Vzpomínkové akce k výročí masakru na náměstí Tchien-an-men

V sobotu 4. června bude v pražské galerii DOX odhalena socha „Sloup hanby“ připomínající oběti potlačení pekingských protestů v roce 1989.

K připomenutí 3. výročí hongkongského prodemokratického hnutí a 33. výročí potlačení protestů na náměstí Tchien-an-men v Pekingu se bude v době mezi 4. červnem a 8. červencem pod záštitou hongkongské nevládní organizace DEI 我地, projektu Sinopsis a centra DOX konat série přednášek, debat a výstav s názvem Pravda vítězí.

Projekt bude slavnostně zahájen v sobotu 4. června ve 14:00 v galerii DOX odhalením sochy „Sloup hanby“ a panelovou diskuzí. „Sloup hanby“ je dílo dánského výtvarníka Jense Galschiøta připomínající protesty a masakr na náměstí Tchien-an-men. Sloup byl od roku 1996 vztyčen v několika zemích, nejznámější je však jeho umístění v Hongkongu, nejdříve ve Victoria Parku, kde stál i v roce 1997 při tradiční vigilii za oběti událostí v Pekingu v roce 1989, a později v kampusu Hongkongské univerzity. Po násilném potlačení hongkonského prodemokratického hnutí a omezení občanských svobod přijetím zákona o státní bezpečnosti byl v roce 2021 sloup z kampusu odstraněn a vzpomínkové akce ve Victoria Parku zakázány.

V navazující panelové diskuzi s názvem „Sloup hanby pro Hongkong a Čínu“ vystoupí sinoložka prof. Olga Lomová, ujgurský právník Nury Turkel, bývalý předseda tibetské exilové vlády Lobsang Sangay, hongkongský politický aktivista Finn Lau a další hosté.

Akci je možno navštívit za symbolické vstupné 89 Kč, a to včetně probíhající výstavy MADe IN CHINA čínského exilového umělce a disidenta Badiucaa, který ve svém díle mimo jiné tematizuje i masakr na náměstí Tchien-an-men a hongkongské protesty.

K výročí potlačení pekingských protestů pořádají studenti dálněvýchodních studií ze spolku FFénix 3. června  veřejné promítání dokumentu The Gate of Heavenly Peace v Kampusu Hybernská od 17:00.