Registráž a kontaktáž od čínských soudruhů

Německá tajná služba varuje: Vaši čínští přátelé na sociálních sítích nejsou nutně tím, zač se vydávají.

Zvýšená aktivita čínských zpravodajských služeb, s rostoucím znepokojením sledovaná odborníky v Evropě i ve Spojených státech, se projevuje i na sociálních sítích. V ČLR samotné jsou čínské sociální sítě široce využívány ke sledování vlastních obyvatel. V cizině jsou světové sociální sítě, v ČLR vesměs blokované, využívané k “registráži a kontaktáži” zájmových osob nejrůznějšího druhu.

Německé tajné služby (BvF, Bundesamt für Verfassungsschutz) v těchto dnech varovaly své politiky před čínskými falešnými profily na sociálních sítích, jež mají za cíl vytěžit ze získaných kontaktů co nejvíce osobních údajů a dalších informací. BvF dokonce výjimečně výslovně jmenovala osm falešných profilů, aby varovala státní úředníky před nebezpečím úniku citlivých informací.

Čínské tajné služby jsou aktivní na sítích jako je LinkedIn a už nějakou dobu tímto způsobem zkoušejí těžit informace a výzvědné zdroje. Zahrnuje to vyhledávání zvyků, koníčků i politických zájmů uživatelů,” říkají [německé tajné služby]. Během devíti měsíců vyšetřování se zjistilo, že více než 10 000 německých občanů bylo kontaktováno na profesionální síti LinkedIn falešnými profily maskovanými jako náborové organizace, konzultanti, členové think-tanků nebo akademici, uvádí BvF. “Může existovat velké množství obětí i falešných profilů, na něž jsme zatím nepřišli,” dodávají.

Profilové foto jako ze žurnálu

Že sociální sítě jsou “ve velkém stylu” používány pro špionáž potvrdil pro Der Spiegel i šéf německých tajných služeb Hans-Georg Maassen:

Jedná se o široce pojatý pokus o infiltraci zejména parlamentu, ministerstev a úřadů.

Podle Spieglu je scénář podvodu vždy podobný, ať už se falešný profil jmenuje Rachel Li, Laeticia Chen (tvář na falešném profilu zkopírovaná z módního katalogu) nebo Alex Li: kontaktuje vás mladý uhlazený muž nebo žena příjemného zevnějšku, kteří si vás vyhlédli jako odborníka. Potom si s vámi smluví jako na zkoušku nějakou práci, a nakonec – to už o vás toho poměrně dost vědí – vás pozvou na své náklady do Číny. Na místě z vás pak dostanou, co jim ještě chybí.

Vedle sociálních sítí probíhají pokusy o nábor i přímými nevyžádanými emaily z různých podniků či “vědeckých” pracovišť, nebo osobně pomocí specializovaných náborových organizací. Všechny tyto formy jsou známy i z České republiky.