Čína a svět tento týden: Mizí ministři, manažeři firem i Ujguři

Kdo se nehodí, zmizí nebo má náhle „problémy“ s pozemky a daněmi.

Čistky (nejen) v čínské vládě

Již více než dva měsíce nezvěstný čínský ministr obrany Li Šang-fu byl tento týden oficiálně odvolán z funkce, prozatím bez určení nástupce. Stihl ho tak stejný osud jako bývalého ministra zahraničí Čchin Kanga, který upadl v nemilost jen o několik týdnů dříve. Oba bývalí ministři byli současně bez oficiálního zdůvodnění zbaveni postu člena státní rady; tato primární exekutivní instituce čínské vlády je tak momentálně obsazena pouze třemi místy z pěti a je sotva usnášeníschopná. Ne že by na tom zvlášť záleželo – v nové éře nakonec stejně rozhoduje „jádro strany“, tedy generální tajemník Si Ťin-pching sám.

V Číně nemizí jen političtí představitelé, ale i manažeři „soukromých“ firem. V únoru tak například po vzoru v Česku dobře známého předsedy společnosti CEFC Jie Ťien-minga zmizel zakladatel finančního konglomerátu China Renaissance Pao Fan. Toho momentálně z neznámých důvodů v tajnosti vyšetřují čínské úřady, zatímco jeho firma úzce napojená na technologický sektor rychle přichází o klienty a postupně se hroutí.

Zdroje:

CCTV: 习近平签署国家主席令

NPR: China removes Li Shangfu as defense minister, who was out of public eye for 2 months

Financial Times: China Renaissance retrenches after influential founder’s detention

Kdo se nedá zmizet, dá se zastrašit

Tchajwanskou společnost Foxconn, největšího světového výrobce spotřební elektroniky s rozsáhlými výrobními kapacitami na čínské pevnině, začaly pekinské úřady vyšetřovat pro údajné nesrovnalosti v daních a užívání pozemků. Jádrem problému nebudou ani tak daně, jako spíš kandidatura zakladatele Foxconnu Terryho Goua v tchajwanských prezidentských volbách plánovaných na leden 2024. Proč však ČLR vyšetřuje jeho firmy, když Terry Gou zastává názory Číně relativně blízké?

Z tónu zpráv v čínských médiích lze tušit, že Peking není spokojený s předvolební situací. Za stranu DPP, blízkou zastáncům tchajwanské nezávislosti, kandiduje jeden silný zástupce – Lai Ching-te. Opoziční tábor prosazující smířlivější přístup k ČLR naopak tříští hned tři vzájemně soupeřící kandidáti – Hou Yu-ih za KMT, Ko Wen-je za TPP a právě nestraník Terry Gou. Jeho šance jsou minimální, ale odebírá hlasy silnějším opozičním kandidátům. Škoda že se nedá uklidit jako Jie Ťien-ming…

Zdroje:

Global Times: GT Exclusive: Mainland tax, natural resource authorities inspect Foxconn companies in several provinces

CNBC: Apple supplier Foxconn says it will cooperate with Chinese authorities on tax, land use investigations

Sinopsis: Další čínský milionář není mezi námi

Genocida Ujgurů tématem v českém Senátu

S neustálou hrozbou „zmizení“, v tomto případě do převýchovných táborů, mají smutné zkušenosti také Ujguři. Jejich situace byla tématem v českém Senátu na veřejném slyšení „Nucená práce a násilná asimilace v ujgurské oblasti“, organizovaném pod záštitou místopředsedy Senátu Jiřího Oberfalzera ve spolupráci se Světovým ujgurským kongresem, Orientálním ústavem Akademie věd a projektem Sinopsis. Zazněla čtyři přímá svědectví přeživších z koncentračních táborů v Sin-ťiangu, následovala výzva pro české zákonodárce k uvalení sankcí na dovoz produktů nucené práce. Odůvodnění představili v policy paperu studenti Právnické fakulty UK z Centra pro konstitucionalismus a lidská práva. „Věříme, že naše podklady a sama akce inspirují orgány veřejné moci k využití jednotlivých mechanismů, které nabízí jak vnitrostátní, tak mezinárodní právo veřejné k pomoci ujgurské menšině a dalším komunitám, jejichž základní lidská práva jsou hrubě a systematicky porušována na území Čínské lidové republiky,“ dodávají studenti.

