Dvě ustanovení

„Dvě ustanovení“, anglicky Two Establishes, zakotvují vedoucí pozici osoby i myšlení generálního tajemníka Komunistické strany Číny Si Ťin-pchinga ve straně i ve společnosti.

Tato fráze se ve slovníku čínské komunistické ideologie a politické propagandy začala pravidelně objevovat po 6. plenárním zasedání 19. Ústředního výboru Komunistické strany Číny v listopadu 2021. V reportu z tohoto zasedání se píše:

Strana pevně ustanovuje centrální postavení soudruha Si Ťin-pchinga v Ústředním výboru i celé straně a pevně ustanovuje i vedoucí pozici Si Ťin-pchingova myšlení o socialismu s čínskými rysy pro novou epochu, což odráží společné přání celé strany, celé armády a lidu všech národností celé země a má rozhodující význam pro rozvoj strany a státu v nové epoše a pro pokrok v historickém procesu velké obrody čínského národa.

全党的核心地位,确立习近平新时代中国特色社会主义思想的指导地位,反映了全党全军全国各族人民共同心愿,对新时代党和国家事业发展、对推进中华民族伟大复兴历史进程具有决定性意义。

Cesta k neomezenému mandátu

„Dvě ustanovení“ mohou vypadat jako pouze další z řady nových propagandistických frází, které se objevily od nástupu generálního tajemníka Siho k moci v letech 2012-2013. Od ostatních ji však odlišuje právě přímá vazba na Si Ťin-pchinga a jeho myšlení. „Studijní příručka člena strany“ na webovém portálu Kung-čchan-tang-jüan 共产党员 (v překladu Komunista), který spravuje Organizační oddělení ústředního výboru KS Číny, vyjmenovává celkem dvacet základních termínů a východisek, jimiž se současná ideologie strany řídí. „Dvě ustanovení“ jsou hned na pátém místě, přičemž první čtyři místa obsadily pojmy, které se všechny přímo týkají Si Ťin-pchingova myšlení o socialismu s čínskými rysy pro novou epochu.

Přestože k upevnění termínu „dvě ustanovení“ došlo až v posledním roce před 20. sjezdem Komunistické strany Číny, poprvé se objevil už dávno předtím, 1. ledna 2018, v novoročním úvodníku na stránkách Čínské tiskové kanceláře (Čung-guo sin-wen še 中国新闻社, anglicky China News Service) s názvem „Vydáváme se na novou cestu, píšeme novou ságu“ (开启新征程 谱写新史诗). Tento článek vyšel jako komentář k výsledkům 19. sjezdu KS Číny, jenž se konal o dva měsíce dříve a na němž Si vstoupil do svého druhého funkčního období. V článku se píše:

Toto zasedání konané v nové epoše pevně ustanovilo Si Ťin-pchingovo myšlení o socialismu s čínskými rysy pro novou epochu za vůdčí ideologii strany a v návaznosti na to, že 6. plenární zasedání 18. sjezdu KS Číny pevně ustanovilo „soudruha Si Ťin-pchinga jakožto jádro Ústředního výboru strany,“ bylo ve stanovách strany jasně ukotveno základní vedoucí postavení generálního tajemníka Si Ťin-pchinga.“

新时代召开的这次党代会,将习近平新时代中国特色社会主义思想确立为党的指导思想,继党的十八届六中全会确立“以习近平同志为核心的党中央”后,又在党章中明确习近平总书记的核心领导地位。

Toto byl jeden z dílčích kroků, které položily nezpochybnitelné rovnítko mezi ideologii KS Číny a postavu, resp. myšlení (a vice versa), generálního tajemníka Siho a které započaly jeho cestu k pozici svrchovaného vládce Číny, jenž poprvé od dob Mao Ce-tunga míří k doživotnímu mandátu.

Kormidlování dějin strany a státu

Na výše zmíněném 19. sjezdu ÚV KS Číny byla také schválena nová rezoluce, která kodifikuje výklad dějin strany. I v tomto dokumentu s názvem „Rezoluce ÚV ke stoletému boji a velkým úspěchům strany“ (中共中央关于党的百年奋斗重大成就和历史经验的决议) je uvedena stejná pasáž popisující Siho ústřední pozici jakožto přání všeho lidu. Na tiskové konferenci k zasedání stále poměrně čerstvě dosazený ředitel Výzkumné kanceláře pro politické plánování a stoupající hvězda mezi hlavními stranickými ideology Ťiang Ťin-čchüan 江金权 tyto myšlenky doplnil o vyjádření, že strana a stát dosáhly historických úspěchů právě proto, že soudruh Si „kormidluje loď“ (ling-chang čang-tuo 领航掌舵) Ústředního výboru a jeho myšlení pro novou epochu udává směr.

Ono kormidlování je jasná a stále častěji se objevující narážka na „Velkého kormidelníka“ (Ta tuo-šou 大舵手) Mao Ce-tunga, potažmo Siho jakožto nového Maa. „Dvě ustanovení“ jsou tedy nejen teoretickým východiskem, ale mají oporu v reálných, v praxi viditelných výsledcích a úspěších strany.

Návaznost na další ideologická východiska

Ani „dvě ustanovení“, jakkoli výjimečná a signifikantní, však nemohou ve spletitém vesmíru čínské ideologie a propagandy fungovat samostatně. A tak se i ona často objevují v návaznosti na další termíny, především na tzv. formuli 4-4-2 („čtyři uvědomění“, „čtyři sebevědomí“ a „dvě obrany“), což byly podle analýz China Media Project už v roce 2018 klíčové pojmy zaměřené na konsolidaci Si Ťin-pchingovy osobní moci v pozici vůdce čínské komunistické strany.

Jak píše Tchang Čou-jen, stranický funkcionář z provincie Šan-tung, akademik a představitel „Šantungského výzkumného centra pro Si Ťin-pchingovo myšlení o socialismu s čínskými rysy pro novou epochu“ ve svém článku „Hluboce pochopit rozhodující význam ‚dvou ustanovení‘“ (深刻领悟“两个确立”的决定性意义):

[…] je třeba hluboce pochopit rozhodující význam ‚dvou ustanovení‘ a v dalším kroku posílit ‚čtyři uvědomění‘, upevnit ‚čtyři sebevědomí‘, dosáhnout ‚dvou obran‘, neochvějně podporovat historický proces velké obrody čínského národa, a o to lépe proměnit výsledky studia [Si Ťin-pchingova myšlení] v praktické činy odvážného pokroku na nové cestě a budování nové éry.“

就要深刻领悟“两个确立”的决定性意义,进一步增强“四个意识”、坚定“四个自信”、做到“两个维护”,坚定不移推进中华民族伟大复兴历史进程,更好把学习成果转化为奋进新征程、建功新时代的实际行动。

Může se to zdát jako splétání floskulí do záludné pavoučí sítě samoúčelné ideologie, nicméně jedna věc je jasná a přesně o ní „dvě ustanovení“ mluví: bez Si Ťin-pchinga se to celé v žádném případě neobejde.