CEFC China poprvé výslovně jmenována v korupčním skandálu Patricka Ho

Zemanovi poradci se před měsícem vrátili z Číny s radostnou zprávou, že v případě CEFC šlo pouze o selhání jednotlivce. Americké soudní listiny teď ale zmiňují jmenovitě i mateřskou společnost CEFC China Energy.

Prezidentův poradce Jie Ťien-ming zůstává nezvěstný. Jeho firma všude po světě (ne však v ČR) rozprodává svůj majetek a propouští zaměstnance – a teď už také oficiálně figuruje v korupčním skandálu vyšetřovaném americkými úřady.

Zemanovi poradci se minulý měsíc vrátili z Číny s radostnou novinou, že v případě CEFC šlo prý pouze o selhání jednotlivce. Americké soudní listiny však zmiňují jmenovitě i mateřskou společnost CEFC China Energy.

Charitativní úplatky

Všechno začalo vloni 21. listopadu, zrovna v době, kdy Jie Ťien-ming byl tak blízko vysněnému podílu v Rosněfti. Světovými médii proletěla zpráva o zatčení ředitele neziskového křídla CEFC Patricka Ho a bývalého senegalského ministra zahraničí Cheikha Ghadia.

Tato dvojice měla uplácet africké politiky, aby ve veřejných zakázkách a jinde preferovali CEFC. Ta byla tehdy v oficiálním obvinění vůči Patricku Ho diskrétně kódována jako “šanghajská energetická společnost”.

Po půl roce soudního vyšetřování se konečně oficiálně dozvídáme, že šlo skutečně o společnost CEFC China Energy. Společnost, zaměstnávající v Čechách řadu bývalých politiků, je teď zcela otevřeně spojována s korupčním skandálem v Africe.

Předseda společnosti (a poradce českého prezidenta) Jie Ťien-ming sice není v dokumentech přímo jmenován, ale předložené důkazy zahrnují například zprávu Patricka Ho o jeho setkání s upláceným prezidentem Čadu Débym adresovanou “předsedovi Jie”.

Dokumenty dále přímo jmenují další dvě klíčové postavy celého úplatkového příběhu. Jedná se o výkonného ředitele CEFC Cang Ťien-ťüna, který měl Hoa doprovázet na cestě do Čadu, po níž Patrik Ho “věnoval” tamnímu prezidentovi 2 miliony dolarů. Druhou osobou je současný ředitel neziskového křídla CEFC Čang Ja. Ten měl z pozice zástupce ředitele svému bývalému šéfovi v jeho korupčních aktivitách pomáhat. Na stránkách nadace už se o tom nedozvíte, jsou totiž nefunkční.

Patriku Ho byla 2. května již potřetí odmítnuta žádost o propuštění na kauci. Při druhém pokusu soud neobměkčilo ani tvrzení obhájce, že Ho jednal s charitativními úmysly a že šlo o humanitární pomoc.

Hoova rodina nabídla teď jako kauci zastavit dva hongkongské byty v hodnotě 4 mil. dolarů, ale soud to odmítl s odůvodněním, že jelikož se jedná o zahraniční nemovitosti, neexistuje záruka, že byty budou v případě nedodržení podmínek kauce skutečně převedeny.

Hoovi obžaloba navrhuje 30 let vězení. Soud znovu zasedne až 17. května. Naproti tomu spoluobviněný Cheikh Gadio byl na částečnou kauci přemístěn do domácího vězení.

CEFC rozprodává majetek – ale jen někde…

Mezitím řeší krizi i samotná CEFC. Její nový majitel – čínský stát – se rozhodl v konglomerátu udělat čistku a zbavit se zbytečných aktiv. A s nimi i zbytečných zaměstnanců.

Podle Reuters začala 26. dubna CEFC hromadně propouštět až polovinu ze svých 30 tisíc zaměstnanců. Firma už dva měsíce nevyplácela mzdy a nyní nabízí za přijetí výpovědi odstupné ve výši měsíčního platu za každý rok, který zaměstnanci ve firmě pracovali. Na rozmyšlenou dostávají zaměstnanci pouhý den.

Mezitím se ani v šanghajské centrále nepracuje, lidé hrají karty a bez jakýchkoliv okolků předávají Čínské rozvojové bance, největšímu věřiteli CEFC, veškeré materiály, co její lidé požadují.

Menší věřitelé jsou na tom hůř, nejspíš se na ně nedostane, a navíc vůbec nemají přístup k informacím. Ve čtvrtek proto uspořádali před sídlem firmy protest, ale byli rozehnáni policií.

Ani zaměstnanci toho mnoho nevědí, ale o své situaci už jen rezignovaně vtipkují: “Alespoň nejsme bankéři.” Možná přijdou o práci, ale aspoň nemají u CEFC nevymahatelné půjčky.

V klidu zatím zůstává Tvrdíkova CEFC Europe. Nevidíme žádné prodeje ani propouštění. Přestože by třeba takový fotbalový klub rozhodně splňoval popis neproduktivní investice. Skoro jako kdyby tu CEFC nebylo jen kvůli penězům…