Vzkaz pro Carrie Lamovou: Naše požadavky jsou jasné, neustoupíme

Protestující se rozhodli odpovědět na deklamační tiskové konference správkyně Hongkongu podobným způsobem. Tři z nich vystoupili v úterý před média s jasným prohlášením.

V úterý 6. srpna se v Hongkongu uskutečnila tisková konference, kterou svolali demonstranti. Dva mladí muži a jedna dívka, kteří byli maskovaní a představili se pouze křestními jmény v obavách z pronásledování, reagovali na pondělní vystoupení správkyně Hongkongu Carrie Lamové.

Ta novinářům znovu potvrdila, že na svém přístupu k protestům nehodlá nic měnit. Lamová obvinila protestující z poškozování hospodářské prosperity Hongkongu a z nezákonných akcí, které ohrožují „státní suverenitu“ a politický systém označovaný jako jedna země – dva systémy. Slíbila také, že bude v přímém kontaktu s veřejností prostřednictvím každodenně svolávaných tiskových konferencí.

Zástupci protestujících označili její iniciativu za zbytečnou a požádali, aby vláda místo pravidelných tiskových konferencí začala řešit problémy, „které sama vytvořila“. Zopakovali pět požadavků protestního hnutí:

  1. naprosté zrušení návrhu extradičního zákona,
  2. nezávislé vyšetření policejního násilí spáchaného na demonstrantech a brutálního útoku členů triád na demonstranty,
  3. reformu volebního systému,
  4. amnestii pro zatčené demonstranty,
  5. překvalifikování protestů, které hongkongská vláda označuje jako vzbouření (riot).

Protestní hnutí považuje tyto požadavky za zásadní a nemíní od žádného z nich ustoupit.

Tři demonstranti, kteří svolali tiskovou konferenci, zdůraznili, že nejsou oficiálními představiteli hnutí, které je spontánní a nemá žádné vedení ani organizační strukturu. Požadavky jsou všeobecné a konkrétní text svého vyjádření konzultovali na sociálních sítích.

Protesty v Hongkongu trvají už devět týdnů. Zpočátku poklidné masové demonstrace, jichž se zúčastnilo v jednu chvíli až dva milióny lidí, aniž došlo k násilnostem, v poslední době vystřídaly potyčky radikálních skupinek demonstrantů s policií. Podle výzkumu veřejného mínění z konce července protesty podporuje devadesát procent obyvatel Hongkongu mladších třiceti let.

Publikace tohoto článku: Deník Referendum, 7.8.2019