Spojenecké rozvědky považují Huawei za bezprecedentní hrozbu

Aliance zpravodajských služeb pěti anglosaských států známá jako “Pět očí” se rozhodla jít se svými varováními na veřejnost.

Australský deník Sydney Morning Herald přinesl v pátek nezvykle podrobný článek o setkání, jaká obvykle probíhají v největším utajení. Letos v červenci se v Kanadě sešlo pět šéfů tajných služeb anglofonního světa, tzv. “Pěti očí”, aby nad humrem a vínem projednali plán, jak zastavit čínský technologický gigant Huawei v dodávkách zařízení pro bezdrátové sítě nové generace, tzv. 5G, jež podle nich představují bezprecedentní bezpečnostní hrozbu ze strany stále agresivnější ČLR.

Všechny důkazy před řediteli zpravodajských služeb naznačovaly, že nová supervelmoc provádí nejširší spionážní a vlivovou kampaň, s jakou se kdy kdokoliv z nich setkal.
[Komunistická] strana agresivně exportuje svůj světový názor nepřátelský demokracii, kterou se snaží aktivně podkopat.

Během měsíce po této večeři zahájili její účastníci – Austrálie, Spojené státy, Kanada, Nový Zéland a Velká Británie – podobně bezprecedentní kampaň ve snaze zabránit Huawei poskytovat v demokratických státech vybavení a technologie pro sítě 5G.

Nejviditelnějším projevem úderu proti Huawei se zatím stalo zatčení finanční ředitelky Huawei Meng Wan-čou 1. prosince ve Vancouveru. Meng byla obviněna z porušování embarga na vývoz amerických technologií do Íránu a obelhávání amerických bank při sjednávání úvěrů:

Meng Wan-čou, která v Huawei (momentálně největší světový výrobce chytrých telefonů a telekomunikačních zařízení) působí od roku 1993, byla zatčena pro podezření z podvodu. A to když americkým bankám lhala a tvrdila, že Huawei nemá nic společného s firmou SkyCom obchodující s Íránem. Ve skutečnosti by ale měl SkyCom být neoficiální filiálkou Huawei, zřízenou právě pro export výrobků Huawei do Íránu.

Peking okamžitě reagoval zatčením dvou kanadských občanů v Číně. Meng, dcera zakladatele společnosti Huawei, byla ve středu 12. prosince propuštěna na kauci, ale nesmí do konce řízení o svém vydání do Spojených států opustit Kanadu.

Pět očí upřených na ČLR

Koordinovaný postup “Pěti očí” vůči Číně se inspiroval společným postojem v kauze Skripal, která představovala de facto použití chemických zbraní na území Británie a vyžadovala proto rozhodnou odezvu.

Britové se rozhodli [důkazy svých špionážních služeb] zveřejnit a Pět očí koordinovalo zatím vůbec největší vyhoštění ruských zpravodajských důstojníků z členských a partnerských zemí NATO. Všichni se shodli, že to výrazně oslabí zpravodajské možnosti Ruska.

Představitelé Pěti očí se nicméně v Kanadě shodli, že největší nebezpečí pro západní svět nepředstavuje Rusko, ale Čína, mj. i kvůli aktivitám svých technologických firem, na prvním místě Huawei. Analogicky s postupem v kauze Skripal se ředitelé tajných služeb Austrálie, USA, Kanady, Nového Zélandu a Velké Británie rozhodli úzce koordinovat svůj postup, a jít se svými varováními na veřejnost.

Jako první z Pětky promluvil veřejně tehdejší premiér Malcolm Turnbull, když veřejně oznámil rozhodnutí Austrálie vyloučit Huawei a druhého největšího výrobce čínských telekomunikačních zařízení ZTE z budování sítě 5G. Mike Burgess se stal 29. října prvním ředitelem australského sigintu (Australian Signals Directorate, ASD), který promluvil na veřejnosti, a sice v projevu k 70. výročí agentury, v němž důrazně varoval před Huawei. Potom si dokonce založil účet na Twitteru a začal dávat televizní rozhovory.

Austrálie vyloučila Huawei ze sítí 5G v letos v létě, a záhy ji následoval i Nový Zéland.

Poté vystoupil veřejně šéf kanadských tajných služeb (CSIS) David Vigneault  s prohlášením, že CSIS odhalila pokračující špionáž sponzorovanou cizím státem v důležitých oblastech:

Mám na mysli oblasti, jako jsou AI (vývoj umělé inteligence), kvantové technologie, sítě 5G, biofarmy a tzv. zelené technologie. Jinými slovy základ, na kterém je postaven růst Kanady.

Nikdo nepochyboval o tom, že hovořil o Číně. Zákaz společností Huawei a ZTE by měla Ottawa oznámit do několika týdnů.

Šéf britské tajné služby MI6 varoval začátkem prosince během přednášky na nejstarší skotské univerzitě St. Andrews před cizími hrozbami za využití moderních technologií. Ve stejný den rozhodl Britský Telecom (BT) o vyřazení síťových prvků Huawei ze svých sítí 3G a 4G, které nebude v budoucnu používat ani v 5G sítích. Právě BT přitom předtím používal zařízení Huawei dobrých 15 let.

Nejdůsledněji se ovšem vůči Huawei vymezují Spojené státy, které přikročily ke konkrétním právním opatřením, jako byl zatykač na Meng Wan-čou.

Boj o Huawei v ČR

Bezpečnostní riziko, které Huawei a její technologie představují, by měla v předvánočním týdnu řešit i česká vláda. České tajné služby údajně nedávno v tajném dokumentu rovněž před touto firmou důrazně varovaly.

Huawei má nicméně v ČR i mocné zastánce. Prezidentská kancelář má podle zjištění Lidových novin s čínskou firmou exkluzivní smlouvu, podle níž Huawei dodává zdarma své telefony všem pracovníkům KPR výměnou za zvýhodněný pronájem reprezentativních prostor na Pražském hradě.

Nejbohatší česká finanční skupina PPF, která má v ČLR rozsáhlé obchodní zájmy a provozuje několik mobilních operátorů v ČR a ve střední Evropě, uzavřela nedávno s Huawei dohodu o porozumění právě ohledně spolupráce při vývoji sítí 5G, která je takovým trnem v oku našim západním spojencům.