Česká jaderná energetika láká čínské státní firmy

ČEZ i Ústav jaderného výzkumu (ÚJV) v Řeži navazují spolupráci s čínskou energetickou společností CGN / CNPEC. Nevadí jim ani kontroverze kolem této firmy v zahraničí – například v USA čelí CGN obvinění ze špionáže.

ČEZ má čínské CGN pomáhat s certifikací v EU

Rámcovou dohodu podepsaly obě strany už loni. Čínskému energetickému gigantu CGN má ČEZ pomoci při certifikaci nových zařízení. Jde například o zajištění čínského jaderného reaktoru Hualong One – generace III+ při vstupu na evropský trh. Během květnové návštěvy prezidenta Miloše Zemana v Číně se také čeští zástupci zavázali k tomu, že připraví katalog zhruba 20 hlavních firem působících v České republice v oblasti jaderné energetiky. A společnost Škoda Praha ze skupiny ČEZ má být jednou z prvních, která i s jadernou společností CGN podepíše smlouvu o spolupráci. Škoda Praha je největším českým dodavatelem energetických celků a částí, schopná dodat dílo od projektové dokumentace přes realizaci a montáž až po uvedení do provozu a zajištění servisu. Významná je také při prosazování a uplatňování dodavatelů na energetických projektech ve světě. To asi také není pro čínskou stranu nezajímavé.

Číňané chtějí i do ÚJV Řež

Hovoří se ale také o zájmu čínské CGN o projekty Ústavu jaderného výzkumu (ÚJV) v Řeži u Prahy.  Zástupci ÚJV byli mezi českou delegací při Zemanově květnové návštěvě v Číně. Spolupracovat mají údajně na technologickém řešení v případě těžkých jaderných havárií. Někteří čeští experti ale upozorňují, že Čína takto může získat bezplatně know-how, které bude dále využívat na třetích trzích.

Dukovany s tendrem nebo bez

Zmiňovaná čínská společnost CGN patří také mezi šestici zájemců o výstavbu nových jaderných bloků v Česku. O vážném zájmu svědčí výběrové řízení, s nímž čínská státem ovládaná firma oslovila vybrané české komunikační agentury. Ve zprávě, kterou má k dispozici server Hlidací pes, se uvádí, že cílem těchto aktivit má být mj. ovlivňování politiků tak, aby si „národní politická reprezentace vybudovala důvěru v pokročilé čínské technologie“ a aby byla CGN „v relevantních politických kruzích prezentována jako konkurenceschopný kandidát pro tendr či vyjednávání o novém jaderném projektu“. Hospodářské noviny (dne 25. října 2016, autor Ondřej Houska) dokonce uvedly, že Číňané požadovali po české vládě slib, že některá z tamních firem dostane zakázku na dostavbu jaderného bloku v Česku  bez výběrového řízení. Tuto informaci odmítl tehdejší ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek. Připustil sice, že teoreticky takový postup možný je (tímto způsobem se staví například elektrárna Paks v Maďarsku), nicméně v Čechách prý předpokládáme výběrové řízení.

Ministerstvo průmyslu a obchodu oslovilo kvůli dostavbě deset společností, zájem poskytnout informace jich projevilo šest.

Rozhodnutí o výstavbě brzdí nejasnosti ohledně financování celého projektu. Bývalý ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD) po lednovém jednání vládního výboru pro jadernou energetiku uvedl, že na formě financování není shoda. Tehdejší ministr financí Andrej Babiš (ANO) tvrdil, že dokud bude ministrem financí, stát stavbu reaktoru finančně nepodpoří.

CGN podezřelá ze špionáže v USA

Čínská firma CGN byla přitom v poslední době ve světě předmětem několika velkých kontroverzí. Americké úřady proti ní loni vznesly formální obvinění, podle něhož tato společnost prováděla ve Spojených státech po více jak dvě desetiletí systematicky špionáž za pomoci naturalizovaného amerického občana tchajwanského původu Dr Szuhsiung “Allena” Ho. Ten prý naverboval celou síť agentů, jež jeho prostřednictvím dodávali čínské státní firmě CGN a potažmo čínské vládě citlivé americké jaderné technologie.

V lednu tohoto roku učinil Dr. Ho písemné doznání a nabídl spolupráci s vyšetřovateli výměnou za nižší trest.

Zřejmě právě v souvislosti s tímto případem pozastavila pak britská premiérka Theresa Mayová jen pár dní před plánovaným podpisem příslušných kontraktů projekt dostavby atomové elektrárny v Hinkley Point, na němž se měla jako investor podílet právě společnost CGN. Poradci přitom Mayovou před projektem veřejně varovali, ještě když zastávala funkci ministryně vnitra. Dostavba Bloku C v Hinkley Point se nakonec zřejmě bude realizovat za finanční účasti CGN (pokud ji nezastaví nedávná žaloba iniciativy Greenpeace). Není však jasné, zda bude CGN moci v Británii vedle financování také stavět své vlastní reaktory, jak bylo původně v plánu.

Publikace tohoto článku: Blog Aktuálně