Nejvyšší lidová prokuratura varuje: demokracie znamená chaos!

I během náročné represivní kampaně proti nezávislým právníkům si lidová prokuratura našla čas na produkci propagandistického videa.

Člověk by si myslel, že Nejvyšší lidovou prokuraturu ČLR plně zaměstnávají represe proti nezávislým čínským právníkům – od loňského července jich bylo pozatýkáno na tři sta. První z nich se právě dostávají k soudu, kde přednášejí podivně formulovaná doznání v nejlepší tradici stalinských monstrprocesů, tentokrát naštěstí bez hrdelních trestů. I během náročné represivní kampaně si nicméně lidová prokuratura našla čas na produkci nejnovějšího v řadě propagandistických videí, jež má zřejmě zasadit zatýkání právníků, a vůbec současný frontální útok na jakékoliv projevy nezávislých postojů a myšlení, do širšího ideového rámce: Demokracie znamená chaos!

K ilustraci této pointy přináší video koláž záběrů z válkou zničeného Iráku a Sýrie s implicitní otázkou: Chtěli byste, aby takhle dopadla stabilní Čína? Osud bývalého Sovětského svazu, Gruzie, Kyrgyzstánu, Egypta, Sýrie a Libye mají sloužit jako “lekce” pro Čínu. Pozornější divák by si mohl položit otázku, co mají zmíněné země (snad kromě Gruzie) společného s demokracií, ale lidová prokuratura hned přechází k dalším “důkazům”, konkrétně k “chaosu” během “deštníkové revoluce” v Hongkongu.

Čína musí být bdělá vůči pokusům o nastolení (“tzv.”) demokracie a vlády zákona prostřednictvím “barevných revolucí”, jež přinášejí jen chaos, zmar a zkázu. Za všemi intrikami, jež se snaží podkopat vládu jedné strany v Číně pod záminkou hnutí za lidská práva a demokracii, stojí samozřejmě Spojené státy. Vyvolávají po světě barevné revoluce, které končí rozvratem. Čína ale žádné takové pokusy (např. pod maskou právní pomoci lidem vyháněným z jejich domovů a půdy, jak se o to snažili pozatýkaní právníci) nepřipustí. “Nestaneme se dalším Sovětským svazem!”, praví se závěrem. (Podle společené deklarace na závěr jedenáctého kola rusko-čínských konzultací o strategické bezpečnosti z května 2015 budou Rusko a Čína bojovat proti „barevným revolucím“ ruku v ruce.)

Celá konstrukce má několik zjevných logických vad; o to více spoléhá na emoce. Děti jako oběti válek nenechají nikoho lhostejným; na svědomí je ovšem nemají ”barevné revoluce”, ale represivní režimy, jež se brání přirozeným demokratizačním snahám svých obyvatel všemi prostředky, včetně masakrů civilního obyvatelstva. S tím má ostatně Čína své vlastní zkušenosti z náměstí Tchien-an-men v roce 1989. Tyto záběry, pro osud Číny relevantnější než vzdálený Irák či Sýrie, ovšem v čínských propagandistických videích neuvidíte. Pečlivě vymazané jsou i z čínského internetu, z učebnic, ba i z povědomí většiny mladé generace.

Pozoruhodné také je, že za videem z produkce nejvyšší lidové prokuratury podle všeho stojí čínský doktorand studující v Austrálii a prominentní člen Komsomolu Lej Si-jing (Lei Xiying), který je zároveň víceprezidentem multimediální společnosti Dujia Media, uvedené v kreditech. V Austrálii si mohl Lej povšimnout, že tamější společnost je nejen mírumilovnější a stabilnější než Irák, ale i než Čína samotná, v níž každoročně proběhnou tisíce místních nepokojů horko těžko potlačovaných policií. (Někdo by to také měl vysvětlit prezidentu Zemanovi, jenž se tolik chtěl učit o společenské stabilitě v Číně. Spoléháme na jeho zahraničně-politického poradce Kmoníčka, který před nástupem do prezidentské kanceláře působil jako velvyslanec v Austrálii.)

Video šíří kromě prokuratury také čínský Komsomol, a do světa trochu překvapivě hongkongský deník South China Morning Post, nejnovější mediální akvizice čínského internetového behemota Alibaba. S napětím čekáme, kdy se objeví mezi českými diváky na serverech českých mediálních akvizic společnosti CEFC. Do zdejší propagandy, zneužívající migrační krize k demagogickým útokům na demokracii a občanskou společnost, by docela zapadlo…