Další prominentní právník odsouzen

V Tiencinu pokračuje série soudních procesů se skupinou právníků specializujících se na případy porušování lidských práv.

V Tiencinu pokračuje série soudních procesů se skupinou právníků specializujících se na lidsko-právní případy. Během mohutné kampaně loni v červenci, přezdívané „černý pátek“, bylo pozatýkáno na tři sta advokátů, koncipientů a aktivistů volně sdružených kolem neformálního hnutí na „obranu práv“ (wej čchüan 维权). Zatčení právníci a jejich asistenti poskytovali právní pomoc obětem policejní a úřední zvůle; hájili prezekuované stoupence hnutí Fa-lun-kung, křesťany, ale i rolníky vyhnané z půdy zabrané pro developerské projekty, apod. Podle deníku The New York Times dospělo vedení KS Číny v čele se Si Ťin-pchingem k závěru, že hnutí právníků na obranu základních práv a svobod ohrožuje samotnou existenci komunistiého systému v Číně, a rozhodli se ho rozprášit.

Po procesu s Chu Š´-kenem byl ve čtvrtek odsouzen Čou Š´-feng (Zhou Shifeng), ředitel advokátní kanceláře Feng-žuej (Fengrui) v Pekingu. Tato firma o více jak stu zaměstnanců stála v čele hnutí na „obranu práv“. Zastupovala disidenty jako Aj Wej-wej, ale i oběti skandálu s kontaminovaným dětským mlékem v roce 2008, který vedl k vážným onemocněním desítek tisíc děti a mnoha úmrtím.

Obžaloba líčila během procesu ředitele Čoua jako nebezpečného radikála, který se ve spojení s cizími mocnostmi snažil podrývat komunistickou moc obhajobou nepohodlných osob.

Podle hongkongského deníku South China Morning Post zabránila policie jako v podobných případech i tentokrát příbuzným a manželce odsouzeného v účasti na líčení, přestože soud měl být údajně „otevřený“. Těsně před procesem uveřejnil soud v Tiencinu dopis, v němž Čou sám žádal o vyloučení své rodiny z líčení pro její „nízké vzdělání“. Podle čínských zákonů však nemohou být rodinní příslušníci vyloučeni z „otevřeného“ jednání ani na základě – v tomto případě dosti nevěrohodného – přání obviněného.

Obžalobu podpořila svědectví dvou Čouových kolegů, podle převládajícího názoru vynucená. Čou sám ostatně učinil, jak je to v podobných případech poslední dobou běžné, doznání, jehož samotná formulace naznačuje, že asi těžko půjde o dobrovolné vyjádření obžalovaného:

(Nepřátelské síly) mě aktivně vábily a ponoukaly, abych napadal čínské soudy a celý právní řád, a dělal problémy vládě. Jejich konečným cílem bylo svrhnout vedení Komunistické strany Číny.

Ústřední výbor čínského Komsomolu dal v rámci mohutné defamační kampaně s ústředním mottem „Pozor na barevné revoluce!“ (ťing-tchi jen-se ke-ming 警惕颜色革命) do oběhu vskutku pozoruhodné policejní video, v němž líčí snahu cizích diplomatů dostavit se k „otevřenému“ soudu jako další důkaz spiknutí, a žal manželek disidentů jako pečlivě zinscenovanou scénu.