Huawei: nepostradatelný partner, nebo bezpečnostní riziko?

Po letech vágních náznaků se FBI a NSA podle agentury Bloomberg rozhodly přistoupit k formálnímu vyšetřování, jež by mělo posoudit případná bezpečnostní rizika vyplývající z používání technologií Huawei v americkém telekomunikačním sektoru.

Největší světový výrobce telekomunikační techniky Huawei je po léta podezírán americkými tajnými službami jako potenciální nástroj čínské armádní rozvědky. O rostoucím napětí mezi USA a Čínou v této oblasti jsme psali zde. Po letech vágních náznaků se nyní FBI a NSA rozhodly podle agentury Bloomberg přistoupit k formálnímu vyšetřování, jež by mělo posoudit případná bezpečnostní rizika vyplývající z používání technologií Huawei v americkém telekomunikačním sektoru. Eli Lake na bloomberg.com uvádí:

Prostřednictvím Huawei může Čína získat přístup k datům tak, že implantuje mikroskopická zařízení do svých routerů a obvodů, čímž by se čínská armáda dostala do komunikačních sítí ve Spojených státech. Jeden bývalý operativec z amerických tajných služeb mi sdělil, že tato zařízení byla poprvé v USA detekována roku 2004. “Vyděsili jsme se, protože jsme věděli, že tyto routery zavolají domů do Číny,” řekl zdroj.

Sama firma napojení na čínské vojenské kruhy odmítá. Některé západní země rizika vyhodnocují jako snesitelná (Británie 2013), další jsou velmi ostražité (Austrálie). Andrew Shearer, poradce pro národní bezpečnost vládě premiéra Tony Abbotta, shrnul v rozhovoru s Eli Lakem australské obavy následovně:

“Naši partneři [australské bezpečnostní služby] měly vůči Huawei vážné výhrady. Starosti jim dělala schopnost Číny zabudovat zadní vrátka do kritické telekomunikační infrastruktury, což by Pekingu otevřelo přístup do našich celostátních komunikací.”

Aktuálně je toto téma o to důležitější, že je ve hře budování bezdrátové sítě páté generace, na němž má Huawei eminentní zájem se podílet. Největší američtí poskytovatelé telekomunikačních služeb, AT&T a Verizon, se při plánování tohoto projektu apriori spolupráce s Huawei nezříkají. AT&T vede Huawei na seznamu partnerů pro vytváření standardů pro síť páté generace; Huawei tak zatím není dodavatelem technologií, do budoucna to však není vyloučeno.

Wall Street Journal informuje v  článku Juro Osawy o iniciativě snažící se debatu o citlivých technologiích vyvázat z úzkého kontextu strategických a bezpečnostních obav: Microsoft a Huawei vydaly společného průvodce pro zákazníky.

Čínští regulátoři vyšetřují Microsoft, Huawei je zase vykázán z amerického trhu pro podezření z kybernetické špionáže. Ani jedno není dobré pro byznys. Nyní obě společnosti spojily síly a vydaly návod pro zákazníky, který má odvrátit obavy, že každý nový kontrakt znamená ohrožení kybernetické bezpečnosti. Cílovou skupinou jsou vládní a korporátní zákazníci poptávající informační a komunikační technologie. Na průvodci spolupracoval neziskový EastWest Institute. Místo výzkumů a žebříčků nabízí průvodce diskuzi o vývoji technologií, výrobě, distribuci a managamentu. Je součástí širší snahy o posunutí globální debaty o citlivých technologiích od toho, co dotčené obchodní skupiny vidí jako politicky motivovaná ochranářská opatření daná napětím mezi vládami.

Huawei čelí podezřením ve světě, ale tyto kontroverze jí pomáhají ve vypjaté nacionalistické atmosféře sbírat body na domácí půdě, kde je oslavována jako úspěšný rival Applu a Samsungu. Podle dalšího článku ve WJS:

Dokonce i boje Huawei ve Spojených státech jsou dobrou reklamou mezi některými zákazníky v Číně. “(Tyto střety) představují pokusy západního světa brzdit čínský růst a vzestup,” říká Ke Čchuan-feng, inženýr geologie z Pekingu, který si koupil hned tři mobily Huawei. Na sociálních sítích ponouká lidi: “kupujte Huawei, podporujte čínskou značku, kašlete na Apple”.

Téma je aktuální i pro Českou republiku: společnost Huawei je nepostradatelným partnerem pro mobilní operátory na našem území. O možných rizicích se psalo už před lety (mimo jiné například zde). V současnosti se tyto obavy dostaly opět na pořad dne: Huawei měla dodat technologii pro české ministerstvo vnitra, než byl tento případný počin vyhodnocen jako bezpečnostní riziko agenty Úřadu pro zahraniční styky a informace – článek z Respektu jsme shrnuli zde.