Zemřel generál Jie Süan-ning, který zřejmě nebyl otcem Zemanova poradce

Do povědomí české veřejnosti vešel v souvislosti se spekulacemi zahraničních pozorovatelů, že by mohl být otcem Jie Ťien-minga, předsedy společnosti CEFC a poradce prezidenta Zemana.

Podle zprávy hongkongského listu South China Morning Post zemřel o víkendu generál Jie Süan-ning, syn maršála Jie Ťien-jinga, jednoho z „osmi nesmrtelných“ čínského komunistického panteonu.

Jie Süan-ning byl v letech 1990-1997 ředitelem Styčného oddělení Generálního politického štábu Čínské lidově osvobozenecké armády, jinak čínské vojenské rozvědky.

Do povědomí české veřejnosti vešel v souvislosti se spekulacemi zahraničních pozorovatelů, že by mohl být otcem Jie Ťien-minga, předsedy společnosti CEFC a poradce prezidenta Zemana. Tyto dohady se odrazily v různých podobách i v českém tisku.

Zahraniční analytici dnes většinou soudí, že Zemanův poradce Jie synem právě zesnulého Jie Süan-ninga zřejmě nebude. Jie Ťien-ming sám se k těmto spekulacím vyjádřil v písemném sdělení zpravodajskému serveru Hlídací pes, kde doslova uvádí:

Současně bych rád prohlásil, že nejsem synem generála Ye Xuanning ani vnukem maršála Ye Jianyinga.

Jádrem jeho vyjádření bylo přitom popření skutečnosti, že by kdy pracoval pro Čínskou asociaci pro družební styky se zahraničím (CAIFC). Ta bývá v literatuře spojována právě s čínskou vojenskou rozvědkou. Podle zjištění serveru Hlídací pes je ovšem práce v CAIFC uvedena hned v několika oficiálních vlastních životopisech předsedy Jie, veřejně přístupných na Internetu, včetně (až do jejího následného stažení) vlastního webu společnosti CEFC.