Výchova dětí v Číně

Regulace trhu s dětskou literaturou i kreslenými seriály je součástí boje Pekingu proti západním hodnotám.

Minulý týden se mnozí uživatelé internetu pobavili nad článkem publikovaným v hongkongském deníku South China Morning Post pod výmluvným titulkem „Co má Čína proti prasátku Pepině?“ Média to vzala s humorem, ale celá záležitost není vtip. Čínská vláda zavedla opatření, na jejichž základě dojde k „drastickému omezení“ vydávání zahraničních obrázkových knih pro děti. Hlavní čínský cenzorní orgán, Státní správa pro tisk, publikace, rádio, film a televizi, zavedl od letošního roku kvóty pro publikaci zahraniční dětské literatury, které podle některých nakladatelů prakticky znemožní vydávání takových knih. Zároveň je patrný silný tlak na vydávání domácí produkce pro děti. Podle SCMP je toto opatření dalším krokem v rámci vládní kampaně zaměřené na „omezení přílivu západních myšlenek a posílení ideologické kontroly“.

Čistka v dětské knihovničce

V posledních letech se knihy pro děti a mládež staly nejžádanějším zbožím na čínském knižním trhu. Se svými 220 miliony dětí do věku čtrnácti let je Čína pro tento segment poměrně lukrativním trhem – v loňském roce zde vyšlo přes 40 tisíc dětských titulů. U všech významných onlinových prodejců knih v ČLR (např. JD.com nebo Amazon.cn) je mezi nejprodávanějšími dětskými knihami výhradně zahraniční literatura převážně americké, případně britské provenience. Omezení se však netýká jen literatury ze západu – jeden z nakladatelů se pro SCMP vyjádřil, že zejména dětské knihy z Japonska a Jižní Koreje nemají v tomto roce téměř žádnou šanci na publikaci v ČLR.

Největší čínský e-shop Taobao.com provozovaný společností Alibaba zároveň minulý týden oznámil, že počínaje 10. březnem vstupuje v platnost nařízení zakazující prodej a propagaci knih publikovaných mimo ČLR – což se týká mimo jiné i čínských publikací z Tchaj-wanu a Hongkongu. Zdá se tedy, že nejen prasátko Pepina, jež byla coby kreslená postavička uvedena na čínské obrazovky teprve před necelými dvěma lety, ale ani další globální hrdinové od medvídka Pú až po Harryho Pottera (včetně japonských anime) nebudou v Číně nadále vítáni. Nové opatření připomíná např. nařízení čínských vládních orgánů z roku 2012, které stanoví kvótu na množství zahraničních filmů uvedených ročně v čínských kinech. Ještě že se český krtek stihl pod moudrým vedením podplukovníka Tvrdíka a prezidenta Zemana před zavedením kvót dokonale počínštit

ČLR bojuje se „západními vlivy“  již od spuštění politiky „reforem a otevírání se světu“ zavedené Teng Siao-pchingem na počátku 80. let. Například zahraniční TV produkci (včetně televizních seriálů a zábavných show) Čína přísně reguluje kvótami od 90. let. Teprve prezident Si Ťin-pching ovšem tento boj prohloubil a rozšířil in na dětské říkanky a animované seriály.

Má Pepina pipinku?

Výchovy a vzdělávání dětí se pak  i další z témat, která v minulém týdnu proběhla internetem, totiž kontroverze ohledně nově zavedené učebnice sexuální výchovy pro žáky prvního stupně základních škol. Jedná se o učebnici publikovanou Pekingskou pedagogickou univerzitou už v roce 2010. Bouřlivá online debata se rozpoutala poté, co jedna matka z Če-ťiangu publikovala na mikroblogu Weibo fotografie ilustrací z knihy, které zobrazují mužské a ženská genitálie (známé v prostředí vyznavačů krtka a pandy jako tzv. „pasy“). Podle mnohých čínských uživatelů internetu jsou obrázky příliš názorné a učebnice jako celek není pro tak malé děti vhodná. Domácí i zahraniční odborníci však učebnici obhajují s poukazem na nutnost plošně zavést povinnou sexuální výchovu ve školách, protože v Číně došlo v posledních letech ke znepokojivému nárůstu šíření AIDS a dalších sexuálně přenosných chorob, a také se radikálně zvýšil počet potratů. Dalším důvodem k zavedení sexuální výchovy již od útlého věku je snaha kultivovat obecné povědomí o sexu u dětí i dospělých, které může snížit nebezpečí sexuálního zneužívání dětí a naučit děti se takovému chování bránit.

V rozhovoru pro CNN učebnici obhajovala i Li Jin-che, nejvýznamnější čínská socioložka, která se dlouhodobě zabývá problematikou sexu a věnuje se rovněž edukační činnosti. Ta také ocenila, že učebnice zmiňuje i homosexuální vztahy, protože homosexualita je v čínské společnosti stále veliké tabu.