Další čínský podnikatel odsouzený k osmnácti letům vězení za kritiku strany

Sun Ta-wu, vlastník úspěšné firmy a miliardář, je dalším z řady vlivných čínských podnikatelů, kteří se dostali do sporu s Komunistickou stranou Číny. Jeho případ ukazuje, jak čínská vláda zachází se soukromým sektorem, tedy podnikateli. A zároveň dobře ilustruje postupnou likvidaci občanské společnosti v Číně.

Sun Ta-wu (孙大午) je majitelem jedné z pěti set nejvýznamnějších soukromých čínských firem a členem KS Číny. V listopadu loňského roku byl nicméně zadržen spolu s rodinnými příslušníky, kteří zastávali vysoké posty v jeho firmě, a dalšími zaměstnanci. Před měsícem byl Sun odsouzen k 18 letům vězení. A to na základě nejrůznějších obvinění, včetně oblíbeného gumového paragrafu „vyhledávání sporů a působení potíží“ (寻衅滋事).

Úspěšný podnikatel a filantrop

Sun Ta-wu zahájil podnikatelskou kariéru v polovině osmdesátých let v oblasti zemědělství a živočišné výroby. Roku 1985 spolu s manželkou založil společnost Dawu Group (大午集团), která se během následujících jedenácti let stala jednou z pěti set nejvýznamnějších soukromých firem v Číně, podnikající nejen v zemědělském sektoru, ale i ve zdravotnictví či na trhu s realitami. Sunovým cílem však nebylo jen vytvořit podnik s vysokými zisky, snažil se také vybudovat společnost, v níž budou mít všichni zaměstnanci důstojné podmínky k práci, spravedlivý podíl na zisku, sociální zajištění i možnost podílet se na vedení firmy. Za tímto účelem vytvořil systém, který nazval „konstituční firmy, republiky kapitálu a práce” (私企立宪、劳资共和), v jehož rámci byly stanoveny podmínky společného vlastnictví firemního majetku, možnosti zaměstnanců volit a být volen mezi vedoucí pracovníky, podmínky, za kterých se na firemních aktivitách budou podílet Sunovi příbuzní, či stanovení maximálního rozdílu mezi nejnižší a nejvyšší výplatou v rámci firmy. Kolem Dawu Group s více než 9 000 zaměstnanci postupně vzniklo celé podnikové město včetně školy a nemocnice o kapacitě tisíc lůžek. Zaměstnanci se zároveň mohli účastnit zdravotního i sociálního pojištění, které Sunova firma rovněž zajišťovala za podmínek výhodnějších, než jaké nabízí čínský stát. Unikátní systém správy firmy a snaha o vytvoření společnosti se spravedlivým dělením majetku Suna proslavily. O svých myšlenkách přednášel i na mnoha čínských univerzitách.

Člen strany i kritik vlády

Sun Ta-wu je členem KS Číny a během života vykonával různé stranické funkce na regionální úrovni. Přesto patří mezi „konstruktivní“ kritiky strany, obhájce reforem i zastánce lidí v disentu, což mu mimo jiné vyneslo uznání i od Liou Siao-poa (刘晓波), již zesnulého nositele Nobelovy ceny za mír (2010). Mezi úředníky ve svém okrese byl taktéž proslavený pro neúplatnost; sám často poukazoval na problémy s korupcí.

Do prvního sporu s vládou se Sun dostal v roce 2003 poté, když kritizoval systém státních půjček znevýhodňující malé podniky, které ovšem produkují většinu HDP země. V reakci na tento systém Sun zahájil program soukromých půjček pro ty, kteří na státní programy nedosáhnou, a zároveň umožnil lidem vytvoření spořících účtů s lehce vyššími úroky, než jaké poskytují státní banky. Za tyto aktivity byl původně odsouzen na tři roky nepodmíněně, což vyvolalo nečekaně velkou odezvu nejen mezi jeho zaměstnanci, ale i lidskoprávními aktivisty či akademiky. Požadovali jeho propuštění, k němuž skutečně po pár měsících došlo.

