Povolební vývoj české politiky prizmatem čínských internetových médií

Čínská média pozorně monitorovala vývoj politické situace v České republice a s ním úzce spojený zdravotní stav českého prezidenta. Čínští pozorovatelé se obávají zejména změny orientace zahraniční politiky České republiky po nástupu nové koaliční vlády.

Největší pozornosti se tuzemským volbám do Poslanecké sněmovny v čínských online médiích dostávalo v době jejich konání a záhy po jejich skončení. Předcházelo jim pouze několik článků z konce května o tehdejším úspěchu Pirátů v předvolebním průzkumu a jejich potenciálním prosazování protchajwanské politiky. Mimo to se objevily okrajové zmínky o volbách také v článcích s jiným nosným tématem, například když počátkem června Andrej Babiš přestál hlasování o vyslovení nedůvěry vládě. Pozornost čínských médií k českým volbám byla tedy relativně krátkodobá a koncentrovaná zejména do období od počátku jejich konání až do jmenování Petra Fialy premiérem nové vlády.

Přímou reakci na volební dění naopak nenajdeme na oficiálních profilech Velvyslanectví Čínské lidové republiky v Praze na sociálních sítích (Facebook a Twitter).  Několik tematických článků publikoval portál Prague Chinese Times, jehož zakladatel Čou Ling-ťien je důležitou postavou čínské diaspory v ČR s politickými konexemi v ČLR. V počátcích pandemie nového koronaviru byl Čou aktivní ve skupování zdravotnického materiálu v ČR, jeho odesílání do Číny, a dokonce přeprodeji zpět, když se situace v tuzemsku začala zhoršovat.

Tematice českých parlamentních voleb se věnovala i čínská odnož ruského Sputniku, jenž je v Číně považován za plnohodnotný zdroj informací a dlouhodobě s tamními státními médii spolupracuje. S relativní absencí většího množství takto zaměřeného zpravodajství může souviset i obecně menší důraz na zahraničně politické otázky v předvolebním klání.

Obavy ze změny orientace české zahraniční politiky

Zkoumané články se věnují především obavám čínských analytiků ze změny orientace zahraniční politiky České republiky s nástupem nové vlády. V tomto duchu jsou vedeny i aktuální komentáře po jmenování Jana Lipavského ministrem zahraničních věcí. Ty zdůrazňují jeho kritická vyjádření na adresu Číny a Ruska, problematiku účasti těchto zemí v tendru na dostavbu jaderné elektrárny Dukovany či prosazovaný důraz na lidská práva v diplomacii. To vše má v rámci nové zahraniční politiky symbolizovat „obrat na západ“, tedy k užší spolupráci s USA a členy Severoatlantické aliance. Server Phoenix (凤凰新媒体) komentoval situaci takto:

Některé analýzy tvrdí, že Lipavský je typickým představitelem generace mladých českých politiků, kteří byli po převratu ve východní Evropě vzděláváni v tom nejortodoxnějším západním stylu myšlení, hluboce se ztotožnili se západním hodnotovým systémem, a získali tak přirozený odpor vůči komunismu a kolektivismu. Zároveň však jejich přehled o současném vývoji ve světě není dostatečně objektivní, což vede k tomu, že v čase krize se ze zvyku obracejí k tomu, co důvěrně znají, tedy k západnímu diskurzu a autoritám. To vnáší do budoucnosti české i evropské zahraniční politiky ještě větší nejistotu.

Čínská média se věnovala také podrobnému monitorování stavu prezidenta Miloše Zemana nebo například selhání KSČM a jejího vyřazení z parlamentu. V textu na webu Guancha autoři zdůrazňovali důležitost Zemana při jmenování nové vlády a jejího premiéra. Na základě prezidentových slov dokonce doufali a spekulovali, že odmítne jmenovat Fialu do čela vlády. Autor článku, který se věnoval možnému negativnímu vlivu aféry Pandora papers na výsledky voleb, dokonce nepochyboval o úspěchu Babiše ve volbách.

Zemanova pročínská politika vs. protchajwanský postoj formující se vlády

Zemanova pročínská politika je zpravidla dávána do kontrastu s protchajwanským postojem nově se formující koaliční vlády. Odstupující premiér Babiš je v analyzovaných článcích vnímán spíše neutrálně. Články také připomínají cestu Miloše Vystrčila na Tchaj-wan nebo vypovězení pražské sesterské smlouvy s Pekingem a navázání nové sesterské smlouvy s Tchaj-pejí díky iniciativě primátora Zdeňka Hřiba. Text na portále informujícím o záležitostech týkajících se Tchaj-wanu se pak zaměřil i na předsedu ODS a nastupujícího premiéra Petra Fialu. Autor se snaží mírnit (či spíše zcela negovat) optimistické reakce Tchajwanců na Fialovo zvolení premiérem a uvádí, že zatím není jasné, zda se to promítne do významnější podpory česko-tchajwanských vztahů.

Některé analýzy se vyjadřují také o sbližování České republiky s Tchaj-wanem jako o následování určitého trendu ochlazení vztahů ČLR s EU a jejími jednotlivými členskými státy. Někdy je Česká republika přirovnávána k Litvě a jejich postupné sbližování s Tchaj-wanem se prezentuje jako snaha zalíbit se USA. Při bližším popisu jednotlivých politických stran Číňané vyzdvihují zejména postoj k členství v NATO a EU.

Zemanova „vitrína“ pobavila i v Číně

Opětovná hospitalizace Miloše Zemana a následné odložení jmenování Petra Fialy do čela vlády vyvolaly novou vlnu zájmu čínských médií o politický vývoj v České republice. Pomohlo tomu mimo jiné i umístění prezidenta během inaugurace premiéra a ministrů  ve skleněné zástěně či „vitríně“.

…Zeman absolvoval ceremoniál (jmenování vlády) ve skleněné komoře, protože se nedávno nakazil koronavirem. Vzhledem k tomu, že nová vládní koalice pod vedením Fialy má prozápadní volební program, je zřejmé, že dojde k posílení vztahů s Evropskou unií a Spojenými státy. Někteří politici opakovaně otevírají i protičínské otázky. Zahraniční média se pak domnívají, že nová česká vláda bude ve svém postoji i více protiruská.

Server Guancha.cn v podrobném článku o problémech provázejících jmenování nové koaliční vlády opět připomněl její prozápadní a protchajwanský postoj a zmínil se i o původním nesouhlasu prezidenta Miloše Zemana se jmenováním Jana Lipavského na post ministra zahraničí. Citoval dokonce Zemanovy stížnosti na “nedostatečnou kvalifikaci” Lipavského a kvalitu jeho bakalářské práce.

Analytička Chu Li-jen 胡丽燕 (z Institutu pro mezinárodní studia šanghajské Akademie společenských věd) uvedla, že výsledek českých voleb do Poslanecké sněmovny určitě do nějaké míry ovlivní česko-čínské vztahy, pravděpodobnost vzniku koalice Spolu a Pirátů a Starostů je velká a česko-čínské vztahy čekají potíže a zádrhele.

Publikace tohoto článku: HlidaciPes.org, 13.1.2022