Singapurská odnož CEFC v soudní likvidaci

AnAn Group, singapurská odnož vlajkové lodi čínských investic v ČR společnosti CEFC, obdržela od Vrchního soudu příkaz k likvidaci

Problémy další větve společnosti CEFC patrně dospěly do konečného stádia. AnAn Group, singapurská odnož CEFC, obdržela od singapurského Vrchního soudu příkaz k likvidaci.

O společnosti jsme psali začátkem srpna, když od ruské banky VTB obdržela oficiální žádost o splacení 170 milionů dolarů. Od té doby – začátkem září – ještě rezignovala na svou funkci její výkonná ředitelka jmenovaná dva měsíce předtím, Ťü Ťia. Na starosti měla mít strategické plánování, firmu však opustila s odůvodněním, že se chce věnovat svým dalším pracovním zájmům.

Požadovaných 170 milionů půjčila VTB firmě AnAn Group na nákup podílu v ruské energetické společnosti En +. Tu posléze zanesly Spojené státy na sankční seznam kvůli tehdejšímu majiteli, ruskému magnátovi a kremelskému insiderovi Olegu Děripaskovi. Tím se její akcie propadly, a AnAn utrpěla číselnou ztrátu.

Mírně potrhané vazby mezi Ruskem a Čínou

AnAn Group loni v listopadu investovala 500 milionů dolarů v rámci úpisu primární emise akcií společnosti En +. Tato investice byla částečně financovaná půjčkou z ruské banky VTB. Šlo o jeden z řady smělých obchodů, které měly mj. symbolizovat posílení obchodních vazeb mezi Ruskem a Čínou.

Posílení obchodních vazeb Ruska a ČLR v oblasti energetiky zviditelnila loňská snaha tehdy ještě rozjeté CEFC získat podíl v ruské Rosněfťi. Tento nákup byl dle South China Morning Post komplikovaný od samého začátku a o jeho financování CEFC jednala postupně s několika možnými věřiteli (Nomura, China Development Bank, a nakonec VTB). Spekuluje se rovněž, že na jeho nákup měla sloužit i půjčka od J&T.

AnAn International, v níž AnAn Group drží kontrolní podíl, uvádí, že skupina podala proti likvidačnímu příkazu odvolání a žádost o zastavení likvidace.

AnAn rovněž zahájila rozhodčí řízení proti bance VTB. Vyjádřila se, že likvidační řízení by mohlo nepříznivě ovlivnit její obchody (což je samo o sobě celkem logická úvaha). Kromě toho očekává, že její další záležitosti poběží stabilně jako doposud (to už je logické méně). Nejen toto tvrdíkovské ujišťování, ale i další informace naznačují, že AnAn Group se hroutí jako domeček z karet. Citujeme Businesstimes.com.sg:

Ve zvláštním podání skupina oznámila, že její finanční ředitel Jennifer Zhang Dan s účinností od 14. září rezignoval. Skupina se nachází v procesu hledání vhodného kandidáta, který by dohlížel na její finanční, správní, daňové a další související záležitosti.