V roce 2015 Sun kritizoval masové zatýkání lidskoprávních aktivistů a právníků a zároveň za mnohé zatčené platil náklady soudního řízení. Patrně největší dopad na mezinárodní společenství měla jeho zjištění z roku 2019, kdy upozornil na snahu čínských úřadů zamezit šíření informací o probíhající epidemii prasečího moru. Dva dny poté, co Sun zveřejnil zprávy o vlastních ztrátách v důsledku epidemie, byla vláda nucena šíření této nemoci v Číně přiznat.

Nový konflikt s vládou na pozadí politických změn v Číně

Roku 2020 se však Sun dostal do dalšího konfliktu s vládou kvůli vlastnickým sporům mezi jeho firmou a státním statkem Xushui (徐水国营农场). Spory přerostly v potyčku, mezi zaměstnanci a lidmi ze státního podniku, při které bylo několik desítek lidí zraněno. V reakci na tyto události provedla policie v listopadu 2020 razii v centrále Dawu Group a zatkla Suna spolu s dalšími dvaceti lidmi z vedení firmy, kteří byli z většiny zároveň Sunovi příbuzní. Sun byl pak spolu s ostatními zatčenými držen ve vyšetřovací vazbě bez formálních obvinění, což čínské zákony umožňují až po dobu půl roku. Ve vyšetřovací vazbě k Sunovi neměli přístup právníci, jelikož dle čínských zákonů je přítomnost právníka podmíněna souhlasem rodinného příslušníka. Všichni Sunovi příbuzní však byli zatčeni a uvězněni společně se Sunem, takže nezbyl nikdo, kdo by souhlas s právním zastoupením mohl udělit.

Během pobytu ve vazbě byli Sun Ta-wu i jeho blízcí vystaveni krutému zacházení. Sun popisuje pobyt v cele bez oken, kde tři a půl měsíce neviděl sluneční světlo, jeho syn zase mluví o tom, že byl třicet hodin přivázaný k židli, až mu otekly všechny končetiny. Ťin Feng-jü, členka představenstva firmy, vypovídá, že ve vazbě byla neustále pod dohledem kamery, světla v její cele nikdy nezhasínala a kvůli nedostatku soukromí se nemohla několik měsíců vysprchovat.

Rozsudku se Sun Ta-wu spolu s ostatními zatčenými dočkal teprve před zhruba měsícem (28. 7. 2021). Soudní proces probíhal ve zrychleném řízení v průběhu jedenácti dnů. Jednání často trvala více než 12 hodin denně a právníci obžalovaných měli na prostudování 350-stránkového spisu méně než dva týdny. Sun byl nakonec odsouzený k osmnácti letům vězení za vyhledávání sporů a působení potíží (寻衅滋事), shromažďování davu k útoku na státní instituce (聚众冲击国家机关机关), blokování veřejných služeb (妨害公务), narušování výroby a práce (破坏生产经营), provozování nátlakového obchodování (强迫交易), nezákonnou těžbu (非法采矿), protiprávní zábor zemědělské půdy (非法占用农用地) a nezákonné přivlastnění veřejných vkladů (非法吸取公众存款). Přestože během soudního přelíčení bral Sun veškerou vinu na sebe a žádal o propuštění ostatních obviněných, devatenáct členů rodiny a zaměstnanců od soudu odešlo s tresty odnětí svobody na jeden rok až 12 let.

Způsob, jakým byl Sun souzen, i výše trestů dle lidskoprávních aktivistů a Sunových zastánců poukazuje na politické pozadí případu. Paragraf o vyhledávání sporů a působení potíží se často používá jako záminka k odsouzení kritiků vlády a disidentů. Zatímco v roce 2003 se Suna zastávalo široké spektrum lidí od vlivných právníků a akademiků až po místní rolníky, v současné atmosféře již není nikoho, kdo by se za něj veřejně postavil. Poté, co Si Ťin-pching (习近平) v roce 2015 zahájil perzekuci lidskoprávních aktivistů a právníků, jsou buď ve vězení, nebo se bojí postihů, a o Sunovi nechtějí mluvit ani pod příslibem anonymity či mimo záznam se zahraničními novináři. Například Sü Č’-jung (许志永), přední čínský právník a lidskoprávní aktivista, který Suna obhajoval v roce 2003, je od loňského roku ve vězení poté, co kritizoval Si Ťin-pchinga za zamlčování propuknutí pandemie koronaviru.

