Číná posílá bojové jednotky do Sýrie

Jednotky zvláštního nasazení by se měly zapojit do bojů na podporu Asadova režimu po boku ruských sil.

Podle arabských a izraelských zdrojů vysílá Čína do Sýrie speciální síly; jde o první případ vyslání pozemních bojových jednotek do cizí země od roku 1979, kdy ČLR svedla krátkou, ale krvavou pohraniční válku s Vietnamem. Čínské jednotky v Sýrii by měly sestávat z  tzv. “Sibiřských tygrů”, speciální námořní pěchoty ze severovýchodní části Číny a “Nočních tygrů”, pěchoty z polopouštního čínského západu specializující se na noční boj. Obě skupiny čítají odhadem 2000 až 3000 mužů, ale není známo, zda do Sýrie dorazí kompletní.

Cílem operace je podpora syrské vlády v boji proti povstalcům. Při podpoře Asadova režimu by se tak čínské jednotky zapojily do bojů po boku ruských sil, nasazených za stejným účelem. Čínstí vojáci mají ovšem především bojovat proti bojovníkům Turkéstánské islamistické strany, teroristické organizace původem ze západočínské provincie Sin-ťiang (známé též jako Východní Turkestán).

Členskou základnu Turkestánské islamistické strany tvoří především Ujguři, původní muslimští obyvatelé Sin-ťiangu. Od začátku občanské války v Sýrii se jich sem přesunulo přibližně 2500 (některé zprávy hovoří až o 20 tisících) a v syrské provincii Idlíb dokonce založili vlastní komunity, kam si přivedli i své rodiny. Čína chová podezření, že teroristé vycvičení v Sýrii pak provádějí na jejím území útoky. Peking také podezírá Turecko, rovněž zapojené do Syrské občanské války, že ujgurské separatisty podporuje. Pomoc by jim měla aktivně poskytovat turecká tajná služba MIT.

V minulosti už Čína do Sýrie poslala 5000 vojáků, jejich primárním úkolem ale měl být výcvik vládních vojsk a humanitární pomoc. Aktivní nasazení bojových jednotek v součinnosti s ruskou armádou by byl přelomový vývoj a další doklad strategické spolupráce Ruska a Číny v globálním měřítku.

Podobně jako Rusko podporuje ČLR v občanské válce v Sýrii dlouhodobě režim Bašára Asada.

Update 1.12.2017

Podle arabských médií čínský vyslanec na mírových rozhovorech o Sýrii v Ženevě v pátek uvedl, že se ČLR do Sýrie vojáky posílat nechystá. Zdroj ze syrské armády také uvedl, že o čínských posilách nic neví.