Nákupem australského vína proti čínskému obchodnímu vydírání

Mezinárodní sdružení zákonodárců vyjádřilo podporu Austrálii, která čelí prohlubujícímu se ekonomickému tlaku ze strany ČLR.

Meziparlamentní aliance k Číně (Inter-Parliamentary Alliance on China – IPAC), mezinárodní sdružení zákonodárců demokratických zemí, jejímiž členy jsou za Českou republiku senátor Pavel Fischer (nezávislý) a poslanec Jan Lipavský (Piráti), vyhlásila kampaň na podporu australského vína jako reakci na nevybíravý obchodní nátlak Číny.

Čína minulý týden zvýšila cla na australská vína až na 212 %. Je to prozatím poslední a podle australského ministra obchodu zároveň „zničující“ krok z celé řady stupňujících se obchodních sankcí, kterým Austrálie čelí od dubna tohoto roku, kdy požádala o nezávislé vyšetření původu koronavirové pandemie.

Navýšení cel přišlo vzápětí po bezprecedentním nátlaku z minulého týdne, kdy Čína nechala neoficiálně „uniknout“ čtrnáctibodový dokument se stížnostmi na politická rozhodnutí australské vlády, „protičínské“ zpravodajství nezávislých médií a výzkum Australského institutu pro strategickou politiku (ASPI).

ASPI, s nímž spolupracuje i projekt Sinopsis, publikoval např.  zprávu o detenčních zařízeních a kulturní asimilaci v Sin-ťiangu. Dlouhodobě také sleduje aktivity čínské jednotné fronty a vlivové působení Číny v zahraničí.