Pravou nohou na Západ, levou na Východ aneb kam kráčíš, republiko česká

Pravou nohou vykračujeme na Západ, levá ale couvá na Východ. Tak by se dala ve zkratce popsat současná schizofrenní zahraniční politika České republiky.

Premiéra a ministra zahraničí to táhne na jednu stranu, a prezidenta na druhou.

Dokládá to i nedávná cesta Andreje Babiše do Spojených států, kde se zúčastnil celkem třiadvaceti schůzek. Vyvrcholením bylo jednání s prezidentem Donaldem Trumpem. Za pozornost ale jistě stojí i schůzka s ministrem obrany Patrickem Shanahanem nebo ředitelkou CIA Ginou Haspelovou. Na té nechyběl ani prezidentem ostouzený “čučkař” Koudelka, tedy ředitel české BIS.

Po návratu z USA jako by premiér pookřál. Jasně formuloval podporu Alianci na oslavě 20. výročí vstupu zemí V4 do NATO, kde zdůraznil jeho přínos pro bezpečnost, mimojiné i kybernetickou.

S americkou cestou a – řekněme – se stanovením priorit mu pomáhalo několik vysokých diplomatů z ministerstva zahraničí v čele s ministrem Tomášem Petříčkem. Ten byl za mořem už v únoru.

To vše by se dalo pokládat za jasný signál spojencům. Víme, kam patříme a co máme dělat. Máme ve své zahraniční politice jasno.

Jenže je tu ještě druhý tábor, opevněný na kopci nad Prahou – prezident Zeman a jeho spolek přátel geopolitického východu. Ti vidí budoucnost svou i celé země v jiném spojenectví, či spíše nerozborné družbě: v těsném sepětí s Putinovým Ruskem a Si Ťin-pchingovou Čínou.

Tomu odpovídá i jejich itinerář. Prezident se v dubnu chystá opět do Pekingu na další summit Pásu a stezky. Na přípravnou cestu do ČLR se už vydal ministerský náměstek Lukáš Kaucký. Mladý sociální demokrat se na MZV usadil za bývalého ministra Zaorálka – hned poté, co na magistrátu vyměnil Tchaj-wan za pandu pro pražskou zoo. Geniální obchod se trochu zadrhl a panda nedorazila. Jsme zvědavi, s čím se z daleké cesty vrátí tentokrát.

Zeman má v ČLR vedle neochvějné podpory Pásu a stezce domlouvat také návštěvu významných čínských soudruhů v Praze na oslavách 70. výročí česko-čínských vztahů. Povrchní pozorovatelé by mohli letošek považovat za 30. výročí masakru na Tchien-an-men a sametové revoluce v Československu v roce 1989. Omyl! Naši státníci ho s moudrostí předvoje proletariátu identifikovali jako výročí navázání vztahů mezi dvěma komunistickými režimy v roce 1949.

Naše země kráčí nejen jednou nohou na Západ a druhou na Východ, ale také do budoucnosti a do minulosti.

Publikace tohoto článku: Český Rozhlas Plus, 18.3.2019