Člověk by si myslel, že Nejvyšší lidovou prokuraturu ČLR plně zaměstnávají represe proti nezávislým čínským právníkům – od loňského července jich bylo pozatýkáno na tři sta. První z nich se právě dostávají k soudu, kde přednášejí podivně formulovaná doznání v nejlepší tradici stalinských monstrprocesů, tentokrát naštěstí bez hrdelních trestů. I během náročné represivní kampaně si nicméně lidová prokuratura našla čas na produkci nejnovějšího v řadě propagandistických videí, jež má zřejmě zasadit zatýkání právníků, a vůbec současný frontální útok na jakékoliv projevy nezávislých postojů a myšlení, do širšího ideového rámce: Demokracie znamená chaos!
K ilustraci této pointy přináší video koláž záběrů z válkou zničeného Iráku a Sýrie s implicitní otázkou: Chtěli byste, aby takhle dopadla stabilní Čína? Osud bývalého Sovětského svazu, Gruzie, Kyrgyzstánu, Egypta, Sýrie a Libye mají sloužit jako “lekce” pro Čínu. Pozornější divák by si mohl položit otázku, co mají zmíněné země (snad kromě Gruzie) společného s demokracií, ale lidová prokuratura hned přechází k dalším “důkazům”, konkrétně k “chaosu” během “deštníkové revoluce” v Hongkongu.
Čína musí být bdělá vůči pokusům o nastolení (“tzv.”) demokracie a vlády zákona prostřednictvím “barevných revolucí”, jež přinášejí jen chaos, zmar a zkázu. Za všemi intrikami, jež se snaží podkopat vládu jedné strany v Číně pod záminkou hnutí za lidská práva a demokracii, stojí samozřejmě Spojené státy. Vyvolávají po světě barevné revoluce, které končí rozvratem. Čína ale žádné takové pokusy (např. pod maskou právní pomoci lidem vyháněným z jejich domovů a půdy, jak se o to snažili pozatýkaní právníci) nepřipustí. “Nestaneme se dalším Sovětským svazem!”, praví se závěrem. (Podle společené deklarace na závěr jedenáctého kola rusko-čínských konzultací o strategické bezpečnosti z května 2015 budou Rusko a Čína bojovat proti „barevným revolucím“ ruku v ruce.)
Celá konstrukce má několik zjevných logických vad; o to více spoléhá na emoce. Děti jako oběti válek nenechají nikoho lhostejným; na svědomí je ovšem nemají ”barevné revoluce”, ale represivní režimy, jež se brání přirozeným demokratizačním snahám svých obyvatel všemi prostředky, včetně masakrů civilního obyvatelstva. S tím má ostatně Čína své vlastní zkušenosti z náměstí Tchien-an-men v roce 1989. Tyto záběry, pro osud Číny relevantnější než vzdálený Irák či Sýrie, ovšem v čínských propagandistických videích neuvidíte. Pečlivě vymazané jsou i z čínského internetu, z učebnic, ba i z povědomí většiny mladé generace.
Pozoruhodné také je, že za videem z produkce nejvyšší lidové prokuratury podle všeho stojí čínský doktorand studující v Austrálii a prominentní člen Komsomolu Lej Si-jing (Lei Xiying), který je zároveň víceprezidentem multimediální společnosti Dujia Media, uvedené v kreditech. V Austrálii si mohl Lej povšimnout, že tamější společnost je nejen mírumilovnější a stabilnější než Irák, ale i než Čína samotná, v níž každoročně proběhnou tisíce místních nepokojů horko těžko potlačovaných policií. (Někdo by to také měl vysvětlit prezidentu Zemanovi, jenž se tolik chtěl učit o společenské stabilitě v Číně. Spoléháme na jeho zahraničně-politického poradce Kmoníčka, který před nástupem do prezidentské kanceláře působil jako velvyslanec v Austrálii.)
Video šíří kromě prokuratury také čínský Komsomol, a do světa trochu překvapivě hongkongský deník South China Morning Post, nejnovější mediální akvizice čínského internetového behemota Alibaba. S napětím čekáme, kdy se objeví mezi českými diváky na serverech českých mediálních akvizic společnosti CEFC. Do zdejší propagandy, zneužívající migrační krize k demagogickým útokům na demokracii a občanskou společnost, by docela zapadlo…