Čínské peníze ve Venezuele na pořadu dne

V souvislosti se zajímavým pořadem ve včerejším Horizontu připomínáme náš článek o podílu čínských investic na hospodářské a politické krizi ve Venezuele.

Podílu čínských investic na vyostřené hospodářské a politické krizi ve Venezuele se včera (8.8.2017) věnovala ČT24 v zajímavém příspěvku v pořadu Horizont.

V této souvislosti připomínáme náš článek Cesta Venezuely ke dnu je dlážděná čínskými penězi:

Venezuela, země s největšími zásobami ropy na světě, se již delší dobu nachází v těžké hospodářské a společenské krizi. Zemí zmítá hyperinflace a chaos. Politické protesty potlačuje režim prezidenta Nicolase Madura s pomocí tanků. Jak mohla upadnout potenciálně bohatá země do takové bídy?

Vedle pseudo-marxistické ideologie a ekonomických experimentů bývalého prezidenta Hugo Cháveze se na pádu Venezuely podepsaly do velké míry čínské “investice”. V kostce to vyjadřuje titulek článku v časopise Foreign Policy z minulého týdne: Cesta Venezuely ke katastrofě je posetá čínskými penězi. Podobné titulky se objevují ve světovém tisku v posledních měsících stále častěji (např. v New York Times nebo Washington Post).