Časopis Fortune o CEFC a České republice

Je CEFC skutečně soukromou firmou a jak je to s jejím napojením na čínskou armádu?

Časopis Fortune přinesl minulý týden pod titulkem Nezvyklá cesta nejnovějšího čínského petro-barona zajímavý text o CEFC a jejím předsedovi Jie Ťien-mingovi, od jara 2015 poradci prezidenta Zemana. Text uvádí odstavec o loňských „neobvyklých investicích“ CEFC v České republice. Poté se věnuje jejich širším souvislostem:

Tato nákupní horečka se odehrála na pozoruhodném politickém pozadí. Levicová vláda v České republice povzbuzovala čínské investice. A Čína rozvíjela diplomatické snahy, jak rozšířit svůj vliv ve světě oživením Hedvábné stezky, staré obchodní trasy přes střední Asii do Evropy.

CEFC je možná v soukromých rukou, ale v Praze byla jen ochotným ozubeným kolečkem v plánech čínské vlády. Úzká spolupráce s vládou je ve skutečnosti ústředním bodem její strategie, jak se stát nejnovějším ropným hegemonem v Číně.

Úzkou spolupráci s čínskou vládou dokládá článek vlastnimi slovy předsedy Jie Ťien-minga:

„Následujeme úzce strategii státu. Mapujeme naši podnikovou strategii podle té státní“, řekl Jie časopisu Fortune letos v září během svého prvního rozhovoru pro západní média. Říká to věcně a popisuje plány CEFC jako nějaký americký CEO při prezentaci pro investory.

Fortune komentuje propojení CEFC se státem takto:

Na devětatřicetiletém Jie je stejně pozoruhodné jako jeho vlastní úspěch to, jak je obklopen atmosférou tajemství a intrik… Novináři a badatelé vznášejí otázky o napojení Jieho a CEFC na nacionalistické živly v čínské Lidově osvobozenecká armádě – takové svazky dodávají moc a prestiž v Číně, ale mohou se jevit  jako problém v očích potenciálních partnerů v zahraničí.

Vzestup předsedy Jie názorně ilustruje, jak úzce jsou i nadále propojené soukromé společnosti s čínskou vládou, zvláště při svých obchodních aktivitách v zahraničí, a také jak podobné mohou soukromé společnosti být svým státním protějškům.

Článek se pozastavuje nad tím, jak se CEFC podobá typickým státním společnostem i navenek:

Společnost má stranický výbor a výbor Komsomolu, což jsou typické známky státních podniků. Uděluje svým zaměstnancům tituly jako „vzorný pracovník“, „vynikající člen strany“ a „pingpongový přeborník“.

[V Jieho kanceláři v Šanghaji] jsou tři různé stolní telefony, včetně těžkopádného červeného aparátu, který připomíná „rudý telefon“, šifrovanou linkou, jakou používají největší státní podniky, aby uchránili své hovory před cizími zpravodajskými službami. (CEFC říká, že je to ve skutečnosti vnitřní exekutivní linka.)

… Podniková kultura CEFC zdůrazňuje přísná pravidla ve vojenském stylu. V minulosti zaměstnávala jako konzultanty a manažery bývalé vojenské důstojníky.

Najímání bývalých vojenských důstojníků a vliv komunistické strany se dají interpretovat různými způsoby. CEFC může být de facto nástrojem státu na provádění transakcí různě po světě, což by z ní činilo jednu z mnoha čínských soukromých firem, které expandují v zahraničí za pomoci nejasného propojení se státem. Podle druhé verze je možná skutečně soukromou firmou, ale přimyká se ke vládě, jelikož je to dobré pro její byznys. Druhé vysvětlení je asi pravděpodobnější, i když konverzace s předsedou Jie příliš k objasnění těchto mlhavých rozdílů nepřispívají.

V rozhovoru s časopisem Fortune se předseda Jie vyjadřuje i k plánům CEFC v České republice:

„Musíme přihlížet ke geopolitice“, říká Jie. „Pokud by jednoho dne šla Česká republika proti Číně, musíme stáhnout zpět naše investice a přehodnotit naši strategii v této zemi.“

Dojde i na plukovníka Taj Sü:

CEFC provozuje think tank zvaný China Energy Fund Committee. Jedním z jeho analytiků byl Taj Sü, bývalý plukovník čínského letectva. Pod pseudonymem Lung Tao obhajoval v roce 2011 použití síly v Jihočínském moři…

Článek se konečně vyjadřuje také ke známému incidentu, popsaném zevrubně v několika článcích na serveru Hlídací Pes, kdy se CEFC snažila zamezit prostřednictvím předžalobních výzev rozesílaných právní kanceláří Radka Pokorného publikaci některých informací v českém tisku:

Nejvíce spekulací však vyvolaly jeho [Jieho] vlastní vazby na Čínskou armádu. Po loňské investiční horečce CEFC v České republice informovala česká média o starém životopise předsedy Jie, kde je uveden jako místopředseda asociace blízké čínské armádě. Tato skupina, Čínská asociace pro přátelské styky se zahraničím, se sama označuje za fórum k propojení vysoce postavených armádních a politických představitelů v Číně s jejich zahraničními protějšky.  Ale v podstatě je to vlivová a propagandistická platforma, píše badatel Mark Stokes z Institutu Projekt 2049 se sídlem ve Washingtonu, D.C. Podle Stokese se její různá oddělení angažují v „politickém boji“, včetně šíření propagandy a verbování potenciálních zpravodajských zdrojů…

Jie taková obvinění odmítá:

Podle něj se snaží menší partneři CEFC v Číně nafouknout jeho roli a spojení s vládou ve svůj vlastní prospěch; proto se prý jeho jméno objevuje ve starých životopisech [ve spojení s CAIFC].