Na svatého Štěpána, aktivistu za mříže

Čínský režim slaví Vánoce pokoutními extrémními tresty pro své nejviditelnější odpůrce

Že čínský režim slaví tyto Vánoce po svém, jsme už zaznamenali ve zprávách o “zákazu Vánoc”. Navíc se ale Komunistická strana Číny tento rok vrátila k osvědčenému načasování politicky citlivých rozsudků na těch pár dnů kolem Vánoc, kdy se dá předpokládat ochablá pozornost západních médií a především jejich publika.

Když se nikdo nekouká

Za oběť padl tentokrát aktivista a bloger Wu Kan, zadržený v květnu 2015 coby předzvěst “zátahu 709” na právníky a aktivisty zabývajícími se problematikou lidských práv, který v plné síle udeřil toho roku v červenci a postihl stovky aktivistů.

Osmiletý trest, který čínský soud aktivistovi Wu Kanovi, známému na internetu pod přezdívkou Super Vulgar Butcher (超级低俗屠夫 čchao-ťi ti-su tchu-fu), je jedním z nejdrsnějších rozsudků za “podvracení státní moci” z poslední doby. Stal se tak dalším milníkem na cestě, kterou ČLR pod vedením generálního tajemníka Si Ťin-pchinga urazila – směrem k ještě větší represi projevů občanské společnosti. Podvracení státní moci spočívalo v případě známého holohlavého aktivisty s bradkou kupříkladu v organizování protestů před soudními a úředními budovami a štiplavými posty na čínských sociálních sítích.

Veřejná sebekritika je polehčující okolnost

Rozsudek je o to pikantnější, že spolu s Wu Kanem byl souzen Sie Jang. Narozdíl od prvního jmenovaného Sie Jang nebyl odsouzen k odnětí svobody – nejspíš díky veřejnému “přiznání” a sebekritice v televizi. Wu Kan se nikdy ze žádné viny nevyznal, naopak, než padl rozsudek, napsal:

Budu odsouzen nikoli proto, že jsem opravdu vinen, ale proto, že jsem odmítl přijmout právníka určeného státem, nepřiznal jsem se a nevyhověl mediální propagandě a trval na zveřejnění jejich barbarství, se kterým mě mučili a týrali, stejně tak jako prokurátorovy kamufláže a zanedbávání povinností.

Asi nejslavnějším vánočním odsouzencem je Liou Siao-po, odsouzený před osmi lety (25. 12. 2009). Liou se konce svého věznění nedočkal – letos v létě za mřížemi zemřel na pravděpodobně záměrně zanedbanou rakovinu jater.