Pozvánka na výstavu čínského umělce Badiucaa

V únoru se jeho plakáty objevily v českých městech, nyní se jeho dílo představí i v galerii DOX.

Projekt Sinopsis vás zve na vernisáž výstavy děl čínského aktivisty a umělce Badiucaa, jehož plakáty inspirované olympiádou v Pekingu v únoru zaplavily Prahu a další česká města. Vernisáž výstavy nazvané MADe IN CHINA se koná ve čtvrtek 12. 5. 2022 od 19:00 v Centru současného umění DOX, Poupětova 1, Praha 7 – Holešovice. Výstava potrvá do konce srpna 2022.

Badiucao 巴丢草 je čínský umělec a aktivista, který se svou tvorbou vyrovnává s různými společenskými a politickými problémy. Uměním upozorňuje na cenzuru a diktaturu v Číně a v dalších nedemokratických režimech. Je přesvědčen, že když chybí svoboda slova a demokracie, dochází k manipulaci s historií, a dokonce k zapomnění. 

Od roku 2009 žije Badiucao v Austrálii, kam se dle svých slov odstěhoval poté, co ztratil iluze o své vlasti, když omylem shlédl dokument o událostech na náměstí Nebeského klidu skrytý uvnitř pirátské verze tchajwanského filmu. Mnoho let vystupoval na veřejnosti kvůli bezpečnosti jen pod maskou, kterou odložil až v roce 2019, když čínské úřady odhalily jeho identitu. Nadále však vystupuje pod svým uměleckým pseudonymem. Ve stejném roce o jeho životě a díle vznikl dokument Čínský umělec v exilu.