Vyznamenání čínské bohemistky? Ale za co?
Vyznamenávat propagátory české kultury v jiných zemích je skvělý nápad. Tedy byl by, kdyby se ho nechopil Miloš Zeman a nevnesl do volby laureátů zcela nepřípadná kritéria, pro něj tak typická.
Sinopsis je projekt neziskové organizace AcaMedia z.ú., realizovaný za odborné spolupráce s Katedrou sinologie FF UK v Praze. Jeho cílem je podávat pravidelný přehled o vývoji v Číně a dopady v současném světě z pohledu čínských, českých a světových médií a pozorovatelů.
Nositel ceny Miloslava Petruska za rok 2021.
Vyznamenávat propagátory české kultury v jiných zemích je skvělý nápad. Tedy byl by, kdyby se ho nechopil Miloš Zeman a nevnesl do volby laureátů zcela nepřípadná kritéria, pro něj tak typická.
„Když vidíte, jak je celá společnost včetně mnoha vašich známých znásilňována, nemůžete před tím zavírat oči. Trpím posttraumatickou stresovou poruchou, můj osud se svázal s osudem Sin-ťiangu,“ říká v rozhovoru pro Sinopsis akademik a lidskoprávní aktivista Gene Bunin, autor Databáze sinťiangských obětí.
Čínské investiční fórum očekává vzácného hosta: hlavního ideologa KS Číny Wang Chu-ninga. Nezastává žádné ekonomické funkce; na investiční fórum si ho podle všeho pozval sám prezident. Jen o tom zapomněl informovat českou diplomacii.
Veřejná nabídka akcií Home Creditu na Hongkongské burze vyvolala novou vlnu zájmu čínských médií o českou společnost se silným postavením na čínském trhu. Pro informaci českých čtenářů shrnujeme články čínských investigativních novinářů, publikované v posledních několika měsících.
Zanedbatelné finanční plnění zrušené smlouvy s Home Creditem naznačuje možnost vedlejších benefitů.
Austrálií otřásá další ze série korupčních skandálů spojených s působením čínských „podnikatelů“ napojených na čínskou vládu a komunistickou stranu v australské politice.
Báječné česko-čínské vztahy berou za své snad rychleji, než se hladová panda stihne zakousnout do šťavnatého bambusu. Vypadá to, že „nepotopitelná letadlová loď“ pro čínské […]
Před sedmdesáti lety bylo vyhlášeno založení Čínské lidové republiky. Následující léta budování „nové Číny“ provázely vzestupy a pády, krize a katastrofy, z nichž země po třiceti letech vybředla zásluhou tržního hospodářství a větší míry tolerance v oblasti ideologie. Zásadní politické reformy však nenastaly, naopak, dnešní generální tajemník KS Číny Si Ťin-pching volá po „návratu k počáteční ideji“ a vyhlašuje „novou epochu socialismu s čínskými rysy“. Po sedmdesáti letech tak zůstávají systémové problémy bez potřebné reflexe.
Kdy začne Česká republika myslet sama za sebe?
V čínském Sin-ťiangu se už roky vyvíjejí nástroje digitální kontroly populace. Nově se tyto technologie a metody šíří do zbytku Číny.
© 2025 AcaMedia z.ú. | Kontakt: sinopsis@acamedia.cz