Nové Hvězdné války? Čína má novou nadzvukovou zbraň

Čína úspěšně otestovala novou nadzvukovou zbraň a Amerika neumí odpovědět. Hrozí nové závody ve zbrojení?

Hvězdné nebe 2, neboli Starry Sky 2 (星空2号). Tak se jmenuje nové nadzvukové “letadlo”, které 3. srpna úspěšně otestovala Čína na střelnici v severozápadní Číně. Zařízení vynesla klasická raketa a následně “surfovalo” na tlakové vlně vytvořené přechodem do nadzvukové rychlosti po dobu 400 vteřin rychlostí Mach 6 (7334 km/hod). Podobnou technologii zvanou “waverider” (jezdec na vlně) testovaly nepříliš úspěšně i Spojené státy mezi lety 2010 a 2013.

“Waverider” americký i čínský by měly fungovat jako rakety vzduch-země schopné nést až několik jaderných hlavic, a s ohledem na rychlost a manévrovatelnost proti nim současné protiraketové systémy nemají šanci. Americký generál letectva John Hayden se v březnu dokonce nechal slyšet, že:

Nemáme žádné obranné prostředky, které by byly schopny zabránit použití takové zbraně proti nám.

Americký úřad pro protiraketovou obranu proto žádá o navýšení svého rozpočtu pro rok 2019 na budování systému schopného nadzvukovým projektilům bránit, a to o 45 mil. USD, tedy na 120 milionů.

Zdá se, že se schyluje k dalším závodům ve zbrojení. Celá situace tak trochu připomíná Hvězdné války na sklonku války studené…