismus je doktrína lži, doktrína podvodů.“
Čínský Robin Hood proti Západní Koreji
Na čínském internetu se z Kuoa stal přes jistou vágnost a nejasnou motivaci jeho obvinění jakýsi digitální Robin Hood. Bývá přirovnáván k lidovým hrdinům z tradičních románů, jako jsou Wu Sung (Příběhy jezerního břehu) nebo Ťing Kche, který se pokusil zabít tyranského Prvního císaře dynastie Čchin (ve scéně často zobrazované na čínském divadle a v lidovém umění jako Ťing Kche probodává Čchina 荆轲刺秦). V jednom postu na (blokovaném) Twitteru varuje autor Kuo Wen-kueje před možnými pokusy o atentát:
(Severokorejský diktátor) Kim Čong Un nechal (v Kuala Lumpur) zabít Kim Čong Nama. Jaký je rozdíl mezi Severní Koreou a Západní Koreou (西朝鲜)? [Západní Korea je inovativní neologismus pro ČLR, naznačující spřízněnost obou režimů.]
Vzhledem k obrovské pozornosti a rozruchu, který Kuo vyvolal, se tématu nemohou úplně vyhnout ani čínská média, jež se magnáta snaží všemožně démonizovat (což není vzhledem k jeho minulosti zase tak těžké). Hongkongský portál Dongwang spadající pod Oriental Daily News zveřejnil 30. dubna anonymní komentář, který vyjadřuje oficiální postoj pekingské vlády. Hovoří se v něm mimo jiné o tom, že stranické vedení v čele s prezidentem Si Ťin-pchingem, šéfem Ústřední komise pro stranickou disciplínu Wang Čchi-šanem a tajemníkem Ústřední politické a právní komise Meng Ťien-čuem mají toto „spiknutí plně pod kontrolou a bezpodmínečně se shodují na tom, že Kuoovi domácí spojenci musí být přísně a nekompromisně potrestáni.“ (čínský text zde). Mezi spojenci jsou konkrétně zmíněna jména bývalého náměstka ministra státní bezpečnosti Ma Ťiena a dvou vysokých funkcionářů z provincie Che-pej, Čang Jüea a Čchü Lunga, kteří jsou momentálně vyšetřováni a „již vyšetřovatelům z ústředí odhalili mnohá fakta.“ Doufejme, že se o ně čínští vyšetřovatelé podělí s takovým gustem, jako to dělá Kuo Wen-kuej.