Jie Ťien-minga má někdo v Pekingu rád

Po nedávném článku rozebírajícím vliv CEFC ve východní Evropě přinesly Financial Times profil jejího předsedy a poradce prezidenta Miloše Zemana, Jie Ťien-minga.

Článek zdůrazňuje úzké propojení předsedy Jie na prezidenta a generálního tajemníka KS Číny Si Ťin-pchinga, a zmiňuje také jeho vazby na čínskou armádu:

Když čínský prezident Si Ťin-pching vítal v září 2015 ve Velké síni lidu českého prezidenta Miloše Zemana, stál po jeho boku štíhlý uhlazený byznysmen – Jie Ťien-ming. Jieho společnost, soukromá CEFC China Energy, se stala největším zahraničním investorem ve východoevropském státě – pouhých několik měsíců po Siově návštěvě v ČR.

Jieho nákupní horečka zahrnula jeden z největších českých pivovarů, hotel Mandarin Oriental v Praze, dvě mediální skupiny a fotbalový klub Slavia i s jeho stadionem. Řada těchto obchodů byla promíchaná s místní českou politikou.

Tady je náš příběh, jak se tato málo známá společnost propojená s Lidově osvobozeneckou armádou stala jedním z největších čínských soukromých investorů v bývalém sovětském bloku. Co se týče doposud největší zahraniční útraty – osmimiliardové akvizice v ruské ropné a plynové skupině Rosněfť, Jie měl v zákulisí celé měsíce plné ruce práce, aby mohl obchod oznámit během nedávné návštěvy ruského prezidenta Vladimira Putina v Pekingu. Jie je ale aktivní i na západě. Když Si letos navštívil Donalda Trumpa v USA, Jie byl v těsném závěsu – domlouval nákup dvacetiprocentního podílu v americké makléřské společnosti Cowen Group.

Kdo je tedy ten Jie? Tuhle otázku si nyní, když se CEFC chystá podepsat další obchody, kladou lidé napříč Eurasií. Bloomberg píše tady o dalších dvou investicích zamýšlených CEFC, jedné v Rusku a druhé v Gruzii.

Minulost tohoto muže je nejasná. V rozhovoru pro Fortune loni řekl, že začal privatizací státní továrny na písty ve Fu-ťienu, a potom vydělal na obchodě s petrochemikálií paraxylen. Singapurské korporátní záznamy naznačují, že Jie kdysi velel firmě obchodující s ropou, napojené na vojenské kruhy, dovážející ropu z Íránu. Předtím zřejmě dva roky pracoval jako zástupce generálního tajemníka v šanghajské pobočce CAIFC, Čínské asociace pro mezinárodní přátelské styky, prodloužené to ruky Čínské lidově osvobozenecké armády (ČLOA).

Nebezpečné informace

Počátky Jie Ťien-minga v rodné provincii Fu-ťien se po interview v časopise Fortune podrobně zabýval čínský investigativní tisk, který Jieho označil za “nejtajemnějšího boháče v Číně”. Tyto články shrnul ještě předtím, než byly z čínského internetu vymazány, server Sinopsis.cz.

Kolem Jieho členství v CAIFC se rozvinula místy dramatická diskuze i v českém tisku. Právní zastoupení CEFC v ČR, advokátní kancelář Pokorný, Wagner a partneři, rozeslalo několik “předžalobních výzev” českým médiím s požadavkem, aby se zdržela informování o Jieho členství v CAIFC (považovaného v odborných kruzích za veřejnou tvář čínské vojenské rozvědky). Když server Hlidacipes.org upozornil, že rozporovaná informace je dostupná v oficiálním Jieho životopise na stránkách CEFC, byl dotyčný dokument rychle stažen, ale stejná informace se objevila i v dalších oficiálních dokumentech CEFC v různých částech světa. Jie Ťien-ming nicméně trvá na tom, že nikdy v CAIFC nepůsobil, a zaslal v tom smyslu Hlídacímu psu i čestné prohlášení.

Ve svém čestném prohlášení Jie rovněž popírá, že by byl příbuzným maršála Jie Ťien-jinga, jednoho z “osmi nesmrtelných” čínského komunistického panteonu. O původu těchto domněnek psal podrobněji server Sinopsis.cz. Vrací se k nim i Jie Ťien-mingův profil v FT:

Jie popřel dohady o tom, že je příbuzným komunistického vojenského hrdiny Jie Ťien-jinga, jehož rodina je významným hráčem v ropném průmyslu na jihu Číny. Nicméně korporátní záznamy v Hongkongu ukazují, že CEFC investovala do mediální společnosti v Hongkongu společně s vnučkou zmiňovaného maršála Jie, Jie Ťing-c´.

Na závěr FT zdůrazňují zjevně mimořádnou přízeň, jíž se Jie a CEFC těší u čínského vedení, a docházejí k lakonickému závěru:

Čínská vláda letos zatrhla čínským soukromým společnostem obří obchody v zahraničí. CEFC ovšem byla jedinou výjimkou z těchto nových pravidel. Zatímco těžké váhy jako HNA, Dalian Wanda nebo Anbang Insurance v zahraničí už nenakoupí, CEFC jako jediná čínská společnost podepisuje dohodu přesahující miliardu dolarů.

Co se tedy týče Jieho a CEFC, jedno je jisté. Někdo v Pekingu je má rád.