Představitel CEFC obviněn z úplatků africkým politikům

Světový tisk se věnuje rozsáhlé mezinárodní korupci, jež měla zajistit čínské CEFC přístup k africké ropě.

Americké úřady včera v New Yorku zatkly bývalého senegalského ministra zahraničních věcí Cheikh Gadia a někdejšího hongkongského tajemníka pro vnitřní záležitosti (ministra vnitra) Patricka Ho Chi-pinga (He Zhiping 何志平) a obvinily je z podplácení vysokých státních činitelů v Čadu a Ugandě. Úplatky měly zajistit jisté čínské společnosti, jež není v dokumentu amerického ministerstva spravedlnosti výslovně jmenována, lukrativní zakázky v těchto zemích. Světový, a především hongkongský tisk nicméně konstatují, že konkrétní indicie v dokumentu jednoznačně ukazují na čínskou společnost CEFC. Zatčený Patrick Ho je ostatně také  výkonným místopředsedou správní rady CEFC China a generálním tajemníkem China Energy Fund Committee (CEFC), neziskového křídla CEFC. Podle hongkongského listu South China Morning Post

Společnost sice v oznámení vydaném newyorským federálním soudem není jmenována, ale detaily zprávy ukazují na CEFC China Energy, šanghajskou vycházející hvězdu čínské energetiky. CEFC China Energy prorazila na scénu během několika málo let, nakoupila podíly ve velkých globálních projektech včetně 14procentního podílu v ruské Rosněfti, a hraje důležitou roli v ambiciózní iniciativě prezidenta Si Ťin-pchinga Pásmo a stezka.

Velmi zvláštní poradce českých a ugandských politiků

Obvinění amerického ministerstva spravedlnosti identifikuje jako předsedu této nejmenované čínské společnosti osobu, jež byla v roce 2015 jmenována “zvláštním čestným poradcem” předsedy Valného shromáždění OSN. Roku 2015 tuto funkci zastával ugandský ministr zahraničí Sam Kutesa a jeho čestným poradcem byl předseda CEFC Jie Ťien-ming. Podle americké žaloby převedl v té době zatčený Patrick Ho na účet Sama Kutesy z Hongkongu přes americké banky na půl milionu dolarů. Připomeňme, že v témže roce 2015 se Jie Ťien-ming stal také  “čestným poradcem” českého prezidenta Miloše Zemana.

South China Morning Post shrnuje podstatu žaloby amerického ministerstva spravedlnosti následovně:

Oba muži (Patrick Ho a Cheikh Gadia) údajně nabídli prezidentovi Čadu úplatek ve výši dvou milionů dolarů za právo těžby ropy, a navíc převedli 500 tisíc dolarů na účet označený ministrem zahraničí Ugandy, který krátce předtím ukončil svůj mandát jako předseda valného shromáždění OSN.

V rozsáhlém plánu mezinárodním korupce po celém světě se Patrick Ho a Cheikh Gadio údajně snažili uplatit africké vládní úředníky v zájmu čínského energetického konglomerátu,” uvedl ve svém prohlášení americký státní žalobce na Manhattanu Joon Kim.

Ho, který stál v čele organizace pod jménem China Energy Fund Committee (neziskové křídlo CEFC) registrované v Hongkongu, také poskytl ugandskému prezidentovi a ministru zahraničí dárky a přísliby budoucích výhod – včetně podílu na zisku z případného společného podniku.

Přes Hongkong na Hedvábnou stezku

Spojení přes Hongkong je zajímavé z několika ohledů. Jak jsme již informovali na serveru Sinopsis, Jie Ťien-ming se začátkem roku stal mj. “politickým poradcem” hongkongské propekingské Nové lidové strany (Sin min tang 新民党) v čele s Reginou Ip. Regina Ip proslula zejména když se jako hongkongská tajemnice pro vnitřní záležitosti snažila v roce 2003 prosadit zákon na ochranu vnitřní bezpečnosti, který by okleštil řadu osobních a politických svobod v tomto autonomním teritoriu. Proti návrhu protestovaly v ulicích statisíce lidí, a tajemnice Ip ho nakonec musela stáhnout.

Když se jí novináři letos ptali, proč jmenovala politickým poradcem své strany právě Jie Ťien-minga, odpověděla, že jí byl doporučen “přáteli na čínské pevnině” jako odborník na Východní Evropu a iniciativu Pás a stezka. V té době nebyla souvislost mezi hongkongskými představiteli a zahraničně politickými aktivitami ČLR příliš zřejmá. Současný skandál na ni vrhá nové světlo.

Bude zajímavé sledovat, jak na oficiální obvinění z korupce vůči CEFC zareaguje současná “protikorupční” kampaň generálního tajemníka Si Ťin-pchinga.