Zdroje: 

Centrum pro konstitucionalismus a lidská práva PF UK: Policy paper: Doporučení orgánům veřejné moci České republiky ve věci zločinů proti lidskosti a genocidy Ujgurů v Čínské lidové republice

ČT: Události

​​Sinopsis: Kalbinur Sidik je svědkyně zločinů Číny proti Ujgurům

Čína Pěti očima

17. října se v kalifornském Stanfordu sešli představitelé USA, Velké Británie, Kanady, Austrálie a Nového Zélandu na historicky prvním veřejném summitu zpravodajské aliance anglosaských států Five Eyes. Jejich hlavním tématem byla Čína – ve společném prohlášení ji obvinili ze zneužívání umělé inteligence k hackerským útokům, z krádeží duševního vlastnictví a špionáže. Christopher Wray, ředitel FBI, uvedl, že „čínská průmyslová špionáž představuje bezprecedentní hrozbu a dosahuje epického rozsahu“. Mike Burgess, ředitel Australské bezpečnostní zpravodajské organizace (ASIO), prohlásil, že se čínská vláda podílí na „nejtrvalejší, nejrozsáhlejší a nejsofistikovanější krádeži duševního vlastnictví a odborných znalostí v dějinách lidstva“.

Liou Pcheng-jü, mluvčí čínského velvyslanectví v USA, se proti tomuto nařčení důrazně ohradil. Wray a jeho kolegové nicméně předkládají důkazy, že Čína ukradla řádově více dat než kterýkoli jiný stát a má větší hackerský program než všechny ostatní mocnosti dohromady. O závažnosti této hrozby vypovídá samotný fakt, že představitelé výzvědných služeb vystoupili společně a veřejně. Slovy Christophera Wraye jde o „bezprecedentní událost, která má čelit bezprecedentní hrozbě“.

Zdroje:

Reuters: Five Eyes intelligence chiefs warn on China’s ‚theft‘ of intellectual property

Bloomberg: Spies Bring Their China Warnings in From the Cold

Evropská Globální brána: když dva dělají totéž…

Týden po skončení třetího fóra Pásu a stezky v Pekingu, o němž jsme informovali v minulém newsletteru, hostila Evropská unie své první fórum Global Gateway. „Globální brána” je plán EU v hodnotě 300 miliard eur „na podporu inteligentní, čisté a bezpečné konektivity v digitálním, energetickém a dopravním odvětví“. Má představovat jakousi protiváhu a udržitelnější alternativu k čínské iniciativě. Jak bruselské fórum, tak realizace projektu samotného ovšem vzbuzují jisté rozpaky.

Největší země EU na akci nevyslali své nejvyšší představitele, pokud vůbec nějaké, jak dokládá absence Itálie. Přítomnost 16 hlav států rozvojových zemí také úplně nereflektuje globální ambice projektu. Čínský projekt BRI pohání především politická vůle nejvyššího pekingského vedení. Evropská GG oproti tomu zatím vypadá spíše jako snaha odškrtnout si toto políčko.

Zdroje:

Politico: EU hosts summit to counter Belt and Road

Bloomberg: EU Set for Own Summit in Bid to Rival China Belt and Road

South China Morning Post: Exclusive | EU includes companies linked to Beijing on its Global Gateway board

Další napětí v Jihočínském moři

V Jihočínském moři eskaluje napětí po posledním incidentu, kdy čínské lodě narazily do filipínského člunu převážejícího materiál k atolu Thomas 2, nárokovanému oběma stranami. Na něm se od druhé světové války nachází uvízlá americká válečná loď, kterou Filipínci využívají jako základnu pro kontrolu okolních vod. Čína tyto aktivity označuje za ilegální, sama přitom nejen kolem Filipín buduje umělé základny násobně většího rozsahu.

K incidentu došlo jen den předtím, než v Pekingu začalo vyjednávání o „Kodexu chování v Jihočínském moři“ mezi Čínou a státy ASEAN, jehož přijetí mělo uvolnit dlouholetou tenzi v oblasti. Takovou dohodu ale pravděpodobně poslední incident poslal k vodě.

Zdroje:

Reuters: China, Philippines trade accusations over South China Sea clash