Rudí čínští vlasteneci na australských školách

V Austrálii řeší problém s tzv. rudým vlastenectvím, tedy čínským vlivem na tamních univerzitách.

Jako první o tzv. “red hot patriotismu” informovala televize ABC a Fairfax. Ty o vlivu Pekingu natočily tři investigativní reportáže. (Psali jsme zde). Rostoucí vliv čínských komunit dokumentují nejen na agentech a “filantropech” přicházejících z Pekingu a objevujících se v politických kruzích, ale také na tamních univerzitách. Nebezpečí čínského patriotismu bylo jedním z nejpalčivějších témat i na Summitu o vyšším vzdělávání v Sydney. “Australské univerzity by si měly uvědomit, že na jejich kolejích a v univerzitních centrech se šíří rudé vlastenectví,” upozorňuje bývalý poradce australského premiéra Turnbulla John Garnaut. Číňané podle něj požadují po svých občanech stoprocentní loajalitu, a to i při studiu v zahraničí:

Výzvou pro Austrálii teď je, jak se vyrovnat s faktem, že náš největší zákazník nabádá své studenty a učitele k zapálenému patriotismu.

Na své mladé Peking tlačí nejvíc. V Austrálii studuje zhruba 30 % všech čínských zahraničních studentů.

Hon na pedagogy, kteří urazí Čínu

Během posledních měsíců se čínští studenti několikrát spojili a vyvinuli tlak na australské pedagogy, kteří je a jejich zemi údajně nějakým způsobem urazili. Na Australské národní univerzitě požadovali omluvu od učitele, který se jim snažil vysvětlit, jak špatné je plagiátorství. Upozornění přednesl i v čínštině. Na Universitě v Sydney zase pedagog musel pykat za “nesprávnou” mapu ČLR, která hraniční sporné území označovala jako indické. K omluvě učitele donutila skupina působící na sociální síti WeChat pod názvem “Australian Red Scarf – Australský rudý šátek:

Před více jak 18 měsíci jsem stáhl z internetu zastaralou mapu, kterou jsem použil při výuce a diskuzi o IT byznysu ve světě. Byla to opravdu velká chyba a lituji, jestli-li jsem tím někoho urazil.

Univerzita v Sydney se stala také jednou ze zastávek skupiny luxusních vozů, jejichž řidiči protestovali proti Novému Dillí v době nedávných čínsko-indických sporů. Kromě vlajky ČLR měla tato lamborghini, bentley nebo maserati na sobě připevněna nejrůznější hesla a výhružná motta, jako například toto:

…Kdokoliv urazí Čínu, zemře, bez ohledu na to, jak daleko se nachází.

Korupční a podvodné chování

Obdobné problémy řeší i ve Spojených státech, kde studuje zhruba 330 tisíc Číňanů (tvoří třetinu všech zahraničních studentů). Kromě kontrol a vlivu, které na tamní akademické půdě prosazuje státem podporovaná Čínská asociace studentů a akademiků (CSSA), si američtí pedagogové stěžují i na zhoršující se kvalitu výuky, podvody a korupční chování, které podle nich někteří čínští žáci a jejich rodiče přinášejí:

Znalostní zkoušky SAT a TOEFL (často za čínské studenty) absolvují tzv. duchové, kteří jsou za výsledky placeni. Doporučující dopisy ke studiu jsou padělané. Už v roce 2010 varovala poradenská firma Zinch China, že 90 % doporučení pocházejících z Číny bylo falešných, 70 % esejí napsal za žadatele někdo jiný a 50 % středoškolských diplomů bylo zfalšováno.

Vliv KS Číny na studenty prostřednictvím nejrůznějších kontrolorů, asociací, konzulátů a zástupců Strany tedy stále roste. Ať už v zahraničí nebo v samotné “Matce zemi”, kde Strana zavedla dokonce speciální “posilující” katedry. Na těch mají upevňovat ideologii učitelů a politické uvědomění. O posilování zapáleného patriotismu hovořil nedávno i prezident Si Ťin-pching. Strana by podle něj měla dohlédnout, aby občané země “lásku k zemi” propagovali, kamkoliv jdou.