Muž „před tankem“ z roku 1989 žije, ale ve vězení

Jeden ze sta nejvlivnějších lidí na světě – známý jako muž před tankem (Tankman, 坦克男) –  žije. Do stovky “nej” osobností ho jmenoval časopis Time v roce 1998 za odvahu, s níž se postavil koloně tanků během masakru na náměstí Nebeského klidu. Média a aktivisté žádají jeho propuštění z vězení. Nechtějí, aby skončil jako nedávno zesnulý nobelista Liou Siao-po.

Ikona 20. století, muž, který se postavil čínským tankům na třídě Čchang-an-ťie poblíž náměstí Nebeského klidu v roce 1989, údajně žije. Informuje o tom hongkongský deník Apple Daily. Dokonce uvádí i jeho jméno – Čang Wej-min (張為民). O identitě neokázalého rebela v bílé košili jako první psal Sunday Express, který ho tehdy označil za devatenáctiletého Wang Wej-lina. Identita mladíka byla ale dlouho nepotvrzena, stejně jako jeho osud. V roce 1990 v interview pro televizi ABC Ťiang Ce-min, tehdejší generální tajemník KSČ a čínský prezident, potvrdil, že Wang nezemřel. A to přesto, že před tím popíral, že by věděl, o koho jde. Honkongští novináři teď tvrdí, že opravdu žije.

Je držen ve vězení Jen-čching (延慶). Nejprve byl odsouzen na doživotí, později mu úřady trest zmírnily. Kvůli nejasnému přestupku (spíše zámince) si ale musel odsedět ještě další dva roky … teď někdy by měl být propuštěn.

28 let za mřížemi

Držen je ovšem stále pod zámkem, tedy asi neskutečných dvacet osm let. Zatčen a odsouzen byl údajně dvakrát. Záběry, na nichž se odvážný muž s igelitovými taškami v rukou neohroženě staví řadě tanků, obletěly svět. Tedy kromě Číny, kde jsou zakázané a na internetu a sociálních sítích blokované všechny fotografie i slavné video. Časopis Time muže s nejasnou identitou dokonce v roce 1998 označil za jednu se sta nejvlivnějších osobností 20. století.

Fotografii, která svět upozornila na odvahu lidí zapojených do protestů na náměstí Nebeského klidu, pořídil americký fotograf Jeff Widener z tiskové agentury AP. Nafocený materiál propašoval z Pekingu neznámý cestovatel.

Propusťte neznámého rebela, žádají média a aktivisté

CP/IFC (Citizen power for China) teď v reakci na nové informace apeluje na média, vlády i jednotlivce, aby čínský režim konfrontovali, ptali se na muže od tanku a požadovali jeho propuštění. Trojice čínských aktivistů – Fang Čeng, Jang Ťien-li  a Čou Feng-suo napsali prezidentu ČLR otevřený dopis.

Žádáme čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, aby čínským občanům a světu řekl, co se stalo se dvěma muži známými jako muž před tankem. (Fang Čeng, Jang Ťien-li  a Čou Feng-suo)