Liou Sia na svobodě

Je propuštění čínské básnířky “vedlejším účinkem” obchodní války?

Den poté, co se v Německu sešli německá kancléřka Angela Merkelová a čínský premiér Li Kche-čchiang, a tři dny před prvním výročím smrti Liou Siao-poa svět obletěla téměř neuvěřitelná zpráva: čínská básnířka Liou Sia, kterou režim držel skoro osm let v tzv. domácím vězení, letí do Evropy. Osud této intelektuálky, fotografky a básnířky byl a je utvářen jejím vztahem s jedním z nejznámějších čínských disidentů, nositelem Nobelovy ceny míru Liou Siao-poem, který loni 13. července zemřel ve vazbě na pravděpodobně zanedbaný zhoubný nádor jater. O osudu Liou Sia píše Ian Johnson v eseji Ptačí písně z roku 2016:

Žila pod přísným policejním dozorem od doby, kdy její muž získal Nobelovu cenu míru v roce 2010. Rok poté, co byl odsouzen k jedenácti letům vězení. Více jak tři roky se nemohla vídat se svými přáteli nebo přijímat telefonáty. Blízcí říkají, že tento tlak vedl k psychické labilitě. Když se s ni pokoušel spojit novinář z AP, který obelstil její stráže a bušil na její dveře, Liou se klepala, plakala a svou situaci popsala jako “kafkoidní”.

Souvislost propuštění Liou Sia s jednáním Merkelové a Li Kche-čchianga tento týden v Berlíně čínská oficiální místa popírají. Primárním důvodem setkání obou politiků byly dohody týkající se postupu obou zemí v obchodní válce, kterou v minulých dnech rozpoutal proti Číně americký prezident Donald Trump.

Angelu Merkelovou, respektive Německo, Čína chce na své straně právě v situaci, kdy čínské finanční trhy kvůli obchodní válce povážlivě kolísají a potřebuje spolehlivého obchodního partnera.

Čínské ministerstvo zahraničí ovšem na tiskové konferenci lakonicky oznámilo, že Liou Sia odlétá do Německa na vlastní přání a kvůli léčbě. Další otázky ministerská mluvčí Chua Čchun-jing odmítla zodpovědět. Hongkongské novináře, kteří bažili po podrobnostech, sarkasticky odbyla:

Vidím, že vy kolegové z Hong Kongu se o tuhle záležitost nějak zajímáte. Proč? Myslím, že máte na starosti spoustu jiných věcí.

V Pekingu zůstává její bratr Liou Chuej, který sám čelí v Číně perzekucím: roku 2013 byl odsouzen k jedenácti letům vězení v procesu, který aktivisté považují za politický, potom propuštěn, ale zůstává sledován. Jak se pro Hong Kong Free Press vyjádřil Patrick Poon z Amnesty International: “Liou Sia asi nebude chtít moc mluvit, protože se bude bát o jeho bezpečnost.”

Stejně se na věc dívá Albert Ho, hongkongský demokratický politik, který hovoří rovnou o tom, že Liou Chuej zůstává v Číně coby rukojmí:

Nechali ho tam, aby si pojistili, že Liou Sia venku neřekne nic, co by překročilo meze. Jsem si jist, že musela naslibovat spoustu věcí, než ji pustili. … Vědí, že sourozence váže silné pouto – celou tu dobu Liou Sia závisela na svém bratrovi coby své mentální podpoře.