Čína a svět tento týden: Biden a Si – mírný pokrok v mezích očekávání

Biden a Si Ťin-pching pracně obnovují zpřetrhanou komunikaci.

Konstruktivní dialog s diktátorem

Od setkání Si Ťin-pchinga s Joem Bidenem v San Francisku, které proběhlo paralelně k summitu Asijsko-pacifického hospodářského společenství (APEC), čekal zázraky jen málokdo. Přesto se podle amerického prezidenta jednalo o „konstruktivní a produktivní dialog”. Jeho výsledkem má být například zřízení pracovní skupiny k řešení fentanylové krize sužující Spojené státy, dále obnovení komunikace na vysoké vojenské úrovni nebo vládní dialog k umělé inteligenci. Čínská státní média optimisticky píší o „sanfranciské vizi“ (旧金山愿景) „nastiňující plán zdravého, stabilního a udržitelného rozvoje čínsko-amerických vztahů“. Obě strany však zároveň uznaly konkurenční aspekty svého vztahu, o čemž USA mluví delší dobu, ČLR to nicméně odmítala. Otázkou také zůstává, jak velká vůle bude dojednané body reálně naplňovat, neboť na tiskové konferenci záhy po setkání Biden opětovně neváhal označit Siho za diktátora. To se nesetkalo s přílišným nadšením na čínské straně.

Pro Si Ťin-pchinga však ještě důležitější událostí může být následný banket se špičkami amerického byznysu. Zde se snažil ubezpečit vysoce postavené manažery, jako je Tim Cook (Apple), Elon Musk (Tesla), či Larry Fink (BlackRock), že Čína je stabilní a k investicím přívětivé prostředí. Důvěra mezinárodních společností a investorů nicméně v poslední době spíše klesá kvůli obavám z geopolitického napětí i rizik uvnitř Číny samotné, včetně gradujících regulačních opatření a množících se zásahů v zahraničních společnostech. Si tak jistě rád přehlédne titul diktátora, pokud se mu podaří uklidnit zástupce amerických korporací a využít jejich zdroje k oživení zadrhávající čínské ekonomiky.

Zdroje:

Politico: ‘He’s a dictator’: Biden claims progress in Xi meeting, but deep fault lines remain

CNBC: Tim Cook, Elon Musk, Steve Schwarzman spotted at Xi Jinping dinner with U.S. CEOs

中国政府网:习近平同美国总统拜登举行中美元首会晤

Global Times: World looks forward to seeing ‚San Francisco vision‘ translated into reality: Global Times editorial

Společný boj proti globálnímu oteplování? Ano, ale…

Den před setkáním Joea Bidena a Si Ťin-pchinga v Kalifornii se vlády USA a ČLR zavázaly k užší spolupráci v boji proti globálnímu oteplování. Před konferencí OSN o změně klimatu slíbili tito dva největší světoví producenti skleníkových plynů, že přijmou opatření ke snížení jejich emisí. Cílem je ztrojnásobení celosvětové kapacity obnovitelných zdrojů energie do roku 2030. Čína minulý týden vydala akční plán na kontrolu metanových emisí, nicméně jde o plán velmi obecný a důležité budou teprve následující kroky. Problémem zůstává také otázka fosilních paliv – Čína sice rychle rozšiřuje síť větrných a solárních elektráren, ale výstavbu uhelných elektráren nadále podporuje coby spolehlivější zdroj energie.

Vzhledem k rozkolísaným vztahům, kterými otřásla otázka Tchaj-wanu, válka na Ukrajině nebo spory v oblasti technologií, nebylo na začátku roku jasné, zda budou vlády obou zemí ochotné spolupracovat. V prohlášení zveřejněném uprostřed týdne v Pekingu i ve Washingtonu však obě země uvedly, že si „uvědomují svou důležitou roli“ a „budou spolupracovat na řešení jedné z největších výzev naší doby“. V článku pro agenturu Xinhua však Si Ťin-pching zdůraznil, že „Čína své závazky neochvějně dodržuje, ale cestu k dosažení svých cílů a způsob, tempo a intenzitu úsilí o jejich dosažení by měla a musí určovat sama, a ne se nechat ovlivňovat jinými.“

Zdroje:

AP: China and the US pledge to step up climate efforts ahead of Biden-Xi summit and UN meeting

The Guardian: ‘Planet Earth is big enough for two’: Biden and Xi meet for first time in a year

Xinhua: Xi’s article on enhancing ecological conservation to be published

Qiushi: 推进生态文明建设需要处理好几个重大关系

Britské univerzity dále pod čínským vlivem

Nedávno vydaná studie britského think tanku Civitas ukazuje, že výzkum univerzit ve Spojeném království byl v posledních pěti letech stále ve velké míře financován z ČLR. Až třetina projektů vznikla ve spolupráci s institucemi napojenými na čínskou armádu. Hrozí tak u nich riziko tzv. dvojího použití, tedy užití technologií nejen pro civilní, ale i vojenské účely. Právě na to odborníci již dlouhodobě upozorňují (včetně analýz projektu Sinopsis zabývajících se touto problematikou v českém prostředí).

Po ohlasech odborné veřejnosti si důležitost bezpečnosti výzkumu při akademické výměně s ČLR začaly pomalu uvědomovat i samotné západní státy, včetně Velké Británie, jejíž vláda tento rok řešila i možné ukončení podpory financování Konfuciových institutů. Britští představitelé v poslední době mluví o konci „zlaté éry“ britsko-čínských vztahů, členem vlády se však nyní po letech znovu stává její hlavní tvář, bývalý premiér David Cameron.

Zdroje:

Civitas: The Strategic Dependence of UK Universities on China – and where should they turn next?

The Guardian: UK expected to stop funding Chinese state-linked Mandarin teaching schools

Bloomberg: Cameron’s China Ties Draw Scrutiny With ‘Golden Era’ Over

Sinopsis: Vědecká výměna s čínskými rysy

Sjednocené úsilí v boji proti vládnímu kandidátovi

V prezidentských volbách na Tchaj-wanu nastal ve středu důležitý zlom. Dva ze tří opozičních kandidátů – Chou Jou-i z Kuomintangu (KMT) a Kche Wen-če z Tchajwanské lidové strany (TPP) – oznámili, že spojili své síly a zformovali koalici proti současnému kandidátovi DPP viceprezidentovi Williamu Laiovi. O tom, kdo bude stát v čele společné kandidátky, však rozhodne až veřejný průzkum.

Sjednocená opozice má nyní více než 50% šanci porazit vládního kandidáta a dosavadního favorita voleb Williama Laie. Očekává se, že ten proto nyní ještě zintenzivní kampaň a odhalí jméno svého spolukandidáta, který se v případě jeho zvolení stane viceprezidentem. Volba pravděpodobně padne na současnou faktickou velvyslankyni Tchaj-wanu v USA Siao Mej-čchin, známou pod jménem zapisovaným v tchajwanštině Hsiao Bi-khim. Ve hře je stále také třetí opozičním kandidát Terry Gou. Ten se do voleb nedávno oficiálně kvalifikoval získáním 900 000 podpisů, což je trojnásobek počtu potřebného pro kandidaturu. Průzkumům však jeho jméno nevévodí, a tak se dá očekávat, že 13. ledna se již tradičně bude rozhodovat mezi kandidátem KMT a DPP. A souboj to bude velice těsný.

Zdroje:

Reuters: Taiwan’s opposition to unite on presidential ticket challenging frontrunner

Focus Taiwan: KMT, TPP to form joint presidential ticket based upon polls

Bloomerg: Taiwan Opposition Agrees to Joint Bid, Reshaping Election