Sen o silné armádě noční můrou čínského humoru

Čínský komik zažertoval za použití propagandistického sloganu. Do týdne byl bez práce a horliví patrioti na internetu požadují rovnou trestní stíhání.

Jako říkával předseda Mao, „politická moc vychází z hlavně pušky“. Od vzniku Čínské lidové republiky založené díky vítězství v občanské válce je vedle vedoucí úlohy strany a ideologie vyrůstající z kořenů marxismu-leninismu třetím pilířem politického zřízení v zemi Čínská lidová osvobozenecká armáda.

Silná armáda se také stala jedním z cílů „čínského snu“ neboli „velkého obrození čínského národa“, jak od svého nástupu do funkce označuje stávající generální tajemník Si Ťin-pching program strany a státu, v jejichž čele stojí.

Poslouchat, vítězit a mít styl

S tím, jak na sebe Si Ťin-pchingovo učení o socialismu s čínskými rysy pro novou éru postupně bralo podobu snadno zapamatovatelných sentencí, stala se silná armáda také jednou z osmi a posléze deseti „jednoznačností“, tedy očividných a svatosvatých pravd, o nichž se nediskutuje.

Jeden z prvních kroků, který Si Ťin-pching učinil po nástupu do funkce na cestě konsolidace své moci, bylo posílení kontroly nad armádou. V jednom ze svých mnohačetných projevů hned v roce 2013 prohlásil: „Cíl strany v novém období mít silnou armádu znamená vybudovat lidovou armádu, která poslouchá velení strany, umí vítězit v boji a má znamenitý styl“ (“建设一支听党指挥、能打胜仗、作风优良的人民军队,是党在新形势下的强军目标。”).

„Styl“ (cuo-feng 作風) zde nepoukazuje na perfektně padnoucí uniformy, jak by se mohlo zdát mimo kontext. Jedná se o „styl práce“, zkrácený pojem stranického ptydepe od nepaměti. Pokud je styl práce „znamenitý“, znamená to, že se nese v duchu směrnic strany (a pokud ne, jak víme z dějin KS Číny, musí být napraven za pomoci politických školení, kritiky a sebekritiky, případně převýchovy manuální prací).

Jak je v případě podobných „památných slov“ generálního tajemníka běžné, čínská propaganda z nich vydestilovala úderný slogan, rytmický a částečně rýmovaný, který lze přeložit jako „Poslouchat velení strany, umět vítězit v boji, mít znamenitý styl“. Užívá se jako heslo k oslavě armády, aniž by bylo třeba zmiňovat, o koho se jedná. Heslo, které se svou vlezlou všudypřítomností snadno zadře lidem do paměti.

Bojová vítězství a znamenitý styl na nepravém místě

Vtíravost a snadná zapamatovatelnost se stala osudnou mladému komikovi vystupujícímu pod uměleckým jménem House (psáno latinkou i v čínských textech; vlastním jménem Li Chao-š‘ 李昊石). V jeho nedávné improvizační show v Pekingu mu mezi jinými žertíky z úst vyklouzl i vtípek založený právě na zmíněném hesle o čínské armádě. House vyprávěl historku, jak se ujal dvou toulavých psů, kteří prý, „když spatří veverku, vyrazí za ní jako dělové koule“, a pak po krátkém klábosení o různém vztahu lidí ke psům prohlásil: „Když já vidím tyhle dva psy, vytane mi na mysli: ‚umí vítězit v boji a mají znamenitý styl‘.“

Publikum, které nemohlo vtípek nerozpoznat, se náramně rozesmálo, ale ne všichni se dobře bavili. Našli se i tací, jejichž vlasteneckého cítění se žertování za použití slov obvykle spojovaných s nedotknutelnou armádou nemile dotklo. Nelenili a svoje rozhořčení svěřili internetu, kde se rozvinula kampaň podobně naladěných citlivých duší.

Výstupu si všimly i příslušné kontrolní orgány, které Housově agentuře udělily pokutu ve výši 2 miliony jüanů a on sám se musel omluvit. O pár dní později pak dostal zákaz vystupování.

Od pohoršení patriotů k policejnímu vyšetřování

Na známém nacionalistickém serveru Kuan-čcha-če zpráva o umělcově provinění vyvolala vlnu nenávistných komentářů, jejichž autoři se s pokutou a omluvou nespokojili. Požadovali trestní stíhání „podle zákona“ a že prý by měl House jít natvrdo sedět, neboť „urážet lidovou osvobozeneckou armádu může mít negativní vliv na společnost“. Objevilo se i kuriózní zdůvodnění, proč má House jít před soud – kdyby prý žil v Americe a vysmíval se americké armádě, taky by mu to dali sežrat.

Na stránkách sina.com se podobné vášně nerozhořely. Dlouhý komentář sice odsoudil House pro jeho neuvážená slova, za která „po právu“ přišel o licenci, avšak do vězení ho autor neposílal. Naopak, postavil se proti blíže nespecifikovanému názoru, že podobná vystoupení by se měla rovnou zakázat. Improvizované performance pak hájil, samozřejmě za podmínky, že umělci respektují pravidla, vždyť „anekdoty mají své hranice, existují tabu, o nichž nelze vtipkovat – to je všeobecně známá pravda a je třeba ji ctít.“

Nakonec zvítězila tvrdá linie. Den po uveřejnění citovaného smířlivějšího komentáře pekingská policie oznámila, že zahájila vyšetřování případu jistého Lia, „který závažným způsobem urazil lidovou osvobozeneckou armádu“. Dodejme, že roku 2021 byl v Číně přijat zákon, který urážku armády přísně trestá.

 

Publikace tohoto článku: Deník Referendum, 19.5.2023