Jako z hollywoodského filmu: Čínská korupce v Africe a její české souvislosti

Vysokému představili CEFC obviněnému z korupce afrických politiků byla zamítnuta žádost o propuštění na kauci vzhledem k závažnosti důkazů a možnosti útěku.

V pondělí 5. února zamítla soudkyně v New Yorku žádost o kauci ve výši 10 milionů dolarů pro Patricka Ho, místopředsedu a generálního tajemníka China Energy Fund Committee (CEFC), neziskového křídla společnosti CEFC China Energy. Patrick Ho byl loni 20. listopadu v New Yorku zatčen a obviněn z uplácení vysokých politických představitelů v Africe včetně prezidenta Čadu a ministra zahraničí Ugandy (a jeho prostřednictvím i ugandského prezidenta) ve prospěch CEFC China Energy, společnosti dobře známé i u nás pro její úzké vazby na některé české politiky.

Prokurátor během jednání upozornil, že Patrick Ho se z vyšetřovací vazby v New Yorku pokoušel prostřednictvím emailů adresovaných “energetické společnosti v Šanghaji” (CEFC Energy) zorganizovat mediální kampaň vykreslující jeho zatčení jako politický proces. Prokurátor také konstatoval, že v čínských médiích se tak celý případ skutečně interpretuje.

Snaha o politizaci případu se ovšem paradoxně obrátila proti Patricku Ho. Pro okrskovou soudkyni pro jižní Manhattan to byl další signál, že Ho by se “s pomocí CEFC” mohl v případě propuštění na kauci pokusit o útěk. Soudkyně akceptovala argument obžaloby, že obviněný by mohl vzhledem k politizaci případu nalézt útočiště kromě Číny také v “Čadu, Ugandě, Íránu nebo v Rusku”.

Obžaloba během slyšení prohlásila, že obvinění proti Patricku Ho dále posiluje celá řada důkazů, shromážděných vyšetřovateli po jeho zatčení, včetně dokumentace zabavené při prohlídce amerického sídla CEFC ve Virginii.

“Konkureční výhoda” pro čínský byznys

Korupčnímu skandálu CEFC v Africe věnovala v sobotu obsáhlý příspěvek také americká CNN. Detaily vyjednávání mezi Patrickem Ho a africkými představiteli zachycené v konfiskovaných emailech přirovnala k “hollywoodskému filmu”, který

nabízí vzácný pohled do nitra čínské korupce v Africe – na jejíž existenci měli dlouho podezření akademici, politici i obchodníci, kterou však bylo vždy těžké prokázat.

CNN konstatuje, že korupce obecně poskytuje v Africe Číně “konkurenční výhodu” proti představitelům západních zemí a firem. Možnost korumpovat místní představitele vedla k prudkému růstu hospodářského a politického vlivu ČLR na kontinentě:

Americké a britské společnosti jsou po léta vázány Zákonem proti korupčním praktikám v cizině  (Foreign Corrupt Practices Act) a britským Zákonem proti uplácení (Bribery Act). Čína sice formálně přijala Zákon proti úplatkářství v cizině, aby vyhověla Konvenci Spojených národů proti korupci z roku 2011, ale neudělala téměř nic pro její vymahatelnost.

Článek konstatuje, že přes široce propagovanou kampaň čínského prezidenta Si Ťin-pchinga proti domácí korupci v ČLR čínské úřady úplatkářství svých firem v cizině ignorují. Zmíněný americký zákon FCPA se nicméně vztahuje i na cizince, kteří se dopustí korupčního chování byť jen emailem, který projde přes servery ve Spojených státech. To se stalo osudným Patricku Hoovi, spolu s finančními transakcemi přes americké banky, monitorované americkou vládou.

OSN, Afrika a Česká republika

Velká část korupčního jednání se měla podle obžaloby odehrát přímo v budově OSN v New Yorku, konkrétně v jejím druhém patře, kde sídlí kanceláře předsedy Valného shromáždění. Do této části budovy je omezený přístup, ale zástupci CEFC se zde mohli volně pohybovat  díky své akreditaci u několika agentur OSN. Přidružení k těmto agenturám provázely milionové dary ze strany CEFC na jejich provoz a program.

Slavnostní předání posledního takového daru, jednoho milionu amerických dolarů pro grantový program Oddělení OSN pro hospodářské a sociální záležitosti (UN DESA), se shodou okolností odehrávalo den po zatčení Patricka Ho (21.11.2017). Generální tajemník i předseda Valného shromáždění odmítli na poslední chvíli pod dojmem skandálu účast na ceremonii, dar samotný však UN DESA přijala bez komentáře. CEFC dále požívá statutu přidružené organizace při UN DESA; pozastaveno bylo (25.1.2018) pouze její členství v “Globální úmluvě OSN” (UN Global Compact), iniciativě vyhlášené Kofi Annanem v roce 1999 na podporu společenské zodpovědnosti ekonomických subjektů. Jedním z deklarovaných cílů “globální úmluvy” je i boj proti korupci. Jako důvod vyškrtnutí CEFC je uvedeno “z jiného důvodu spojeného s morální integritou”.

Představitelé CEFC se mohli v budově OSN v inkriminované době (2015) volně pohybovat i proto, že tehdejší předseda Valného shromáždění Sam Kutesa jmenoval v srpnu 2015 předsedu CEFC Jie Ťien-minga svým čestným poradcem (Jie je předsedou komerčního CEFC i jeho neziskového křídla). Podle obžaloby obdržel Kutesa poté od Patricka Ho úplatek ve výši půl milionu dolarů.

Z českého pohledu je zajímavé, že téhož roku jmenoval Jie Ťien-minga svým čestným poradcem také český prezident Miloš Zeman. Toto jmenování oznámil v září 2015, ale příslušné listiny předali Jie Ťien-mingovi v Šanghaji Zemanovi spolupracovníci Mynář a Nejedlý již v dubnu. Pověření prezidentské kanceláře tak předcházelo samotnému příchodu CEFC na český trh na podzim roku 2015.

Korupční skandál Patricka Ho již vyvolal odezvu v některých afrických státech. V Ugandě žádají senátoři a poslanci rezignaci ministra zahraničí Kutesy i prezidenta Yoweri Museveniho (oba politici jsou příbuzní). České republiky se skandál bezprostředně dotýká přes úzké vazby CEFC na místní politiky; zatím se však nikdo moc nepídí, jak se třeba stal předseda CEFC Jie Ťien-ming poradcem českého prezidenta.

Tolerance vůči podivným propojením mezi cizími společnostmi čelícími obviněním z korupce a domácími politiky je u nás zjevně vyšší než ve východní Africe.

Publikace tohoto článku: HlidaciPes.org