Zakázky Huawei: Konkurence s čínskými rysy

Kromě bezpečnostních rizik je čínská firma Huawei obviňována také z politické korupce v různých částech světa.

Už dávno před tím, než české BIS, VZ a NÚKIB varovaly před čínským gigantem Huawei a rozpoutaly tak bouřlivé debaty ohledně možných bezpečnostních hrozeb, čelila společnost po celém světě mnoha obviněním kvůli korupci. Hlas Ameriky přinesl minulý týden přehled těch nejzávažnějších obvinění a soudních procesů, které se v posledních letech na jednu z předních čínských technologických firem snesly. Některé případy zasahují do nejvyšších pater politického systému v dotyčných zemích, takže obavy ohledně možných odposlechů telefonních přístrojů Huawei se jeví málem jako druhořadé. Jsou to opravdu jenom bezkonkurenční ceny, co je na Huawei tak přitažlivé?

No nekup to: za zakázku ještě zaplatí!

V Alžírsku dostala podle VoA firma Huawei Technologies v roce 2012 na dva roky zákaz účastnit se státních tendrů, a několik lidí včetně vysokých představitelů čínské firmy bylo odsouzeno za korupci k vysokým trestům. Kvůli úplatkům ve výši milionů dolarů byla společnost před soudem i v Zambii a na Šalamounových ostrovech v Oceánii. Tam čelila obvinění za řádově podobně vysoký úplatek na podporu místní vládnoucí strany – výměnou za podpis smlouvy o vybudování podmořského kabelu z optického vlákna určeného pro zavedení technologie 5G, který by spojoval asijský kontinent s Austrálií. Účast Huawei na zavádění této technologie už předtím odmítly Spojené státy, Austrálie a Nový Zéland (novozélandská vláda si dle nejčerstvějších zpráv ponechává “zadní vrátka” otevřená) . V mnoha evropských zemích se o podobném kroku alespoň diskutuje.

Nedůvěra vůči Huawei v USA má navíc mnohem delší a spletitější historii, která rozhodně nezačala ani Trumpovou obchodní válkou, ani zatčením jedné z top manažerek na podzim loňského roku. V současné době totiž firma čelí u amerického soudu závažnému obvinění z porušování sankcí vůči Íránu, průmyslové špionáži a zcizování technologií a intelektuálního vlastnictví.

Nulová tolerance, milionové úplatky

Nejen v USA však debaty o bezpečnostních hrozbách ze strany Huawei poněkud zastiňují fakt, že v mnoha zemích měla společnost, jemně řečeno, problémy s korupcí. A to i přesto, že na svých webových stránkách hlásá „nulovou toleranci úplatkářství“. Problém korupce se přitom mezi čínskými firmami zdaleka netýká pouze Huawei. Už v srpnu loňského roku vydala Heritage Foundation zprávu z pera analytika specializujícího se na Afriku a Blízký Východ Joshuy Meserveye: v ní autor tvrdí, že „čínská korupce v Africe podkopává rétoriku Pekingu o spřáteleném světadílu.“

U nás dobře (a nechvalně) známá společnost CEFC, byla loni v listopadu usvědčena před federálním soudem v New Yorku z rozsáhlé mezinárodní politické korupce. Mj. měla uplatit hned dva africké prezidenty. Předseda společnosti Jie Ťien-ming, který dosud figuruje jako oficiální poradce českého prezidenta Zemana, je dokonce kvůli korupci vyšetřován stranickými orgány i v Číně samotné.

Na kolik přijde družba v Africe

V případě Huawei jde v o miliardové částky. Firma není totiž jen druhým největším výrobcem „chytrých telefonů“ a tabletů na světě (v loňském roce předstihla Apple). Je také největším světovým poskytovatelem telekomunikačních zařízení a infrastruktury obecně. Bývalý zaměstnanec americké House Intelligence Committee Andy Keise Hlasu Ameriky sdělil, že čínské společnosti Huawei a ZTE už byly vyšetřovány, obviněny či dokonce usvědčeny z korupce v celkem 21 zemích. Kromě afrických států to bylo také např. na Filipínách, v Malajsii, Papui Nové Guinei, Pákistánu či v Norsku. Podle RWR Advisory Group, která monitoruje čínské investice po světě, je Huawei angažován v investicích o celkové hodnotě přesahující pět miliard amerických dolarů, a této částce prý odpovídají také částky vyhrazené na úplatky. Mezi případy obvinění z korupce jsou i finanční obnosy věnované politickým stranám za účelem podpory při uzavírání lukrativních smluv, což se stalo např. v Ghaně v roce 2012, kde Huawei výměnou získal sto padesáti milionový kontrakt na vybudování elektronické platformy pro státní správu.

Pětadvacet memorand

Huawei veškerá obvinění popírá a jeho zástupci tvrdí, že společnost do politiky nikde po světě nezasahuje. V každém případě se jí podle agentury Reuters do loňského února podařilo s telekomunikačními firmami po celém světě podepsat celkem 25 memorand zaručujících Huawei účast na budování sítí 5G – včetně memoranda o porozumění o vývoji sítí páté generace se společností PPF. Problémům s korupcí Huawei čelí podle VoA i doma v Číně – např. v roce 2017 byl kvůli závažným obviněním z přijímání úplatků zatčen ředitel prodejního oddělení smartphonů pro čínský trh.