Sun Meng (孙萌), odsouzený syn Sun Ta-wua a ředitel firmy Dawu Group, hovoří i o tom, že stát začal vytvářet tlak na převzetí firmy. Úředníci mu údajně navrhovali několik podniků, které by se převzetí mohly ujmout, ovšem jak Sun Meng podotýká, žádný z nich ani nepůsobí ve stejném odvětví, a lze proto pochybovat, že by byly schopny Sunovu firmu dobře spravovat. Osud firmy Dawu Group je tedy nejistý.

Nejistá budoucnost čínských podnikatelů

Sun však není jediným podnikatelem, na nějž si KS Číny „došlápla”. Během posledních pár let došlo k zatýkání řady vlivných byznysmenů. Nejznámější je patrně příběh donedávna nejbohatšího muže Číny Jacka Ma (马云), majitele technologického impéria, který po kritice zkostnatělého finančního systému v Číně na čas zmizel. Zatímco Jack Ma ze svého sporu pravděpodobně vyjde bez soudu a KS Číny se spokojí jen s převzetím části jeho impéria a zabrání společnosti Ant Group ve vstupu na hongkongskou burzu, další podnikatelé již takové štěstí nemají.

Wu Siao-chuej (吴小晖), původní vlastník největší čínské pojišťovací společnosti Anbang Insurance Group (安邦保险集团), na západě spíše proslavený koupí hotelu Waldorf Astoria, byl v roce 2018 odsouzen k 18 letům vězení za „finanční podvody”. Nepomohlo mu ani manželství s vnučkou Teng Siao-pchinga (邓小平) a další vazby na vysoce postavené členy KS Číny. Jeho zatčení a odsouzení bylo součástí širšího zátahu čínské vlády na podnikatele provozující riskantní finanční operace doma i v zahraničí a ohrožující tak stabilitu čínského finančního sektoru. Zátah postihl širokou škálu lidí od poněkud kreativnějších podnikatelů až po pochybné byznysmeny s napojením na politické kruhy, jakými byl v Česku nechvalně proslulý a nyní již třetím rokem zmizelý Jie Ťien-ming (叶简明).

U mnohých stíhaných podnikatelů, podobně jako u Suna, nelze pochybovat o politické motivaci jejich zatčení. Žen Č’-čchiang (任志强), dlouholetý člen KS Číny, realitní magnát a ředitel státní společnosti Huayuan (华远经济建设开发总公司), byl loni odsouzen k osmnácti letům vězení poté, co ve své eseji nazval Si Ťin-pchinga klaunem. Ještě v roce 2013, těsně po nástupu Si Ťin-pchinga k moci, byly podobné aktivity trestány mnohem mírněji.

Wang Kung-čchuan, realitní magnát, který stejně jako Sun Ta-wu podporoval právníka Sü Č’-junga v jeho lidskoprávních aktivitách, byl za svou činnost odsouzen jen k měsíčnímu trestu odnětí svobody a na jeho podporu ještě mohla proběhnout petiční kampaň.

Zatýkání podnikatelů, vysoké tresty a finanční pokuty, jakož i přebírání majetku státem vyvolává obavy o budoucnost soukromého sektoru v Číně. Perzekuce vlivných podnikatelů jde v ruku v ruce se zvyšujícím se vlivem KS Číny uvnitř soukromých firem, ať už skrze zakládání stranických buněk, nebo působení tzv. jednotné fronty. A nevyhýbají ani zahraničním firmám.