Agentura Nová Čína na začátku ledna zveřejnila novou verzi předpisů pro „práci na jednotné frontě“ schválenou v listopadu loňského roku Politbyrem ÚV KS Číny. Upravená verze dokumentu z roku 2015 dále posiluje pozici Oddělení práce na jednotné frontě ve stranickém aparátu a rozšiřuje jeho působnost. Stranické sekretariáty na provinční i městské úrovni musí nově povinně zřídit místní vedoucí skupinu jednotné fronty. Vlastní mechanismy jednotné fronty musí mít i stranické buňky na všech úrovních, například na vysokých školách nebo ve firmách (některé tyto organizace již takové instituce zavedly dříve).
Dokument zdůrazňuje práci jednotné fronty v privátním sektoru, nad nímž se strana dlouhodobě snaží posílit kontrolu. Kádry jednotné fronty mají hájit zájmy soukromých firem, ale především mají dohlížet na to, aby tyto zájmy byly v souladu se zájmy strany a zároveň aktivně zapojovat vedení firem do realizace politiky KS Číny. Nové předpisy dále obsahují celou kapitolu věnující se práci s „novou společenskou třídou“ korporátních zaměstnanců, podnikatelů na volné noze a pracovníků v nových médiích (tato skupina byla poprvé definována jako cíl práce na jednotné frontě již v roce 2006).
Jednotná fronta je hlavní strategií KS Číny k získání kontroly nad nekomunistickými složkami obyvatelstva doma i v zahraničí. S pomocí spletité organizační struktury vedené Oddělením pro práci na jednotné frontě při ÚV KS Číny strana navazuje kontakty s náboženskými, obchodními či krajanskými organizacemi a dohlíží, aby svou činností zároveň prosazovaly zájmy strany. Tuto taktiku strana využívá po celou dobu své existence, její význam však výrazně posílil s vládou generálního tajemníka Si Ťin-pchinga, který ji stejně jako Mao Ce-tung považuje za jednu ze tří „magických zbraní“ komunistické strany.
Současnému systému práce na jednotné frontě, především jejím funkcím v zahraničí, se věnoval ve svém článku z roku 2020 australský analytik Alex Joske. Ve studii nazvané The Party Speaks For You (Strana mluví za vás) popisuje Joske, jakým způsobem tyto aktivity fungují, jaké problémy působí cizím státům a jak by se k nim měly vlády postavit. Sinopsis s autorem také udělal krátký rozhovor shrnující i některé aspekty problematiky, jež se do zprávy nevešly. Problematice jednotné fronty se dlouhodobě věnuje i australský sinolog Gerry Groot, který její zahraniční působení popsal ve svém příspěvku na konferenci o čínském vlivu ve světě pořádané projektem Sinopsis v roce 2019.
Čínské jednotné frontě v zahraničí i u nás se dlouhodobě věnuje také projekt Sinopsis a jeho spolupracovníci. Mapovali jsme její aktivity v Parlamentu ČR, Evropském parlamentu, mezinárodních think-tancích, v Hongkongu, na Tchaj-wanu, v Turecku mezi ujgurskou menšinou, v Německu a nejnověji také ve Švýcarsku, kde zpráva našeho spolupracovníka Ralpha Webera vzbudila značný mediální ohlas.
Působení Jednotné fronty v České republice pod rouškou tzv. „ekonomické diplomacie“ se detailněji věnoval ředitel projektu Sinopsis Martin Hála v článku pro prestižní americký think tank Jamestown Foundation. Tématem se zabývá i analytik Sinopsis Filip Jirouš. V článku pro totéž periodikum, který vychází z jeho diplomové práce, popisuje aktivity diasporních spolků v ČR i na evropské úrovni.