Zeman, Filip a Kulhánek slaví výročí založení ČLR

O jejich vzletných zdravicích opět informují pouze čínské zdroje.

Čínská ambasáda v Praze (29. září) uspořádala online recepci při příležitosti 72. výročí založení Čínské lidové republiky a navázání diplomatických vztahů s tehdejším Československem. K oslavám se připojila i řada českých politiků. Zatímco prezident ČR Miloš Zeman zaslal blahopřejný dopis, 1. místopředseda poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a předseda KSČM Vojtěch Filip a ministr zahraničních věcí ČR Jakub Kulhánek přispěli video zdravicemi. Všechny tři příspěvky mají ale společné to, že kopírují rétoriku ČLR, používají ideologií nabité termíny a budoucnost česko-čínských vztahů vidí velmi optimisticky.

Prezident Zeman ve svém blahopřání připomíná nejen 72. výročí vzniku ČLR, ale i letošní sté jubileum založení Komunistické strany Číny. Zmiňuje rozvoj vztahů mezi Českou republikou a Čínou, jenž zdárně probíhá již od jejího vzniku (taktně přitom opomíjí například téměř dvacetileté období ochlazení vztahů po čínsko-sovětské roztržce). Kromě mnoha úspěchů při organizaci Zimních olympijských her v Pekingu též neopomněl poděkovat „svému drahému příteli, čínskému prezidentu Si Ťin-pchingovi“ za organizování aktivit v rámci platformy 17+1. V neposlední řadě Zeman zopakoval svůj záměr opět brzy navštívit ČLR.

Ministr zahraničních věcí a bývalý spolupracovník čínské společnosti CEFC Jakub Kulhánek ve svém gratulačním projevu připomněl dohodu o strategickém partnerství mezi ČR a ČLR, kterou v roce 2016 podepsali Miloš Zeman a Si Ťin-pching, a vyzval k rozšíření oboustranně prospěšné spolupráce mezi oběma zeměmi. Podle Kulhánka mohou oba státy spojit síly při řešení problémů, jako je pandemie nemoci Covid-19, klimatická krize či situace v Barmě a Afghánistánu (kde mimochodem čínská strana otevřeně podporuje hnutí Taliban).

Projev Vojtěcha Filipa vrací do českého veřejného prostoru fráze z doby před rokem 1989. Předseda KSČM zdraví čínské soudružky a soudruhy a prohlašuje, že současné úspěchy ČLR „ukazují cestu všem, kteří zpochybňovali cestu socialismu, (…) a dokazují správnost marxistické dialektiky a socialismu s čínskými rysy“. Filip nicméně celkem věcně  hodnotí, že (na rozdíl od přátelství s jinými státy založeném na sdílených hodnotách) se česko-čínské přátelství zakládá na osobních vztazích (některých) našich občanů. Neopomene též zmínit spolupráci na projektu Nové Hedvábné stezky či spolupráci v rámci platformy 16+1 (zde se evidentně neshodne s prezidentem Zemanem  na počtu participujících států).

Zdravice českých představitelů mají jeden zajímavý aspekt – informovala o nich pouze čínská či čínskojazyčná média. Zatímco je tak najdeme na Twitteru Velvyslanectví ČLR, čínském zpravodajském webu Jiemian 界面 nebo novinách čínské komunity v Česku, samotní autoři o nich svorně mlčí. O zdravicích se též zmiňuje toliko čínská mutace webu čínské ambasády, zatímco česká verze uvádí pouze projev velvyslance Čang Ťien-mina 张建敏.