Před půl rokem byl při vstupu na území ČLR z Macaa zadržen a vyšetřován kvůli podezření z podvracení státní moci dvaačtyřicetiletý Lee Ming-che, tchajwanský pracovník nevládní neziskové organizace a někdejší člen tchajwanské vládní Demokratické pokrokové strany. (Psali jsme zde). Na Leeho byla zjevně aplikována současná kritéria “podvracení” komunistické vlády, jako by nebyl občanem demokratického Tchaj-wanu, ale komunistické Číny.
Představitelé organizací zabývajících se lidskými právy po celém světě reagovali neúspěšnými výzvami k okamžitému propuštění zadrženého. Po šest měsíců vyšetřování čínská i tchajwanská strana opakovaně ubezpečovaly Leeovy zastánce o dobrém zdravotním stavu zadržovaného; bližší informace o dalším průběhu vyšetřování ale zveřejněny nebyly.
Teprve před třemi týdny proběhl veřejný proces s obžalovaným; spolu s ním byl souzen také občan ČLR jménem Pcheng Jü-chua, který měl údajně být Leeovým hlavním komplicem v ČLR a iniciátorem celého podvratného “hnutí”. Pcheng byl obviněn z toho, že zmanipuloval desítky lidí včetně Leeho, aby spolu s ním vytvořili organizaci zaměřenou na podvracení státní moci a svržení politického systému země, který je zakotven v ústavě ČLR. Tohoto cíle se organizace snažila docílit prostřednictvím aktivit na internetových komunikátorech.
Přiznávám a lituji, svedly mě cizí nepřátelské síly
Jak jsme již z procesů s oponenty Strany zvyklí, obžalovaní se v plném rozsahu doznali ke svým zločinům, vyjádřili lítost nad svými skutky a zodpovědnost přiřkli “nepřátelským zahraničním silám”.
Lee a Pcheng krom jiného prohlásili, že jejich práva byla během vyšetřování plně zachována (zjevně včetně práva na veřejnou sebekritiku). Ve svém závěrečném prohlášení Lee uvedl, že
byl přesvědčen, že to, co říkají média na Západě a na Tchaj-wanu o situaci v ČLR, je skutečnost, zatímco o skutečné situaci v pevninské Číně neměl zdání.
Vzhledem k tomu, že byl zadržen hned při pokusu o vstup do ČLR, dozvídal se o zdejší “skutečné situaci” v policejní vazbě – na tuto zkušenost ho samozřejmě četba západních a tchajwanských médií přípravit nemohla. Wall Street Journal zdůraznil jeho prohlášení, že lidé na obou stranách tchajwanské úžiny jsou potomky Žlutého císaře a součástí čínské civilizace, a že je třeba se vzdát zaujatých západních názorů, abychom porozuměli pevninské Číně.
Leeova manželka Lee Ching-yu vyzvala ve svém prohlášení na Facebooku, aby lidé výroky jejího manžela nebrali ani v nejmenším vážně. Sama se kvůli procesu vypravila do ČLR a přelíčení později vyhodnotila jako „politickou konferenci“ a „divadelní drama“. Její slova se shodují s výroky Ťin Pien-ling, manželky aktivisty a bývalého právníka práv Ťiang Tchien-junga, která prohlásila, že proces jejího manžela měl předem připravenou choreografii. Ve svém facebookovém prohlášení Lee Ching-yu píše:
Existuje obrovský rozdíl mezi historickým výzkumem [o poměrech v ČLR] a bezprostřední zkušeností ze scénického provedení skutečného politického pronásledování. Třásla jsem se ještě několik hodin poté. Po politické konferenci jsem měla možnost vidět Ming-cheho před médii, policií a veřejností. “Nařídil” mi: “Až se vrátíš na Tchaj-wan, přestaň se kriticky vyslovovat (o Číně, pozn. red.).” Ale jeho ruka pevně stiskla mou, a když ta slova říkal, mrkl na mě. (…) Dovolte mi zopakovat to, co jsem řekla předtím, než jsem odešla do Číny: “Krajané, prosím, pokud Lee Ming-che u soudu říká nebo dělá něco nepřístojného, nedělá to ze své svobodné vůle a není to nic jiného než běžná hra vynuceného doznání inscenovaná čínskou vládou.”