Čínský technologický gigant Baidu, provozující nejpoužívanější čínskou AI aplikaci anglicky známou jako Ernie, oznámil začátkem loňského prosince spuštění AI asistenta ve spolupráci s oficiální stranickou aplikací Süe-si čchiang-kuo (学习强国). Nový AI nástroj, nazvaný přímočaře „textový asistent Süe-si čchiang-kuo“, má pomáhat především státním zaměstnancům, funkcionářům a stranickým kádrům s tvorbou ideologicky správných textů. K tomu využívá rozsáhlou databázi Si Ťin-pchingova učení, články, projevy či stranické dokumenty.
Název aplikace „Süe-si čchiang-kuo“ lze volně přeložit jako „studuj, abys posílil(a) vlast”. Druhý znak ve slově „süe-si” s významem „učit se“ či „studovat“ je zároveň shodný s příjmením generálního tajemníka strany Si Ťin-pchinga. Název je tak i slovní hříčkou: „studuj Si [Ťin-pchinga], abys posílil(a) vlast”. „Silný stát“ (čchiang-kuo) je jádrem celého Si Ťin-pchingova ideologického systému.
AI jako bojiště globálního vlivu
Čína si v posledních dvou pětiletkách stanovila cíl stát se do roku 2030 globálním lídrem v oblasti umělé inteligence. V posledních dnech pak velký rozruch vzbudilo představení nového čínského AI modelu DeepSeek R1, který je v mnohém srovnatelný s ChatGPT, vznikl však údajně za pouhý zlomek jeho nákladů. Zároveň je dostupný jako open-source, je tedy možné ho zdarma využívat i upravovat pro své účely.
Úspěch tohoto modelu odráží dva klíčové trendy. AI se stala jedním z hlavních strategických „bojišt“ soupeření mezi Spojenými státy a Čínou. USA proto v posledních letech omezily vývoz špičkových technologií a čipů nezbytných pro vývoj a provoz umělé inteligence. Čína na to však stihla včas zareagovat. Tamní technologické firmy se předzásobily. To je i případ společnosti DeepSeek, která mnoho ze svých čipů nakoupila před zavedením amerických restrikcí. Současně byly čínské firmy nuceny pracovat s omezenou výpočetní kapacitou, což je nutilo k větší efektivitě.
Dalším faktorem je strategie čínských technologických společností, které často volně zpřístupňují své velké jazykové modely k dalšímu výzkumu a vývoji, na rozdíl od amerických lídrů v oboru. Tím motivují firmy, především start-upy a hráče mimo americký a evropský trh, aby upřednostnily čínské technologie, které jsou zdarma dostupné bez jakékoli regulace a podmínek. Americká společnost Hugging Face, provozující největší úložiště velkých jazykových modelů pro strojové učení, potvrzuje, že čínské modely patří k těm nejstahovanějším.
Profesor Sin Sun, odborník na čínský obchod z King’s College v Londýně, k tomu pro americký kanál CNBC dodává:
„Jejich budoucí byznysové modely budou záviset na vývojářích, kteří se zapojí do jejich ekosystému, budou vyvíjet nové aplikace založené na velkých jazykových modelech a přilákají uživatele a data, jež budou následně různými způsoby generovat profit, například motivováním uživatelů k využití jejich cloudových služeb.“
Vyhledávání s čínskými rysy
Další vývoj bude také záviset na schopnosti Číny zajistit si vysoce výkonné čipy. Na jejich vývoji už přední čínské technologické společnosti jako Huawei či Baidu, čínská alternativa Googlu, pilně pracují. Byla to právě společnost Baidu, která krátce po představení aplikace ChatGPT americké společnosti OpenAI uvedla na trh první čínský jazykový model generativní umělé inteligence nazvaný pracovně Ernie, v čínštině původně Wen-sin i-jen (文心一言).
Původní čínský název, který by se dal přeložit jako „duch literatury v jednomu slovu“, měl poetický, a tím pádem poněkud těžkopádný nádech. I proto aplikace v září získala nové jméno, Wen-siao-jen (文小言), které lze chápat více familiárně jako „slovíčko [pro tvorbu] textů“. Podle oficiálního vyjádření Baidu má nový název silněji evokovat „kamaráda“, ať už tím, že se skládá ze tří znaků stejně jako běžná čínská osobní jména, nebo tím, že jej lze zkrátit podobně jako oslovení blízkého člena rodiny nebo přítele jako „siao Jen“ (doslova „slovíčko“).
Celková marketingová strategie má vytvořit představu „skorolidské bytosti“, která uživateli pomáhá s vyhledáváním, vytvářením textů či grafického obsahu a s níž si lze také prostě „povídat“ jako s jinými chatboty. Od loňského prosince pak tento „přítel“ pomůže i s doladěním ideologické správnosti textů a formulací nebo pomůže dohledat oficiální stranické zdroje ke konkrétnímu obsahu.
Ernie je zatím nejpoužívanějším čínským AI jazykovým modelem se zhruba jedenáctiprocentním podílem na domácím trhu. Zahraniční aplikace, včetně ChatGPT a Gemini od Googlu, nejsou v ČLR oficiálně dostupné (stejně jako samotný vyhledávač Google a jeho produkty). China Internet Network Information Center (CINIC) uvádí, že počet čínských uživatelů AI přesáhl už v polovině loňského roku 230 milionů. AI aplikaci od Baidu podle zveřejněných údajů společnosti měsíčně využívá přes deset milionů uživatelů, z toho asi 70 % jsou mladí lidé.
Vše pro „silnou vlast“
Aplikace „Süe-si čchiang-kuo“ je oficiální aplikací vydanou a spravovanou přímo oddělením propagandy ústředního výboru Komunistické strany Číny. Primárně je určená pro členy strany, kteří se díky ní mají možnost zdokonalovat ve studiu „Si Ťin-pchingova učení o socialismu s čínskými rysy pro novou éru”. Pokrývá „všechny oblasti myšlení generálního tajemníka od stabilního rozvoje reforem přes domácí i zahraniční politiku až po řízení strany, státu a armády“.
Nový asistent Baidu tak má mimo jiné schopnost ověřit ideologickou správnost obsahu a potvrdit, že je v souladu se stanovisky strany a jejího generálního tajemníka. K textům zároveň dodá odkazy na oficiální zdroje. Podle čínských médií dokáže nový asistent vyhledávat a prohledávat nejen textové dokumenty, ale také oficiální akce, projevy, schůze, zasedání či zprávy v oficiálních médiích:
„Každá informace prochází přísnou oficiální cenzurou a kontrolou, aby byla přesná a měla ověřený zdroj. Lze klást libovolné dotazy, dohledávat citace a efektivně řešit potřeby uživatelů ohledně relevantních zdrojů. Kromě toho bude mít asistent do budoucna novou funkci finální úpravy textů, tedy struktury i obsahu, aby bylo možné podle potřeby rychle vytvářet kvalitní oficiální dokumenty.“
Podle oficiálních zdrojů již největší čínský vyhledávač Baidu využívá vlastní generativní umělou inteligenci ve všech oblastech od vyhledávání na internetu přes textové databáze, mapy až po cloudová úložiště. A na to vše nyní dohlíží přímo Si Ťin-pchingův „asistent“.