Parlamentní skupiny odsoudily násilnou asimilaci tibetských dětí

Při příležitosti 64. výročí Tibetského národní povstání vydal parlament prohlášení odsuzující praktiky čínské vlády. Stovky českých měst a obcí vyvěšují tibetskou vlajku na znamení solidarity s Tibetem.

Na budovách obou komor českého parlamentu dnes vlají tibetské vlajky. Skupiny přátel Tibetu, působící v Poslanecké sněmovně i v Senátu, k dnešnímu výročí potlačení tibetského povstání vydaly prohlášení. To vyzývá čínskou vládu, aby ustoupila od násilného umisťování tibetských dětí do čínských internátních škol.

Čínská vláda každoročně přemisťuje tisíce studentů ve věku od 11 do 15 let z tibetských základních škol do internátních škol v Pekingu a v dalších vzdálených provinciích. Ti zde pak studují v tzv. tibetských vnitrozemských školách (内地西藏班). Studentům je zakázáno cestovat domů po dobu nejméně čtyř let, dokud nedokončí nižší střední školu, nebo sedm let, dokud nedokončí úplné střední vzdělání.

Poslanci z protibetské skupiny dále čínské politiky vyzvali, aby nezasahovali do procesu tzv. reinkarnace příštího dalajlámy a výběr nástupce současného duchovního vůdce plně ponechali Tibeťanům a jejich tradicím. Svůj hlas pod obě prohlášení připojily mimo jiné ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová nebo místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Olga Richterová.

Na protest proti bezpráví vyvěsily vlajku tibetské exilové vlády i další státní a městské instituce, mimo jiné ministerstvo kultury nebo pražský magistrát. Poukázat na osud Tibeťanů, kteří již déle než půl století čelí útlaku ze strany početnějšího a mocnějšího souseda, se rozhodla také Filozofická fakulta Univerzity Karlovy.

Česká republika se k akci Vlajka pro Tibet připojuje pravidelně od roku 1996, kdy tibetskou vlajku vyvěsila první čtyři česká města. Podle pořádajícího sdružení Lungta zavlála vlajka vloni v den výročí tibetského povstání ve více než 850 obcích, městech, městských částech a krajích.

Tibet obsadila čínská armáda v roce 1950. Peking trvá na tom, že je historicky nedílnou součástí čínského území, a tvrdí, že jeho vláda této oblasti přinesla prosperitu a stabilitu. Čínský komunistický režim odmítá obvinění, že se v Tibetu dopouští porušování lidských práv.