Premiéra tibetské exilové vlády Lozanga Sanggjäe (Lobsang Sangay) přijal zvláštní zmocněnec USA pro tibetské záležitosti Robert Destro a zástupci kanceláře prezidenta a viceprezidenta. Šlo o první oficiální návštěvu tibetského předsedy vlády v Bílém domě po šedesáti letech. Informoval o tom britský deník The Guardian. Setkání pravděpodobně podpoří další spolupráci mezi Spojenými státy, uvedla Tibetská exilová vláda, která sídlí v indické Dharamsale.
Nově zvolený prezident Joe Biden v létě slíbil, že se v případě výhry v prezidentských volbách setká i s tibetským duchovním vůdcem dalajlamou. Na čínské úředníky odpovědné za porušování lidských práv v Tibetu chce pak uvalit sankce. Situaci v Tibetu na Sinopsis popisujeme např. v článku Boj s chudobou po čínsku nebo Konečné řešení otázky převtělování v tibetském buddhismu.
Americká vláda obdobně (jako se zástupci exilové tibetské vlády) zintenzivňuje diplomatické vztahy i s Tchaj-wanem, který ČLR v rozporu s realitou označuje za součást svého území. Letos Tchaj-pej navštívil americký ministr zdravotnictví nebo státní podtajemník USA pro hospodářské záležitosti. Jednalo se o první návštěvy takto vysoce postavených představitelů od přerušení oficiálních vztahů s Tchaj-wanem v roce 1979. O rostoucím mezinárodním profilu Tchaj-wanu jsme na Sinopsis psali minulý měsíc.
Do tohoto kontextu zapadá také návštěva předsedy Senátu ČR Miloše Vystrčila na ostrově koncem srpna. Proti návštěvě, a proti Vystrčilovi osobně, rozpoutal Peking ostrou kampaň, při níž asistují i někteří čeští představitelé.
Zatím poslední kauzou spojenou s touto návštěvou je dezinformační kampaň proti druhému nejvyššímu ústavnímu činiteli ČR, do níž se zapojily vedle čínských médií i některé organizace čínské Jednotné fronty v Evropě. Pozadí kampaně a jejích aktérů rozkryl web Aktuálně s pomocí projektu Sinopsis.