Přátelé a příznivci Liou Sia nepřestávají bojovat

Liou Sia na čínské dušičky pod dozorem uctila památku svého manžela Liou Siao-poa

Začátkem dubna světový tisk opět po čase připomněl osud čínské umělkyně, básnířky a fotografky Liou Sia, jejíž manžel, světoznámý čínský disident a nositel Nobelovy ceny míru Liou Siao-po loni v červenci zemřel ve vězení na zanedbanou rakovinu jater. Samotná Liou Sia se od roku 2010 nachází pod přísným dozorem v téměř absolutní izolaci (takzvaném domácím vězení), trpí depresemi a přeje si, aby se směla odstěhovat do ciziny. Podle přítele Liou Sia, pekingského aktivisty Chu Ťia, který je sám od roku 2013 v domácím vězení, slíbily úřady Liou Sia svobodu po březnovém zasedání Všečínského shromáždění lidových zástupců, ale rozhodnutí o jejím propuštění do zahraničí dle včerejšího článku Reuters stále odkládají

navzdory závěru zasedání parlamentu, jež mělo původně být důvodem zdržení rozhodnutí. “Rostou pochyby, že bude propuštěna v dohledné budoucnosti”, řekl Reuters západní diplomat angažovaný v případu.

Prvního dubna paní Liou oslavila své 57. narozeniny. Přátelé se s ní (stejně jako v minulých letech marně) snažili spojit, aby jí pogratulovali. Ve světě – včetně Prahy – se konalo několik komorních oslav a americký Penklub poslal otevřený dopis generálnímu tajemníku Si Ťin-pchingovi a prosbou o zrušení všech opatření, která Lou Sia sužují.

Liou Sia také v prvních dubnových dnech oplakávala svého muže na “čínské dušičky”, svátek čching-ming.

Čínské dušičky, čínské duše

Obvykle se tento svátek slaví tak, že příbuzní a přátelé navštíví hrob zesnulého. Čínské úřady ovšem zařídily rozptýlení Liou Siao-poova popela do oceánu, aby do budoucna takovému shromažďování zabránily. K dalším preventivním opatřením patří neutuchající tuhý dozor a domácí vězení, v němž se Liouova žena Liou Sia nachází od roku 2010, aniž se kdy dopustila trestného činu. Památku svého muže tak uctila doma, samotná: podle jednoho z řídkých telefonátů s přáteli položila k portrétu svého manžela jeho oblíbené knihy a jídlo. Ale ani čínský režim nezabránil tomu, aby si památku bojovníka za demokratizaci Číny jeho příznivci nepřipomněli. Ti pořádali minulý čtvrtek v noci tajné oslavy svátku na mořském pobřeží v provinciích Kuang-tung a Fu-ťien, a sociální sítě obletěla fotografie obrázku prázdné židle vyryté do písku – symbolizující prázdnou židli, která stála na pódiu během ceremoniálu předávání Nobelovy ceny Liou Siao-poovi. Kolik lidí se akcí účastnilo však není kvůli nutné přísné konspiraci jasné.

Každopádně nejlepším dárkem k narozeninám Liou Sia by bylo povolení vycestovat. Jak říká výše zmíněný Chu Ťia:

Naše veškeré úsilí se soustředí na diplomatické kanály, abychom ji z téhle mizérie dostali. Opravdu doufám, že se setká se svými přáteli v Německu už na jaře, nebo se nadechne volného vzduchu ve Spojených státech, pokud to je to, co si přeje.

Uvidíme, kde své narozeniny oslaví Liou Sia příští rok.