Úřady štěkají, továrny jedou dál

Snaha čínských úřadů postihovat znečišťovatele naráží na realitu všedního dne.

S ochranou přírody to není jednoduché nikde; v ČLR je to obtížnější než kde jinde. Před několika dny si světová média všimla, že mnohé továrny úředně uzavřené za znečišťování životního prostředí jsou dále v provozu. Toto zjištění čínského ministerstva životního prostředí dokládá, jak těžké je v každodenním životě Čínské lidové republiky naplnit nařízení centrální vlády.  Navzdory obrovským vynaloženým finančním prostředkům si místní úředníci i provozovatelé dělají, co chtějí.

Továrna na výrobu vápna na periferii Pekingu byla zapečetěna během předchozích kontrol kvůli nedodržování standardů o znečišťování. Bylo dokonce zabaveno zařízení. Ministerstvo však uvedlo, že během nedávné kontroly byly vidět “zřejmé známky” provozu. Dalších šest továren v Che-peji a Šan-tungu také zasahovalo do pokusů inspektorů areály zapečetit, a obnovili nepovolený provoz.

Někteří ze znečišťovatelů kladli kontrolorům odpor – jeden z nich dokonce inspektora zamkl v továrně, kde ho držel, než přijela policie.

Ve zvláštní kampani zaměřené na znečištění 28 měst v okolí Pekingu se zjistilo, že více než dvě třetiny provozů neodpovídají standardům (z 4077 kontrolovaných 2808). Oblast je jedním z hlavních zdrojů znečištění v Číně.

Aktivisté, nahlašujte znečišťování

Vzhledem k odporu na místní úrovni se úřady před několika dny rozhodly verbovat pomocníky proti znečišťovatelům mezi nevládními organizacemi a médii – výzvu uveřejnily poté, co dobrovolnické skupinky odhalily dva případy znečištění vody. Citujeme dle Reuters:

“Jsme velmi otevření pomoci od všech typů nevládních organizací, veřejnosti a médií, kteří mohou dohlížet na věci tak, aby došlo ke zlepšení prostředí,” uvedl Tchien Wej-jung, ředitel sledovacího oddělení ministerstva, na tiskové konferenci, na niž byla poprvé pozvána i zahraniční média.

Podávání zpráv o porušení ekologických nařízení byla služba společnosti, řekl dále a dodal, že ministerský veřejný účet pro nahlašování těchto případů má na WeChatu 240tisíc sledujících.

“Zejména uvítáme, pokud nevládní organizace použijí svou jedinečnou kapacitu a budou na tomto tématu pracovat z jiné perspektivy tím, že do této problematiky zavedou soudní pře ve veřejném zájmu.”