Masy detektivů z Čchao-jangu

Sousedské vztahy v pekingské čtvrti Čchao-jangu: “oči a uši” místní policie zachytí desítky tisíc případů měsíčně

Snahy vymýtit nežádoucí chování z čínské společnosti lze spatřovat nejen na úrovni čínské vlády, která se rozhodla zatočit s korupčníky a nepohodlnými spolustraníky. Na pomoc proti neduhům života měšťanů v největší a nejlidnatější pekingské čtvrti Čchao-jang byli lokální vládou přivoláni starousedlíci, tzv. masy Čchao-jangu (朝阳群众). Obyvatelé převážně důchodového věku jsou od roku 2014 vábeni peněžní odměnou až 500 jüanů měsíčně za nahlášení čehokoliv podezřelého místní policejní jednotce. Podle zářijové oficiální zprávy, jejíž detaily se objevily v článku SupChina citujícím čínský deník Legal Evening News, je v programu stráže veřejného pořádku registrováno na 190 tisíc obyvatel čtvrti, přičemž 60 tisíc z nich se v hlášení nekalých činností páchaných spoluobčany angažuje pravidelně.

Oči na šťopkách

Prakticky to znamená formálně utvořenou, organizovanou skupinu informátorů bedlivě sledujících okolí a oznamujících cokoliv, co by se mohlo podobat kriminální činnosti: obchodu s drogami, prostituci, podvodům, krádežím či jinému násilí. Konkrétní příklad, který vyžaduje pozornost veřejné patroly, zmiňuje pro Legal Evening News jeden z pekingských policistů:

„Pokud zaznamenají, že některé ženy se pravidelně vracejí domů kolem druhé ráno, a pokaždé s jiným mužem, je řada na našich hlídajících spoluobčanech, aby ty ženy více prověřili.“

Nejnovější údaje o dobrovolných strážcích zákona, již jsou v originálním článku popsáni jako uši a oči místní policie, prozrazují jejich neobyčejnou aktivitu. Policejní jednotky obdrží za měsíc průměrně 20 tisíc tipů na případy nevhodného chování či podezření z nekalé činnosti.

Udávání on-line – lákání mladých kádrů?

Pro rychlejší a pohodlné hlášení přečinů vyvinul pekingský Úřad pro veřejnou bezpečnost mobilní aplikaci, kde po zaregistrování stačí k potenciálnímu udání souseda doslova jen pár minut. Jak uvádí Global Times na základě první tiskové konference zmíněného úřadu po březnovém spuštění mobilní verze „lidu ze čtvrti Čchao-jang“, jen během prvního měsíce dostala policie téměř 2000 elektronických tipů, jež vedly k 87 policejním zásahům a posléze k 25 případům zatčení. Použitím nové technologie se místní vláda údajně snaží o nalákání mladé krve a rozšíření základny veřejných strážců zákona, jež je tvořena zejména pekingskými seniory, kteří se zdají být ideologicky nebo peněžně motivováni poměrně snadno.

Tajemná, neviditelná, a zároveň organizovaná skupina sousedů-pozorovatelů vyvolává na sociálních sítích mezi ostatními obyvateli Pekingu a jiných měst nejrůznější reakce. Kromě nadšených ohlasů se objevují i názory znepokojených uživatelů ve stylu: „George Orwell a jeho 1984 v přímém přenosu” či přejmenování komunity na BJCYQZ (BeiJing ChaoYang QunZhong, lid pekingského Čchao-jangu) v narážce na světové tajné služby CIA, MI6, KGB a Mossad.